Ostatnie artykuły autora:
Nieodpłatna umowa zlecenia - czy podlega oskładkowaniu w ZUS?
Nieodpłatna umowa zlecenia regulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego. Czy zleceniobiorca w takim przypadku podlega ubezpieczeniom w ZUS? Co w momencie, kiedy umowa ta podpisana jest z członkiem rodziny? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi!
12 listopada 2024
Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim – prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika
Pracownica może wrócić do pracy po wykorzystaniu całego urlopu rodzicielskiego, ale może także łączyć go z pracą. Z czym wiąże się powrót do pracy po urlopie rodzicielskim? Dowiedz się więcej na temat obowiązków pracownika powracającego z takiego urlopu!
31 października 2024
Czy choroba może przerwać urlop wypoczynkowy pracownika?
Czy choroba może przerwać urlop wypoczynkowy? Czy można zmusić pracownika do wykorzystania urlopu? Jakie prawa i obowiązki ma pracodawca w związku z udzielaniem urlopów wypoczynkowych? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!
25 października 2024
Czas pracy w podróży służbowej - zasady rozliczania
Czas pracy to czas, w którym zatrudniony pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy bądź innym miejscu wyznaczonym do jej wykonania. Czym jest podróż służbowa? Co wlicza się w czas pracy w podróży służbowej? Przeczytaj w artykule!
22 października 2024
Pozorność umowy o pracę według ZUS
Stosunek pracy jest jedną z najczęściej zawieranych form zatrudnienia. Kiedy ZUS może stwierdzić pozorność umowy o pracę? Jakie konsekwencje niesie za sobą pozorność zatrudnienia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
18 października 2024
Nieświadczenie pracy w ostatnim dniu zatrudnienia
Czy nieświadczenie pracy w ostatnim dniu zatrudnienia może zostać przez pracodawcę potraktowane jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna czy jako normalny dzień pracy, za który należy się wynagrodzenie? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat!
15 października 2024
Szafki pracownicze - komu pracodawca musi je zapewnić?
Jakie wymagania musi spełniać szatnia w zakładzie pracy? Jacy pracownicy nie muszą korzystać z szatni i szafek ubraniowych? Czy szafki pracownicze należą się każdemu? Jakie wymagania muszą spełniać szafki pracownicze? Przeczytaj i sprawdź!
8 października 2024
Zadaniowy czas pracy - warunki zastosowania
Zadaniowy czas pracy jest korzystny dla obu stron. Pracownicy nie muszą wykonywać pracy w ściśle określonych godzinach, a pracodawcy nie muszą kontrolować godzin pracy pracowników i płacić za nadgodziny! Poznaj warunki zastosowania tego systemu pracy!
8 października 2024
Zaświadczenie płatnika składek Z-3b - jaki termin na złożenie?
Przedsiębiorca, który zgłoszony jest do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, w celu otrzymania zasiłku musi złożyć do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3b. W jakim terminie należy dopełnić tych formalności? Odpowiadamy w naszym artykule!
30 września 2024
Porzucenie pracy – kiedy do tego dochodzi?
Porzucenie pracy to sytuacja, w której pracownik nie stawia się do pracy bez usprawiedliwienia. Co pracodawca powinien zrobić w tej sytuacji? Jakie konsekwencje dla pracownika wiążą się z porzuceniem pracy? Poznaj odpowiedzi na te pytania!
27 września 2024
- ZUS (spółki akcyjne, spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje)
- Podatek dochodowy
- PIT 4
- PIT 8A
- ZUS (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki: cywilne, jawne, partnerskie, kamandytowe, komandytowo-akcyjne)
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- Dzień ustawowo wolny od pracy
- VAT 7
- VAT UE (elektroniczna)
- Remanent końcowy
Najchętniej czytane
- Przekroczenie pierwszego progu podatkowego - jak dokonać obliczeń?
- Darowizna od rodziców - czy jest zwolniona z podatku w 2024 roku?
- Uregulowanie zawodu księgowego w Polsce - stanowisko Prezesa zarządu SKwP
- Okres wypowiedzenia umowy o pracę - ustalenie jego daty początkowej i końcowej
- Skala podatkowa 2025 a kwota wolna od podatku w 2025 roku
Wzory dokumentów