Sprzedaż samochodu osobowego wprowadzonego do środków trwałych firmy
Planuję sprzedaż samochodu osobowego, który wprowadziłam do ewidencji środków trwałych w 2015 roku. Jednak współwłaścicielem pojazdu jest mój mąż, z którym mamy wspólność majątkową (małżonek nie prowadzi działalności). Samochód został zakupiony na podstawie umowy i nie został do końca zamortyzowany. Osoba, która jest zainteresowana jego zakupem, nie prowadzi działalności gospodarczej. Jak udokumentować taką sprzedaż? Czy podlega ona opodatkowaniu VAT? Czy na pewno będzie to przychód z działalności gospodarczej?
Patrycja, Dzierżoniów
Jeśli posiadają Państwo wspólność majątkową i odpisy amortyzacyjne dokonywane są od pełnej wartości samochodu, to przychód uzyskany ze sprzedaży będzie w całości przychodem z działalności, samochód sprzedawany jest bowiem jako składnik majątku firmowego. Wówczas przychód uzyskany ze sprzedaży samochodu osobowego należy wykazać w kolumnie 8 KPiR jako Pozostałe przychody.
Opodatkowanie sprzedanego samochodu
Jeżeli zaś chodzi o opodatkowanie sprzedaży samochodu podatkiem VAT, to wszystko zależy od tego, czy samochód wykorzystywany był w działalności opodatkowanej. Jeśli bowiem pojazd był wykorzystywany w działalności opodatkowanej i od wydatków z nim związanych podatnik odliczał podatek VAT, to sprzedaż samochodu osobowego należy opodatkować stawką 23% VAT. Nie ma tutaj znaczenia fakt, czy przy nabyciu pojazdu podatnikowi przysługiwało całościowe, częściowe czy też w ogóle nie przysługiwało odliczenie VAT.
Co do zasady, dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych, sprzedaż taką należy ewidencjonować na kasie fiskalnej. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, sprzedaż środków trwałych dokonywana na rzecz osób prywatnych zwolniona jest z ewidencjonowania na kasie fiskalnej. W związku z tym dokonując sprzedaży samochodu osobowego na rzecz osoby fizycznej, należy wystawić “zwykłą” fakturę VAT.
W sytuacji, gdy samochód nie został do końca zamortyzowany, w momencie sprzedaży jego niezamortyzowana część może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Wówczas kwotę tą należy ująć w kolumnie 13 KPiR.
Sprzedaż samochodu osobowego - jak wystawić fakturę w systemie wFirma.pl?
W celu wystawienia faktury sprzedaży samochodu osobowego, który stanowi środek trwały w firmie, należy przejść do zakładki: EWIDENCJE » MAJĄTEK » KARTOTEKA ŚRODKÓW TRWAŁYCH i zaznaczyć samochód, który ma zostać sprzedany. Następnie z górnego paska menu należy wybrać opcję SPRZEDAŻ. Wówczas pojawi się okno wystawiania faktury, w którym konieczne jest uzupełnienie danych, jakie mają się na niej znaleźć.
Należy również wybrać właściwą stawkę VAT. Jeśli samochód był wykorzystywany w działalności opodatkowanej, to jako stawkę VAT należy wybrać 23%.
Po zapisaniu faktura zostanie ujęta następująco:
-
wartość netto z faktury w kolumnie 8 KPiR;
-
kwota podatku VAT w rejestrze VAT sprzedaży.
W sytuacji, gdy samochód nie został do końca zamortyzowany, jego niezamortyzowana część zostanie automatycznie ujęta w kolumnie 13 KPiR jako Pozostałe wydatki.
Natomiast w sytuacji, gdy samochód wykorzystywany był w działalności zwolnionej z VAT, a przy jego nabyciu podatnik nie miał prawa do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, to przy sprzedaży pojazdu nie ma konieczności naliczania podatku VAT. Wówczas podczas wystawiania faktury sprzedaży jako stawkę VAT należy wybrać “zw.”. W ten sposób podatek VAT od sprzedaży samochodu nie zostanie naliczony.
Po wystawieniu faktury sprzedaży w systemie automatycznie zostanie utworzony dokument LT (dowód likwidacji środka trwałego). Dokument ten dostępny jest w zakładce: EWIDENCJE » MAJĄTEK » DOKUMENTY» DOKUMENTY OT i LT. Należy go wydrukować i przechowywać w dokumentacji firmy.
Możliwość wniesienia nieruchomości do spółki cywilnej
Limit na rozliczenie gotówkowe należności - ile wynosi?
Prawo pracy
-
Minimalne wynagrodzenie - od czego zależy jego podstawa?
-
Minimalne wynagrodzenie a wysokość świadczeń chorobowych
-
Przywrócenie do pracy - kto i w jakim czasie może się o nie starać?
-
Wcześniejsze emerytury - kto może się o nie starać?
-
Szkolenia dla pracowników z ochrony danych osobowych - czy konieczne?
Podatek VAT
-
Mechanizm podzielonej płatności w praktyce - warto wiedzieć (cz.2)
-
Mechanizm podzielonej płatności w praktyce - warto wiedzieć (cz.1)
-
Wykreślenie z VAT - możesz nie wiedzieć, że nie jesteś VAT-owcem!
-
Przyczyny wykreślenia podatnika z rejestru VAT przez US (cz.2)
-
Przyczyny wykreślenia podatnika z rejestru VAT - warto wiedzieć (cz.1)
Podatki dochodowe
-
Ulga badawczo rozwojowa- czym jest i kto ma do niej prawo?
-
Zmiana formy opodatkowania w nowym roku podatkowym
-
PIT-11 - coroczny obowiązek pracodawcy względem US
-
Opodatkowanie ryczałtem najmu prowadzonego przez agencję - czy to możliwe?
-
Opodatkowanie zadatku przy sprzedaży nieruchomości - warto wiedzieć