Prawo pracy
Zakłady aktywności zawodowej mają mieć łatwiej
Zakłady aktywności zawodowej to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo jednostki, które zapewniają zatrudnienie osobom niepełnosprawnym. Sprawdź artykuł i dowiedz się, kto może je tworzyć i jak wygląda kwestia dofinansowania kosztów utrzymania zakładu.
5 kwietnia 2024
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego - kiedy ustalamy?
Jeżeli między okresami pobierania świadczeń chorobowych nie wystąpiła przerwa, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pozostaje bez zmian. Niekiedy nawet mimo braku ciągłości podstawa nie będzie przeliczana. Przeczytaj i sprawdź, kiedy tak się dzieje!
4 kwietnia 2024
Umowa na okres próbny: zapis o okresie zatrudnienia w kolejnej umowie – jak bardzo jest wiążący w praktyce?
Umowa na okres próbny bywa pierwszą jaka jest zawierana. Zapisy w umowie na okres próbny określające planowany okres zatrudnienia w kolejnej umowie pełnią ważną funkcję informacyjną i deklaracyjną. Stanowią one punkt odniesienia dla dalszych negocjacji.
4 kwietnia 2024
Diety w podróży służbowej - od czego zależy ich wysokość?
Wysyłanie pracowników w podróż służbową jest wykorzystywane praktycznie w każdej firmie. Pracodawca musi wiedzieć, że pokrywa koszty transportu czy noclegu. Dodatkowo pracodawca wypłaca pracownikowi diety w podróży służbowej. Przeczytaj o tym!
4 kwietnia 2024
Jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS
Obowiązki pracodawców w zakresie tworzenia i wydatkowania funduszu socjalnego określają przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przeczytaj i dowiedz się jak jakie są świadczenia uwzględniane przy ustalaniu dochodu na potrzeby ZFŚS!
3 kwietnia 2024
Warunki dokształcania w umowie szkoleniowej
Jeżeli pracodawca zdecyduje się wysłać pracownika na szkolenie, to warto zawrzeć odrębną umowę w tej sprawie. Jak zatem właściwie określić warunki dokształcania w umowie szkoleniowej? Wyjaśniamy w artykule.
2 kwietnia 2024
System równoważnego czasu pracy - jak rozliczyć nadgodziny?
System równoważnego czasu pracy umożliwia świadczenie pracy w różnych wymiarach. Wiąże się to z pewnymi komplikacjami w zakresie rozliczania pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
29 marca 2024
Likwidacja stanowiska pracy a konieczność wypłacenia odprawy
Likwidacja stanowiska pracy nie zawsze oznacza konieczność wypłacenia odprawy. Dowiedz się więcej na temat tego, jakie czynniki determinują wypłacenie odprawy, w jakiej wysokości się należy i w jaki sposób ją obliczać. Przeczytaj artykuł!
29 marca 2024
Praca w nadgodzinach - wszystko co należy wiedzieć
Za nadgodziny pracownikowi przysługuje czas wolny lub dodatek do wynagrodzenia. Praca w nadgodzinach jest dopuszczalna m.in. w razie szczególnych potrzeb pracodawcy. Dowiedz się, kto nie może pracować w nadgodzinach i komu nie przysługuje rekompensata!
28 marca 2024
Rozwiązanie i wygaśnięcie umowy o pracę – czym się różnią?
Umowę o pracę można rozwiązać m.in. na mocy porozumienia stron lub z upływem czasu, na który była zawarta. Czym różni się rozwiązanie i wygaśnięcie umowy o pracę? Czy wymagane jest oświadczenia woli obu stron? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
28 marca 2024
Korekta listy płac - kiedy i jak ją sporządzić?
Dostarczenie zwolnienia lekarskiego po czasie czy też omyłkowe wypłacenie zbyt niskiego wynagrodzenia skutkuje koniecznością skorygowania listy płac. Kiedy korekta listy płac jest konieczna? Pracodawco, sprawdź, jak ją sporządzić!
28 marca 2024
Odprawa emerytalno-rentowa - jak ustalić jej wysokość?
Odprawa emerytalno-rentowa to świadczenie przysługujące pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Jej wysokość regulują przepisy wykonawcze - szczegóły w artykule!
28 marca 2024
Praca na część etatu? Sprawdź, jakie masz uprawnienia!
Praca na część etatu wiąże się nie tylko z niższym dobowym czasem pracy, ale także ze stosunkowo niższym wynagrodzeniem. Czy praca na część etatu jest dobrym rozwiązaniem? Dowiedz się, z naszego artykułu ile możesz stracić, a ile zyskać!
28 marca 2024
Kontrakt menedżerski wykonywany za granicą – rozliczenie dochodu
Przychody z tytułu wykonywanego kontraktu menedżerskiego mają szczególny status na gruncie podatku dochodowego. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak rozliczyć kontrakt menedżerski wykonywany za granicą!
27 marca 2024
Jak ustalić wynagrodzenie zasadnicze pracownika?
Wynagrodzenie zasadnicze to podstawowy składnik pensji osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jaka powinna być jego kwota? Czym różni się od wynagrodzenia minimalnego? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak ustalić jego wartość!
27 marca 2024