0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Zaliczanie do stażu pracy okresu prowadzenia działalności - zmiany w przepisach

W 2024 roku planowane zmiany w Kodeksie pracy wprowadzą zaliczanie do stażu pracy okresu prowadzenia działalności gospodarczej, co zrównuje prawa przedsiębiorców z pracownikami etatowymi. To istotna modyfikacja w przepisach. Przeczytaj i sprawdź!

18 października 2024

Prawo pracy

Zawyżone wynagrodzenie za pracę w umowie

Problem nadmiernie wysokiego wynagrodzenia za pracę pojawia się w praktyce najczęściej w związku zwolnień lekarskich. Czy zawyżone wynagrodzenie za pracę może spowodować, że ZUS skontroluje zatrudnienie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

18 października 2024

Prawo pracy

Badania lekarskie pracowników młodocianych oraz wykaz prac wzbronionych – najnowsze zmiany

Badania lekarskie pracowników młodocianych mają na celu sprawdzenie czy stan zdrowia młodocianego oraz jego rozwój fizyczny i psychiczny nie stanowią przeciwwskazania do zatrudnienia . Czy zawsze są one konieczne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się!

17 października 2024

Prawo pracy

Na czym polega gotowość do pracy?

Czy gotowość do pracy to stan świadomości i woli pracownika obiektywnie zdolnego do wykonywania pracy, polegający na rezygnacji z pełnej swobody dysponowania swoją osobą i czasem? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na to pytanie!

16 października 2024

Prawo pracy

Świadomość zawarcia umowy zlecenie - kiedy potrzebne jest oświadczenie?

Oświadczenie wyrażające świadomość zawarcia umowy zlecenie ma na celu potwierdzenie, że osoba zatrudniona rozumie, czy dany stosunek prawny jest regulowany przez prawo cywilne czy prawo pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

16 października 2024

Prawo pracy

Nieświadczenie pracy w ostatnim dniu zatrudnienia

Czy nieświadczenie pracy w ostatnim dniu zatrudnienia może zostać przez pracodawcę potraktowane jako nieobecność usprawiedliwiona niepłatna czy jako normalny dzień pracy, za który należy się wynagrodzenie? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat!

15 października 2024

Prawo pracy

Bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę

O czym należy pamiętać rozwiązując umowę, żeby nie narazić się na podważenie wypowiedzenia przez pracownika? Co w przypadku, gdy pracownik odwoła się do sądu o ustalenie wadliwości wypowiedzenia i zostanie zasądzona bezskuteczność wypowiedzenia? Sprawdź!

15 października 2024

Prawo pracy

Jak ustalić urlop młodocianego po pierwszym roku nauki?

Zgodnie z art. 205 Kodeksu pracy młodociany pracownik uzyskuje prawo do do urlopu wypoczynkowego z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy. Jak ustalić urlop młodocianego po roku nauki? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

15 października 2024

Prawo pracy

Zmiana czasu podczas pracy a wynagrodzenie

Wskutek przesunięcia zegarków związanych ze zmianą czasu, pracownicy wykonujący pracę w nocy w tym dniu wypracowują o jedną nadgodzinę pracy więcej lub mniej. Jakie wynagrodzenie przysługuje gdy podczas pracy występuje zmiana czasu? Sprawdź!

14 października 2024

Prawo pracy

Ustawa o ochronie sygnalistów – co wprowadza?

Ustawa o ochronie sygnalistów z 14 czerwca 2024 roku wprowadza istotne zmiany w zakresie zgłaszania nadużyć. Reguluje zgłoszenia wewnętrzne, zewnętrzne i ujawnienia publiczne, chroniąc przy tym sygnalistów. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

14 października 2024

Prawo pracy

Redukcja etatów – o czym powinien pamiętać pracodawca?

W razie planowania zmniejszenia zatrudnienia jest kilka czynników, o których powinien pamiętać pracodawca. Istotna jest znajomość regulacji dotyczących zwolnień grupowych. Dowiedz się, o czym powinien pamiętać pracodawca, gdy nastąpi redukcja etatów!

11 października 2024

Prawo pracy

Przedłużenie umowy do dnia porodu w kontekście limitów umów na czas określony

Czy umowa o pracę zawarta na czas określony z kobietą w ciąży będzie przedłużona do dnia porodu i czy przekształci się w umowę na czas nieokreślony? Przeczytaj i sprawdź, jak przedłużenie umowy do dnia porodu wpływa na limit umów na czas określony!

10 października 2024

Prawo pracy

Czy jest możliwe odwołanie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy?

Niekiedy występują przypadki, w których pracodawca lub pracownik po złożeniu jednostronnego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem zmienia decyzję. Jak przebiega odwołanie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy? Sprawdź!

10 października 2024

Prawo pracy

Ponowne zatrudnienie pracownika – kiedy jest możliwe?

Ponowne zatrudnienie pracownika to sytuacja, w której pracownik, który wcześniej był zatrudniony u danego pracodawcy, zostaje ponownie zatrudniony na tym samym stanowisku lub na innym stanowisku o tym samym charakterze. Sprawdź, kogo to dotyczy!

10 października 2024

Prawo pracy

Praca zdalna naprzemienna - czy możliwa?

Praca zdalna naprzemienna powinna być unormowana w przepisach wewnątrzzakładowych. Nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej są szczegółowe i zawierają informację dotyczącą konieczności uzgodnienia między stronami umowy o pracę kwestii pracy zdalnej. Sprawdź!

9 października 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów