Prawo pracy
Dwie umowy o pracę - jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika?
Przepisy nie zabraniają pracownikowi posiadania kilku umów o pracę. Co więcej, może on mieć dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą. Jak wyliczyć wynagrodzenie takiego pracownika? Jak to wpływa na świadczenia? Dowiedz się więcej!
3 września 2024
Urlop tacierzyński i ojcowski, gdy matka dziecka nie pracuje
Urlop tacierzyński stanowi część urlopu macierzyńskiego, z którego nie korzysta matka dziecka. Należy zatem odnosić do niego przepisy Kodeksu pracy dotyczące macierzyńskiego. Czy urlop tacierzyński jest możliwy jak matka dziecka nie pracuje? Dowiedz się!
3 września 2024
Kradzieże pracownicze - co powinien zrobić pracodawca?
Zdarza Ci się przyłapać pracowników na popełnianiu przestępstw w pracy? Nie wiesz jak powinieneś reagować na kradzieże pracownicze? Pracodawca ma prawo wyciągać konsekwencje z takich działań oraz im zapobiegać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
3 września 2024
Lista pracowników – co na to RODO?
Zastanawiasz się, czy Twoja lista pracowników jest zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych? Chcesz uniknąć kar za naruszenie RODO? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetwarzać dane osobowe pracowników. Przeczytaj nasz artykuł w tym temacie!
3 września 2024
Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę - kiedy jest możliwe?
Czy możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę? Co zrobić, kiedy zmienią się okoliczności, a wraz z nimi podjęta decyzja? Warto wiedzieć, kiedy wypowiedzenie umowy o pracę można wycofać! Przeczytaj artykuł i znajdź rozwiązanie!
3 września 2024
Zwolnienie z powodu siły wyższej w Kodeksie pracy
W związku z dyrektywami unijnymi Polska musiała zmienić przepisy prawa pracy. Jedną z większych nowości jest zwolnienie z powodu siły wyższej. Co jeszcze się zmieni i kiedy nowe przepisy zaczęły obowiązywać? Przeczytaj i dowiedz się!
2 września 2024
Dysponowanie uprawnieniami pracownika przez przełożonego
Prawo pracy zazwyczaj jasno określa, jakie uprawnienia przysługują pracownikowi, a jakie pracodawcy. Czy dysponowanie uprawnieniami pracownika przez pracodawcę jest sytuacją niezgodną z prawem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiesz się.
2 września 2024
Zmiany w wynagrodzeniu pracowników młodocianych
Zatrudnienie pracownika młodocianego może nastąpić na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac lub umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Jakie w 2024 roku zajdą zmiany w wynagrodzeniu pracowników młodocianych? Dowiedz się!
2 września 2024
Zwolnienie pracownika na urlopie bezpłatnym - czy jest zgodne z prawem?
Świadczenia pracy przez pracownika na urlopie bezpłatnym – czy jest możliwe u innego lub własnego pracodawcy? Czy zwolnienie pracownika na urlopie bezpłatnym jest zgodne z prawem? Szczegółowo na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule!
30 sierpnia 2024
Rachunek PPK – w jaki sposób można sprawdzić jego stan?
W programie PPK uczestnik posiada swój prywatny, indywidualny rachunek PPK – tam trafiają wszystkie wpłaty, finansowane przez pracownika i pracodawcę oraz wpłata powitalna i dopłaty roczne od państwa. Sprawdź, w jaki sposób można sprawdzić jego stan.
30 sierpnia 2024
Zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną - podstawowe informacje
Czy prawnie istnieje zakaz zastępowania umowy o pracę umową cywilnoprawną? Jakie cechy posiada umowa o pracę a jakie umowy zlecenie i o dzieło? Która z umów jest bardziej korzystna? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!
29 sierpnia 2024
Wynagrodzenie przestojowe - jak obliczyć?
Każdemu pracownikowi za przestój będący winą pracodawcy należy się wynagrodzenie przestojowe. Jakie zasady dotyczą obliczania tego wynagrodzenia? Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas przestoju? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj artykuł!
28 sierpnia 2024
Zleceniobiorca delegowany do pracy za granicę a składki ZUS i podatek
W ramach umowy zlecenie zleceniobiorca może zostać oddelegowany do pracy za granicę. Dowiedz się, na jakich zasadach zleceniobiorca delegowany do pracy za granicę otrzymuje świadczenia? Przeczytaj nasz artykuł!
28 sierpnia 2024
Jakie są obowiązki i uprawnienia pracodawcy użytkownika oraz pracownika tymczasowego?
Obowiązki i uprawnienia pracodawcy użytkownika oraz pracownika tymczasowego określone zostały w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Jakie zasady z Kodeksu pracy mają zastosowanie do pracy tymczasowej? W artykule znajdziesz odpowiedź!
28 sierpnia 2024
Fundusz Pracy - kto nie musi go opłacać?
Fundusz pracy jest celowym funduszem państwowym. Finansowany jest ze składek odprowadzanych od wynagrodzenia pracowników i przedsiębiorców. Jednak czy wiesz, że nie wszyscy muszą go płacić? Przeczytaj i dowiedz się, kto nie musi opłacać składek na FP!
28 sierpnia 2024