Prawo pracy
Czy całkowita niezdolność do pracy oznacza brak możliwości podjęcia zatrudnienia?
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności nie zawsze mogą lub mają możliwość podjęcia zatrudnienia. Czy całkowita niezdolność do pracy faktycznie oznacza zakaz podejmowania jakiejkolwiek aktywności zawodowej? Przeczytaj i dowiedz się!
26 marca 2024
Obowiązek wskazania przyczyny wyboru pracownika do zwolnień — z uwzględnieniem najnowszego orzecznictwa SN
Zwolnienia grupowe wiążą się z szeregiem obowiązków. Jednym z nich jest wskazanie w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę nie tylko samej przyczyny zwolnienia, ale także obowiązek wskazania przyczyny wyboru pracownika do zwolnień. Sprawdź!
26 marca 2024
Praca w niedziele i nadgodziny przy umowie zlecenia - czy to możliwe?
Zasady rekompensaty za dodatkowe godziny osobie zatrudnionej na umowę o pracę nie budzą wątpliwości. Inaczej wygląda sytuacja przy umowie zlecenia, choć i tutaj praca w niedziele i nadgodziny daje możliwości dodatkowego wynagrodzenia. Więcej w artykule!
25 marca 2024
Jak odbywa się informowanie ZUS o zawarciu umowy o dzieło?
Już jakiś czas temu zmieniły się przepisy dotyczące przekazywania informacji do ZUS w razie zawarcia umowy o dzieło. Czy od wynagrodzenia wykonawcy należy pobierać składki? Jak wygląda informowanie ZUS o zawarciu umowy o dzieło? Dowiedz się!
25 marca 2024
Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim?
Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim ma prawo bezpośrednio po jego zakończeniu udać się na urlop wypoczynkowy. Jak wyliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
22 marca 2024
Systemy czasu pracy - przewodnik
Kodeks pracy określa, jakie systemy czasu pracy mogą być stosowane przez pracodawców. Jak można wyróżnić systemu? Czym się charakteryzują poszczególne systemy? Przeczytaj i dowiedz się, jak wygląda praca w poszczególnych systemach czasu pracy!
22 marca 2024
Badania medycyny pracy po odwołaniu stanu epidemii
Niedawno minął ostateczny termin, do którego pracodawcy zobowiązani byli uzupełnić zawieszone w czasie epidemii badania medycyny pracy pracowników. Jakie są przepisy w tym zakresie oraz skutki niedostosowania się do nich - przeczytaj w artykule!
22 marca 2024
Czy pracodawca może wysłać pracownika na badania okresowe przed upływem terminu ich ważności?
Jakie są obowiązki pracodawców w zakresie badań lekarskich? Na jakie badania lekarskie pracodawca powinien skierować pracownika? Czy w czasie epidemii pracodawca może wysłać pracownika na badania okresowe przed upływem terminu ich ważności? Sprawdź!
22 marca 2024
Czy wykroczenia i mandaty pracownika mogą być podstawą do jego zwolnienia?
Przed podjęciem decyzji o zwolnieniu pracownika należy ocenić ciężar wykroczenia, jego skutki dla pracodawcy oraz dotychczasową bezawaryjną pracę pracownika. Wykroczenia i mandaty pracownika mogą być podstawą do zwolnienia, ale nie zawsze. Sprawdź to!
21 marca 2024
Wypadek przy pracy – co robić gdy się wydarzy?
Gdy w zakładzie zdarzy się wypadek przy pracy, wówczas prawodawca ma obowiązki z tym związane. Co należ w tej sytuacji zrobić? Czy należy powołać zespół powypadkowy? Jak ustala się jego przyczyny? Przeczytaj i dowiedz się w postępowaniu w razie wypadku!
21 marca 2024
Wypowiedzenie zmieniające – jakie niesie za sobą skutki
Czym jest wypowiedzenie zmieniające? Jaki jest tryb i forma wypowiedzenia zmieniającego? Kto jest uprawniony do jego złożenia? Jakie muszą wystąpić przesłani do złożenia tego dokumentu? Przeczytaj nasz artykuł i i poznaj odpowiedzi na powyższe pytania!
21 marca 2024
Brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron
Zakończenie stosunku pracy zwykle nie należy do zdarzeń przyjemnych. Często jednak strony chcą rozstania się polubownie. Czy brak zgody pracodawcy na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron powoduje nieważność wypowiedzenia? Sprawdź!
21 marca 2024
Ile ważne jest skierowanie na badania lekarskie?
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest wysłanie pracownika na wstępne badania lekarskie do lekarza medycyny pracy. W tym celu musi wystawić pracownikowi skierowanie na badania lekarskie. Sprawdź, ile ważne jest skierowanie na badania lekarskie?
20 marca 2024
Praca w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej – nowe zasady od 2024 roku
Od 1 stycznia 2024 roku zmieniły się zasady rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej. Teraz praca w godzinach nadliczbowych w służbie cywilnej jest rekompensowana również czasem wolnym. Sprawdź!
20 marca 2024
Jak wnioskować o urlop ojcowski przedsiębiorcy?
Czy każdy przedsiębiorca może skorzystać z urlopów związanych z rodzicielstwem? Jakich formalności musi dochować i jakie procedury przejść, aby otrzymać wypłatę zasiłku macierzyńskiego? Z czym wiąże się urlop ojcowski przedsiębiorcy? Przekonaj się!
19 marca 2024