0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Ostatnie artykuły autora:

Prawo pracy

Kontrola trzeźwości pracowników przez PIP

Pracodawca ma prawo do kontroli każdego zatrudnionego w zakresie trzeźwości, przy czym musi sporządzić zasady takiej procedury. PIP może zweryfikować poprawność działań zatrudniającego – w jaki sposób odbywa się kontrola trzeźwości pracowników przez PIP?

20 września 2024

Prawo spółek

Kryptowaluta jako wkład do spółki - czy jest to możliwe?

Wkłady do spółek prawa handlowego przybierają zwykle formę pieniężną, jednak ustawodawca zezwala na to, by przyjmowały charakter niepieniężny. Czy w związku z tym może mieć miejsce sytuacja, w której wystąpi kryptowaluta jako wkład do spółki? Sprawdź!

20 września 2024

Prawo pracy

Siła wyższa w umowie - orzecznictwo i praktyka

Często w umowach znajduje się zapis o sile wyższej. Co tak naprawdę w praktyce oznacza pojęcie "siła wyższa"? Co na ten temat mówi orzecznictwo i jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się co oznacza siła wyższa w umowie!

18 września 2024

Ubezpieczenie ZUS

Składka zdrowotna przedsiębiorcy – jakie zmiany są planowane?

Planowane zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mogą znacząco wpłynąć na Twoje koszty prowadzenia działalności. Ile będzie wynosić składka zdrowotna przedsiębiorcy? Dowiedz się więcej o nowych zasadach!

17 września 2024

Urlopy i inne

Fałszowanie ewidencji czasu pracy

Ewidencja czasu pracy powinna odzwierciedlać faktycznie przepracowane przez pracownika godziny oraz zawierać informacje o nieobecnościach. Co w sytuacji, kiedy pojawią się w niej błędy? Sprawdź, co grozi za fałszowanie ewidencji czasu pracy!

16 września 2024

Podatki dochodowe

Faktura do paragonu wystawiona bez NIP-u

Faktura do paragonu jest dowodem księgowym pozwalającym przedsiębiorcy na ujęcie danego zakupu do kosztów uzyskania przychodu, a tym samym zmniejszenie podatku. Czy takie prawo też ma przedsiębiorca, który otrzymał fakturę do paragonu bez NIP-u?

16 września 2024

Prawo pracy

Równoważny system czasu pracy a lekki stopień niepełnosprawności

Przepisy prawa pracy dopuszczają kilka rodzajów systemów czasu pracy. Jednym z nich jest równoważny system czasu pracy. Czy może on być stosowany dla pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!

13 września 2024

Prawo pracy

Uznanie samozatrudnienia za stosunek pracy - roszczenia pracownika

Sądy pracy mogą ustalać istnienie stosunku pracy w odniesieniu do osób prowadzących działalność gospodarczą tj. samozatrudnionych. Jakie są skutki niesie za sobą uznanie samozatrudnienia za stosunek pracy? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

12 września 2024

Prawo pracy

Udzielenie urlopu w wyższym wymiarze - czym skutkuje?

Kodeks pracy określa wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi. Jednak co w sytuacji ma miejsce udzielenie urlopu w wyższym wymiarze niż faktycznie wymiar należny pracownikowi? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj konsekwencje!

6 września 2024

Prawo pracy

Ustne rozwiązanie stosunku pracy - czy to możliwe?

Dobrą praktyką jest, aby wypowiedzenie umowy o pracę zostało odpowiednio udokumentowane. Ustne rozwiązanie stosunku pracy przynosi takie same skutki jak zakończenie współpracy poprzez wręczenie jednej ze stron odpowiedniego pisma? Przeczytaj i sprawdź!

6 września 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów