Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego

Wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy są objęte ochroną przed potrąceniami. Należy więc, osobno obliczyć potrącenie z wynagrodzenia chorobowego i osobno z zasiłku chorobowego. Jakie są zasady dokonywania potrąceń? Przeczytaj i sprawdź!

8 marca 2024

Prawo pracy

Urlop wychowawczy a trzynastka

Trzynastka, nazywana również trzynastą pensją lub dodatkowym wynagrodzeniem rocznym. Aby ją otrzymać pracownik musi spełnić określone warunki. Artykuł urlop wychowawczy a trzynastka porusza zagadnienie uprawnień pracownika na urlopie wychowawczym.

7 marca 2024

Prawo pracy

Co zrobić w sytuacji, gdy pracodawca nie przekazał nam PIT-11?

Pracodawca jest zobowiązany przekazać pracownikowi deklarację o jego rocznych przychodach za poprzedni rok w określonym terminie. Co jednak w sytuacji, gdy przełożony nie dostarczy zeznania PIT-11 na czas? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

7 marca 2024

Prawo pracy

Czy zatrudnianie po znajomości może być karalne?

Zatrudnianie po znajomości samo w sobie nie jest przestępstwem. Jednakże w niektórych sytuacjach może ono stanowić czyn zabroniony i podlegać karze na gruncie prawa karnego. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat nepotyzmu w zakładzie pracy.

6 marca 2024

Prawo pracy

Czy praca w gospodarstwie rolnym zalicza się do stażu pracy?

Praca w gospodarstwie rolnym to codzienność dla wielu osób mieszkających na wsi. Czy jednak ten rodzaj pracy może zostać wliczony do stażu pracy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy pracodawca ma obowiązek uznania pracy w gospodarstwie do stażu!

6 marca 2024

Prawo pracy

Wynagrodzenie brutto-netto - jak obliczyć ile dostaniesz na rękę?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2023 roku wzrosło aż dwukrotnie. Jednak wiele osób nie wie jak poprawnie obliczyć wysokość wynagrodzenia "na rękę"? Od czego ono zależy? Sprawdź, czym się różni wynagrodzenie brutto od wynagrodzenia netto!

6 marca 2024

Prawo pracy

Praca na emeryturze w 2024 r. – jakie ulgi czekają emeryta, który dorabia na emeryturze?

Bardzo częstym przypadkiem spotykanym w Polsce jest fakt, że emeryci dorabiają sobie będąc już na emeryturze. Jakie korzyści niesie praca na emeryturze? W jaki sposób emeryt może łączyć świadczenie emerytalne z pracą? Sprawdź w artykule!

6 marca 2024

Prawo pracy

Zmniejszenie etatu w wieku przedemerytalnym - czy jest możliwe?

Zmniejszenie etatu w wieku przedemerytalnym na ogólnych zasadach jest możliwe, ale wymaga spełnienia pewnych warunków. Przeczytaj i dowiedz się więcej na temat zmniejszenia etatu w wieku przedemerytalnym oraz na temat ochrony przedemerytalnej.

4 marca 2024

Prawo pracy

Ekwiwalent za pranie odzieży 2024 r.- kiedy przysługuje pracownikowi?

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi strój roboczy gotowy do użytku. Czasami jednak, to pracownik odpowiada za czystość i stan swojego ubioru. Sprawdź czy należy mu się za to ekwiwalent za pranie odzieży!

1 marca 2024

Prawo pracy

Jakie są konsekwencje niezapewnienia pracownikowi okresów odpoczynku?

Niezapewnienie pracownikowi okresów odpoczynku może mieć szereg negatywnych konsekwencji, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj konsekwencje niezapewnienia pracownikowi okresów odpoczynku.

29 lutego 2024

Prawo pracy

Dane biometryczne pracownika - czy pracodawca ma prawo je przetwarzać?

Przetwarzanie danych osobowych pracowników jest niezbędnym elementem każdego stosunku pracy. Już na etapie rekrutacji kandydat jest proszony o wyrażenie zgody na przetwarzanie jego danych. Jednak czy pracodawca może przetwarzać dane biometryczne? Sprawdź

28 lutego 2024

Prawo pracy

Jak długo trwa okres ochronny pracownika?

Ochrona pracownika w czasie choroby jest niezwykle ważna, jednak nie może ona destabilizować zakładu pracy. W pewnych sytuacjach długotrwała nieobecność pracownika może skutkować wypowiedzeniem umowy o pracę. Sprawdź, ile trwa okres ochronny pracownika!

28 lutego 2024

Prawo pracy

Dokumentacja pracownicza elektroniczna — jak w praktyce ją prowadzić?

Dokumentacja pracownicza elektroniczna jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Możliwe, że w przyszłości stanie się ona jedyną dopuszczalną formą prowadzenia akt osobowych. Sprawdź, jak w praktyce prowadzić dokumentację pracowniczą online.

27 lutego 2024

Prawo pracy

Oświadczenia płacowe po zakończeniu zatrudnienia 2024

Jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika po ustaniu stosunku pracy w 2024 roku? Poznaj oświadczenia płacowe po zakończeniu zatrudnienia i zasady ich stosowania w przypadku wyliczenia wynagrodzeń. Przeczytaj nasz artykuł!

27 lutego 2024

Prawo pracy

Ochrona kobiety w ciąży zatrudnionej na umowie zlecenie a przepisy

Pracownica, która jest w ciąży ma dodatkowe uprawnienia. Jednym z nich jest ochrona przed zwolnieniem. Jak wygląda to w przypadku zleceniobiorca? Czy ochrona kobiety w ciąży zatrudnionej na umowie zlecenie wynika wprost z przepisów? Sprawdź!

26 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów