0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Zdrowy pracownik to aktywny i skuteczny pracownik

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kiedy w 2015 roku w Göteborgu (Szwecja) w domu opieki seniora Svartedalen rozpoczęto eksperyment na pracownikach, planowano sprawdzić, jak na ich efektywność zadziała 6-godzinny dzień pracy. Okazało się, że skrócenie tego czasu i pozwolenie im na spędzanie 10 godzin tygodniowo więcej z rodziną czy na innych aktywnościach niezwiązanych z pracą działa dobrze na ich zdrowie. Znacznie rzadziej chorowali, byli skuteczniejsi, bardziej wypoczęci i pracowali lepiej. Okazuje się więc, że dbanie o zdrowie pracownika jest niezwykle ważne i potrzebne, jeśli chcemy, by wykonywał on swoje obowiązki dobrze i był bardziej zadowolony. Zdrowy pracownik to aktywny pracownik, sprawdź więc, co można zrobić, by o to zdrowie zadbać!

Zdrowy pracownik - dlaczego to takie ważne?

Czy zdrowy pracownik naprawdę jest tak ważny dla firmy? Oczywiście! Im lepiej się czuje, tym więcej energii ma, efektywniej pracuje, jest bardziej zmotywowany. Zadowoleni pracownicy bardziej angażują się w życie firmy i identyfikują się z nią. Pamiętajmy, że filarami firm są ludzie. To na nich opiera się sukces, to oni na niego pracują. W związku z tym niezwykle istotna jest ich aktywność, motywacja i zadowolenie, a zwiększają się one właśnie w przypadku pracowników, którzy są zdrowi i pełni sił.

Jak dbać o zdrowie pracowników?

Dlatego też powinniśmy zadbać o zdrowie pracowników, aby mieć pewność, że wykorzystują oni podczas wykonywania obowiązków sto procent swoich możliwości. Prozdrowotne działania nie są trudne. Co można zrobić, by zadbać o zdrowie pracowników?

Stres niszczy zdrowie

Głównym czynnikiem powodującym pogorszenie się stanu zdrowia pracowników jest długotrwały stres. W pracy jest on właściwie nieunikniony i mało jest osób, które go nie odczuwają. Może mieć różne przyczyny - natłok obowiązków, wiele zadań do wykonania w krótkim czasie czy brak porozumienia i wsparcia u przełożonych. To jednak nie koniec listy, a jest ona bardzo długa. Warto więc zadbać o to, by redukować stres. Oczywiście istnieją sposoby takie jak specjalne szkolenia dla pracowników, podczas których uczy się ich, w jaki sposób radzić sobie z takim napięciem i mu się przeciwstawiać, jednak warto również zadbać o pracowników w inny sposób.

Przyjrzyjmy się na przykład atmosferze w miejscu pracy. Pracownicy bardzo ją sobie cenią, chcą przebywać w miejscu, gdzie znajdują się przychylni im ludzie, w razie potrzeby chcą nie bać się poprosić o pomoc, przede wszystkim chcą normalnie rozmawiać ze współpracownikami i przełożonymi oraz czuć, że miejsce pracy jest im naprawdę przyjazne. Czy da się zbudować dobrą atmosferę tam, gdzie jej nie ma? Jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy przyjrzeć się kontaktom między pracownikami, próbować rozwiązać ewentualne konflikty, przy okazji otworzyć się na ludzi pracujących  w firmie, pokazać im, że mogą liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Dzięki temu zwiększy się ich identyfikacja z miejscem pracy, będą przychodzić do niej z większym entuzjazmem, zwiększy się ich motywacja do działania.

Sen a efektywność

Długotrwały stres prowadzi na przykład do pogorszenia jakości snu. Zdrowy pracownik to jednak taki, który się wysypia. Sen jest niezwykle istotny, aby pracować efektywnie. Im mniej stresu, tym lepszy odpoczynek i relaks, a to jak zbawiennie wpływa on na organizm, wie chyba każdy. Warto uświadamiać pracownikom, że muszą znaleźć czas na naładowanie baterii. Relaks i odpowiednia dawka snu sprawią, że będą kreatywniejsi, bardziej skoncentrowani, będą szybciej reagować na bodźce i przede wszystkim - rzadziej chorować. Zbyt mało snu obniża odporność, a pracownicy łatwiej łapią infekcje, tym samym nie mogą pracować i nie mają na to siły.

Zdrowe odżywianie

Ilu pracowników z doskoku zjada w ciągu 8 godzin pracy w pośpiechu złapany jogurt? Ilu z nich aż do obiadu “zjada” tylko kolejne litry kawy? Odżywiamy się nierzadko źle, co sprawia, że mamy mniej energii, problemy z tym, by się skoncentrować i pracować w pełni swoich możliwości. Przyjmuje się, że w ciągu 8-godzinnego dnia pracy pracownik powinien mieć czas na zjedzenie przynajmniej jednego ciepłego posiłku oraz możliwość systematycznego spożywania pokarmów. Można również zadbać o to, by pracownicy dostarczali sobie witaminy, na przykład poprzez zapewnianie codziennie świeżych owoców. Będzie to jednocześnie doskonała przekąska i mnóstwo wartości odżywczych.

Aktywność fizyczna

Na zdrowie pracownika wpływa również jego aktywność fizyczna. Niestety wielu z nich nie ćwiczy, nie rusza się zbyt wiele, co także ma znaczenie dla zdrowia i wydajności. Jak zachęcić pracowników do aktywności? Sposobów jest wiele. Można wynagradzać pracowników, którzy przyjeżdżają do pracy rowerami, organizować wyjścia integracyjne w takie miejsca, gdzie można poćwiczyć, poruszać się, być aktywnym, zachęcać do gimnastyki podczas przerw w pracy czy chociażby oferować jako benefit karty wstępu na siłownię.

Rozrywka i integracja

Dobrym sposobem na zwalczenie stresu, lepszą atmosferę w pracy i po prostu relaks, jest zapewnienie pracownikom możliwości rozrywki i wspólnego spędzania czasu. Można na przykład oferować bilety do kina, teatru czy na inne wydarzenia, wspólne wyjazdy, wyjścia na kawę itp. Dzięki temu budzi się pewnego rodzaju poczucie wspólnoty, identyfikacji, a spędzanie razem wolnego czasu spaja zespół.

Narzędzia potrzebne do pracy i wygoda

Aby zadbać o komfort pracowników, warto zapewniać im również wszelkie potrzebne do pracy narzędzia oraz wygodne, dopasowane do potrzeb miejsce pracy. Im głośniej, bardziej niewygodnie, za zimno czy za gorąco, tym pracuje się gorzej, zwiększa się stres, a o jego wpływie na zdrowie już wspominaliśmy. Dlatego też warto zapewnić pracownikom dobre warunki pracy, które również mogą wpłynąć na jego zdrowie i samopoczucie.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów