0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Nierówne traktowanie w pracy - czy zawsze jest to dyskryminacja?

Równość w miejscu pracy to fundament sprawiedliwego i efektywnego środowiska. Niestety, nierówne traktowanie w pracy wciąż jest częstym problemem. Nasuwa się pytanie: czy zawsze jest to dyskryminacja? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

5 lutego 2024

Prawo pracy

Komu i na jakich zasadach przysługuje dodatek stażowy?

Dodatek stażowy jest przyznawany obowiązkowo pracownikom sfery budżetowej za wysługę lat. Jak wygląda przyznawanie dodatku stażowego w innych przypadkach? Czy jego wypłata jest obowiązkowa? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

5 lutego 2024

Prawo pracy

PIT-11 - informacja o wpłaconych zaliczkach dostarczona po terminie

Przedsiębiorco, zatrudniasz pracowników? Czy wiesz, jakie wiążą się z tym obowiązki? Sprawdź, czym jest PIT-11, w jaki sposób i w jakim terminie należy go sporządzić oraz jakie są konsekwencje niedotrzymania terminów. Odpowiedź w artykule!

5 lutego 2024

Prawo pracy

PIT-11 małżonka - czy pracodawca ma prawo żądać takiej informacji?

Obowiązkiem pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowników. Pracodawca jest administratorem danych osobowych pracowników, jednak nie może ich bezpodstawnie gromadzić i wykorzystywać. Kiedy ma prawo żądać informacji o PIT-11 małżonka?

5 lutego 2024

Prawo pracy

Przerwa w pracy - kiedy i w jakim wymiarze przysługuje?

Każdemu pracownikowi przysługuje przerwa w pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia - kwestię tę regulują przepisy prawa pracy. W poniższym artykule przyjrzymy się szczegółowo temu tematowi, ponieważ wyróżnić można kilka rodzajów takich przerw!

5 lutego 2024

Prawo pracy

Regulacje ZUS związane z pracą zdalną za granicą - jakie konsekwencje podatkowe?

Nowe regulacje ZUS związane z pracą zdalną za granicą dają pracownikom zatrudnionym u polskich pracodawców większe możliwości wykonywania pracy zdalnej w innym kraju. Sprawdź, jak zmieniły się zasady pracy zdalnej za granicą!

2 lutego 2024

Prawo pracy

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r.

Najniższe stawki wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku wcale nie takie niskie. O ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2024 r.? Na jakie koszty powinni przygotować się pracodawcy? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

2 lutego 2024

Prawo pracy

Ile wynosi płaca minimalna w 2024 roku?

Płaca minimalna w 2024 roku ulegnie zmianie dwa razy - od stycznia i od lipca. I na tym zmiany się nie kończą. Sprawdź, na co wpływa zmiana minimalnego wynagrodzenia? Jakie konsekwencje niesie za sobą ta zmiana? Przeczytaj i dowiedz się!

1 lutego 2024

Prawo pracy

Wezwanie pracownika zdalnego do firmy - czy pracodawca może to zrobić?

Nie wszystkie kwestie związane z wykonywaniem pracy zdalnej regulują przepisy. W kwestii jaką jest wezwanie pracownika zdalnego do firmy przepisy Kodeksu pracy nie są jednoznaczne. Czy pracodawca może wezwać pracownika zdalnego do firmy? Sprawdź!

1 lutego 2024

Prawo pracy

OIPE – europejska emerytura. Nowe możliwości oszczędzania na emeryturę.

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) to nowy produkt emerytalny, który został wprowadzony w Polsce w 2023 roku. Jest to dobrowolna forma ubezpieczenia społecznego, która ma na celu zapewnienie dodatkowego dochodu na starość. Sprawdź!

31 stycznia 2024

Prawo pracy

Termin wypłaty wynagrodzenia za pracę 2024 r.- jak go ustalić?

Jak wskazują przepisy kodeksu pracy, termin wypłaty wynagrodzenia musi być konkretny i stały. W praktyce określone terminy wypłaty często nie są poprawne. Chcesz się dowiedzieć, jak prawidłowo ustalić właściwy termin? Zachęcamy do przeczytania artykułu!

31 stycznia 2024

Prawo pracy

Płaca minimalna – co zmieniło się od 2024 roku?

Płaca minimalna jest regulowana za pomocą ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wynosi płaca minimalna oraz minimalna stawka godzinowa w 2024 roku? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

31 stycznia 2024

Prawo pracy

Elastyczny czas pracy dla rodziców 2024

Elastyczny czas pracy nie jest nowością, jednak od kwietniu 2023 r. stał się on bardziej powszechny ze względu na nowelizację kodeksu pracy. Zmiany wynikające z unijnych dyrektyw w tym zakresie dotyczyły pracujących rodziców. Dowiedz się więcej!

30 stycznia 2024

Prawo pracy

Nowelizacja Kodeksu pracy to nowe obowiązki pracodawców wobec kierowców zawodowych

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła nowe obowiązki pracodawców wobec kierowców, którzy wysyłani są w międzynarodowe trasy. Zmiany są skutkiem wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 roku. Sprawdź!

29 stycznia 2024

Prawo pracy

Deklaracje roczne przy rozliczeniach z pracownikami - obowiązki pracodawcy

Pracodawca po zakończonym roku ma pewne obowiązki związane z rozliczeniem zatrudnianych pracowników. To, jakie deklaracje roczne przy rozliczeniach z pracownikami powinien wypełnić zależy m.in. od rodzaju umowy zawartej z pracownikiem. Sprawdź!

26 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów