0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Artykuły z dnia: 2024-07-19

Artykuły:

Sprzedaż środka trwałego wycofanego na cele osobiste a przychód w KPiR

Sprzedaż środka trwałego będącego składnikiem majątku firmy wywołuje określone skutki podatkowe. Jednak czy sprzedaż środka trwałego wycofanego na cele osobiste wywołuje skutki na gruncie podatku VAT i podatku dochodowego? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

19 lipca 2024

Koszty wysyłki w KPIR, czyli Księdze Przychodów i Rozchodów

Ewidencja w księdze przychodów i rozchodów wielu początkującym podatnikom przynosi sporo problemów. Sprawdź, jak prawidłowo zakwalifikować i zaksięgować koszty wysyłki w KPIR, a także transport związany z zakupem towarów i materiałów handlowych.

19 lipca 2024

W jakim momencie ująć wynagrodzenie w KPiR?

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przedsiębiorcy zatrudniający osoby na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych są zobowiązani do wypłaty wynagrodzeń, naliczenia i odprowadzenia składek ZUS. Sprawdź, kiedy ująć wynagrodzenie w KPiR!

19 lipca 2024

Korekta sprzedaży - jak powinna wyglądać w KPIR?

Przychody osiągane w działalności gospodarczej mogą ulegać zmniejszeniu bądź zwiększeniu. Powodem zaistnienia takiej sytuacji może być zwrot towaru. Wówczas przedsiębiorcy zadają sobie pytanie, jak powinna wyglądać korekta sprzedaży. Przeczytaj!

19 lipca 2024

Zmniejszenie wymiaru etatu - konsekwencje

Zmniejszenie wymiaru etatu może zostać wprowadzone na mocy porozumienia stron lub w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Zmiana wymiaru etatu wywołuje dodatkowe obowiązki spoczywające na pracodawcy. Sprawdź, jakie zmiany należy wprowadzić!

19 lipca 2024

50% koszty uzyskania przychodów - ryzykowne praktyki pracodawców

Co do zasady 50% koszty uzyskania przychodów powinien rozliczyć pracodawca. Jednak coraz popularniejsza wśród pracodawców staje się praktyka przerzucania obowiązków z rozliczeniem 50% kosztów uzyskania przychodów na pracowników. Sprawdź więcej!

19 lipca 2024

Nieodpłatne przekazanie polikwidacyjnego majątku a VAT

Gdy likwidowana spółka z o.o. przekazuje udziałowcom składniki majątku, w stosunku do których miała prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, pojawia się pytanie jak powinno być opodatkowane nieodpłatne przekazanie polikwidacyjnego majątku. Sprawdź!

19 lipca 2024

Udostępnienie nieruchomości dla kontrahenta na gruncie VAT

Kontrahenci podejmujący współpracę B2B mogą zawrzeć umowę na podstawie, której jeden z nich sfinansuje drugiemu koszty relokacji. Czy wiesz, jak rozliczyć udostępnienie nieruchomości dla kontrahenta na gruncie podatku VAT? Wyjaśniamy w artykule!

19 lipca 2024

Śmierć przedsiębiorcy a zobowiązania podatkowe

Opłacanie zaliczek na podatek dochodowy to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy. Czy wiesz, kto ma obowiązek opłacić zaliczkę na podatek dochodowy, jeżeli miejsce ma śmierć przedsiębiorcy? Czy obowiązek spoczywa na spadkobiercy? Wyjaśniamy!

19 lipca 2024

Nieprzerwany odpoczynek przy pracy zmianowej

Nieprzerwany odpoczynek jest prawem każdego pracownika, które jest zagwarantowane w kodeksie pracy. Czy istnieją wyjątki od tego prawa? Czy wiesz, jaką długość odpoczynku wymusza praca zmianowa? Dowiedz się więcej na ten temat czytając nasz artykuł!

19 lipca 2024

Podwyższone KUP pracownika - kiedy można je stosować?

Wynagrodzenie pracownika podlega opodatkowaniu. Zaliczka na podatek jest pomniejszana o koszty uzyskania przychodu, które mogą być podstawowe lub podwyższone. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy można zastosować podwyższone KUP i co się zmieniło od 2023 roku!

19 lipca 2024

Pożyczka, kredyt i kredyt konsumencki – różnice

Pożyczka, kredyt i kredyt konsumencki posiadają między sobą pewne różnice. Przykładowo - pożyczki może udzielić każdy, natomiast kredytu mogą udzielać wyłącznie banki i podmioty upoważnione. Jakie jeszcze są różnice między tymi pojęciami? Sprawdź!

19 lipca 2024

Kredyt hipoteczny a utrata domu rodzinnego

Kredyt hipoteczny może być dużym wsparciem, ale co się dzieje, gdy nie możemy spłacić rat? Artykuł omawia sytuacje opóźnień w spłacie. Czy w takiej sytuacji można uchronić się od straty domu? Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się, jakie masz prawa!

19 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów