0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

PESEL cudzoziemca – ostatnie dni na uzyskanie tego numeru!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

1 czerwca 2021 roku weszła w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Czy posługiwanie się NIP-em lub innym identyfikatorem nie będzie już możliwe? Czy PESEL cudzoziemca od 1 lipca 2021 roku będzie obowiązkowy? Wyjaśniamy!

Niejednolite przepisy 

Jeszcze do niedawna zdobycie numeru PESEL przez cudzoziemca było bardzo kłopotliwe. Aby obcokrajowiec uzyskał ten numer identyfikacyjny, musiał być zameldowany lub też – jeśli nie posiadał meldunku – możliwe było uzyskanie numeru poprzez złożenie odpowiedniego wniosku wraz z ze wskazaniem konkretnej podstawy prawnej. Przepisy były w tym zakresie niejednolite, a cudzoziemcy zgłaszali że procedura była niejasna i problematyczna.

Nowa ustawa wprowadziła spore zmiany!

1 czerwca 2021 roku weszła w życie zmiana ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników w zakresie definicji podatników, których identyfikatorem podatkowym jest PESEL. Ustawa ta ujednoliciła znacznie przepisy w zakresie pozyskiwania numeru pesel przez cudzoziemców i dzięki niej: 

  • podatnicy, których identyfikatorem jest PESEL, a którzy do dnia wejścia w życie przepisów posługiwali się NIP-em, mają 30 dni na zmianę NIP-u na PESEL;
  • nie będzie już możliwe składanie informacji od płatnika z błędnymi identyfikatorami podatkowymi podatnika (w szczególności chodzi o posługiwanie się szeregiem tych samych cyfr, w tym jedynek i dziewiątek).

PESEL cudzoziemca – znaczne ułatwienie!

Nowe przepisy dotyczące konieczności posługiwania się numerem PESEL przez cudzoziemców znacznie ułatwią urzędom skarbowym identyfikację oraz wiele trudności samym cudzoziemcom.

d 1 czerwca – 30 dni na zmianę NIP-u na PESEL. Po tym okresie jedynym poprawnym identyfikatorem będzie numer PESEL.

Przede wszystkim cudzoziemcy dzięki wprowadzonym zmianom będą mogli łatwo rozliczyć się z urzędem skarbowym, np. korzystając z usługi Twój e-PIT lub składając zeznanie podatkowe przy użyciu bezpłatnej aplikacji e-Deklaracje dostępnej na podatki.gov.pl. 

Podsumowanie 

Dzięki nowej ustawie będzie łatwiej uzyskać PESEL cudzoziemca i będzie on obowiązkowy. Cudzoziemcy powinni złożyć wniosek do urzędu gminy właściwej dla ich adresu zamieszkania. Należy się spieszyć, cudzoziemcy mają na to bowiem 30 dni od dnia wejścia ustawy, a więc do 30 czerwca 2021 roku. 

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów