Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Umowa zlecenie a pozostałe stosunki pracy (umowa o pracę, umowa o dzieło)2024

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej wady i zalety? Czym różni się od umowy o pracę i umowy o dzieło oraz jakie są zasady oskładkowania umowy zlecenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

23 lutego 2024

Prawo pracy

Kiedy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie postojowe w 2024 roku?

W każdym przedsiębiorstwie może zdarzyć się nieplanowana przerwa w toku pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje pensja za czas przestoju? Odpowiadamy w naszym artykule! Przeczytaj i dowiedz się, jak należy ustalić wynagrodzenie postojowe.

23 lutego 2024

Prawo pracy

Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty przekaż ZUS do końca lutego!

Emeryci i renciści mają prawo podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej. Muszą jednak pamiętać, że przekroczenie pewnych zarobków może powodować zawieszenie wypłaty świadczenia. Co roku należy składać w ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty.

23 lutego 2024

Prawo pracy

Ramowe obowiązki pracodawcy po nowelizacji Kodeksu pracy 2024

Stosunek pracy opiera się na wzajemnych obowiązkach pracodawcy i pracownika, określonych w Kodeksie pracy. Natomiast ramowa konstrukcja prawna zawarta jest w jednym przepisie, który uległ modyfikacjom. Jakie są zatem aktualne ramowe obowiązki pracodawcy?

22 lutego 2024

Prawo pracy

Urlop ojcowski 2024 - jakie są zasady jego przyznawania?

Mężczyźni, którzy zostają rodzicami, mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski przysługuje tylko po spełnieniu określonych warunków. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach!

21 lutego 2024

Prawo pracy

AI w firmie a związek zawodowy

Związki zawodowe w firmach coraz częściej domagają się większej kontroli nad wdrażaniem i wykorzystywaniem systemów AI, aby chronić pracowników przed negatywnymi skutkami tej technologii. Stosowanie AI w firmie a związek zawodowy - dowiedz się więcej!

21 lutego 2024

Prawo pracy

Jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego w 2024?

Pracownik ma prawo do otrzymywania różnego rodzaju świadczeń finansowych z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Czy wpływ na wysokość świadczenia urlopowego ma przede wszystkim wymiar etatu oraz faktyczny czas pracy w danym roku? Przeczytaj artykuł!

21 lutego 2024

Prawo pracy

Wypowiedzenie zmieniające - skutki dla pracownika i pracodawcy

Wypowiedzenie zmieniające to dokument, który pozwala pracodawcy na zmianę warunków umowy o pracę lub płacy. Wypowiedzenie to powinno być uzasadnione. W artykule wyjaśniamy, jakie skutki dla pracownika i pracodawcy wywołuje wypowiedzenie zmieniające!

21 lutego 2024

Prawo pracy

Odprawa pieniężna z tytułu zwolnień z przyczyn niedotyczących pracowników w 2024 roku

W 2024 roku czekają nas zmiany w kwestii, jaką jest odprawa pieniężna dla osób zwalnianych z przyczyn niedotyczących pracowników. Nowe przepisy obejmują zarówno grupowe, jak i indywidualne zwolnienia w firmach zatrudniających co najmniej 20 osób. Sprawdź!

20 lutego 2024

Prawo pracy

Comiesięczne formalności związane z PPK

Comiesięczne formalności związane z PPK nie kończą się w momencie przekazania wpłat do instytucji finansowej. Przedsiębiorca powinien pamiętać, że informacje o wpłatach należy także przekazać do ZUS-u. Sprawdź, o czym jeszcze nie wolno zapomnieć!

20 lutego 2024

Prawo pracy

Zgłoszenie pracownika do PPK

Obowiązek wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie ma praktycznie każdy pracodawca. Warto wiedzieć, którzy z pracowników mogą zostać uczestnikami programu. Jak wygląda zgłoszenie pracownika do PPK? Przeczytaj nasz artykuł!

20 lutego 2024

Prawo pracy

PPK, czyli dodatkowy system oszczędzania dla pracowników w 2024 roku

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Czy są one obowiązkowe i czy każdy pracodawca musi je wdrożyć w swojej firmie? Czym jest autozapis PPK? Ko może zrezygnować z oszczędzania? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej o PPK oraz o sposobie rezygnacji!

16 lutego 2024

Prawo pracy

PIT-4R złożone po terminie - co wtedy?

Do podstawowych obowiązków pracodawców należy pobieranie zaliczek na podatek dochodowy oraz sporządzenie rocznej deklaracji PIT-4R. Dowiedz się więcej na temat sporządzania, przekazywania i terminów związanych z tą deklaracją. Przeczytaj nasz artykuł!

16 lutego 2024

Prawo pracy

Chorobowe po 12-miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym w 2024

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy. W artykule wyjaśniamy czy możliwe jest chorobowe po 12-miesięcznym świadczeniu rehabilitacyjnym. Przeczytaj i sprawdź!

15 lutego 2024

Prawo pracy

Wypłata odprawy emerytalnej przed decyzją ZUS - co musisz wiedzieć?

Odprawy emerytalne to powszechne i gwarantowane ustawowo świadczenia, przysługujące pracownikom w związku z przejściem na emeryturę lub rentę. Jedną z kluczowych kwestii jest termin, w jakim powinna być wypłata odprawy emerytalnej przed decyzją ZUS.

15 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów