W życie weszły nowe regulacje w zakresie zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym, w wyniku których kierowcy zobowiązani będą zachować szczególną ostrożność przy przejściach dla pieszych oraz poruszając się po drogach szybkiego ruchu. Sprawdziliśmy, czego dotyczą zmiany w prawie drogowym i od kiedy obowiązują!
Bezpieczeństwo pieszych a zmiany w prawie drogowym
Dotychczas pieszy miał pierwszeństwo przed pojazdami mechanicznymi w sytuacji, gdy znajdował się na pasach. Regulacje w zakresie pierwszeństwa pieszych nad pojazdami zostały rozszerzone w wyniku zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Od 1 czerwca br. pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo również w sytuacji, gdy zamierza wejść na przejście dla pieszych. Wtedy zobowiązany jest jednak zachować szczególną ostrożność. Nowe regulacje zakazują pieszym korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych przy zamiarze wejścia na pasy lub torowisko oraz w sytuacji, kiedy znajdują się już na przejściu bądź torowisku.
Z kolei kierowcy zbliżający się do przejść dla pieszych będą musieli dostosować odpowiednio prędkość, aby nie narazić na niebezpieczeństwo przechodniów, którzy dopiero wchodzą na pasy.
Zmiany w prawie drogowym a przejazd drogą szybkiego ruchu
Zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziła również przepis, który od 1 czerwca br. zakazuje jazdy na tzw. zderzaku i zobowiązuje kierowców poruszających się po drogach ekspresowych do zachowania bezpiecznej odległości w postaci minimalnego dozwolonego odstępu w stosunku do pojazdu poruszającego się przed nim. Odstęp ten wynosi połowę prędkości, z jaką porusza się kierujący i wyrażony jest w metrach, tym samym kierujący jadąc 120 km/h zobowiązany jest zachować odstęp 60 m od pojazdu jadącego przed nim.
Zmiana dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym
Wprowadzona zmiana wcześniej wspomnianej ustawy dokonała również nowelizacji w zakresie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym – obecnie przez całą dobę obowiązuje ograniczenie do 50km/h.