0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Porozumienie trójstronne – przejęcie pracownika przez inny zakład

Niekiedy do przeniesienia pracownika konieczne jest porozumienie obu pracodawców i pracownika – pracodawcy zawierają porozumienie trójstronne za zgodą pracownika. Czym jest owe porozumienie? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

10 sierpnia 2023

Prawo pracy

Wynagrodzenie przestojowe - jak obliczyć?

Każdemu pracownikowi za przestój będący winą pracodawcy należy się wynagrodzenie przestojowe. Jakie zasady dotyczą obliczania tego wynagrodzenia? Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia za czas przestoju? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj artykuł!

10 sierpnia 2023

Prawo pracy

Czy pracodawca ma obowiązek zaakceptować wniosek o wykonywanie pracy zdalnej obojga rodziców?

Czy pracodawca zobowiązany jest uwzględnić wnioski obojga rodziców o wykonywanie pracy zdalnej, jeśli spełniają oni przesłanki do jej obligatoryjnego udzielenia. Czy wniosek o wykonywanie pracy zdalnej powinien być zawsze zaakceptowany? Sprawdź!

9 sierpnia 2023

Prawo pracy

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika z chorobą alkoholową

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika może wystąpić tylko z ściśle określonych powodów. Jednym z nich jest przybycie pracownika do zakładu pracy pod wpływem alkoholu. Przeczytaj, co należy wiedzieć o zwolnieniu pracownika, który jest pod wpływem alkoholu!

8 sierpnia 2023

Prawo pracy

Jak rozliczać nadgodziny w dłuższych okresach rozliczeniowych?

Jak ustalić i opłacić godziny nadliczbowe dobowe i tygodniowe w dłuższym niż miesiąc okresie rozliczeniowym? Czy nadgodziny dobowe wypłaca się w innym momencie niż tygodniowe? Dowiedz się jak rozliczać nadgodziny w dłuższych okresach rozliczeniowych!

8 sierpnia 2023

Prawo pracy

Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia?

Zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w przypadku konieczności opieki nad członkiem rodziny. Czy zasiłek opiekuńczy przysługuje od pierwszego dnia ubezpieczenia? Jakie warunki należy spełnić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!

7 sierpnia 2023

Prawo pracy

Wynagrodzenie i formalności w razie porzucenia umowy zlecenia

Umowa zlecenie jest rodzajem umowy cywilnoprawnej. Jeśli w umowie nie zostały określone warunki zakończenia umowy, nie zawsze można tego dokonać z dnia na dzień. Jakich wyglądają formalności w razie porzucenia umowy zlecenia? Sprawdź!

7 sierpnia 2023

Prawo pracy

Podstawa zasiłku po podwyżce - omówienie na przykładach

Prawidłowe ustalenie podstawy zasiłku chorobowego jest ściśle określone przepisami ustawy zasiłkowej. Jednak ile wynosi podstawa zasiłku po podwyżce? Czy każda podwyżka powinna być uwzględniona? Sprawdź w naszym artykule i dowiedz się więcej!

7 sierpnia 2023

Prawo pracy

Świadectwo pracy po zmianach – 10 zasad dotyczących wypełniania

Prawidłowe wypełnienie świadectwa pracy jest istotne zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika, ponieważ umożliwia realizację jego uprawnień w kolejnym zatrudnieniu. Jak wygląda świadectwo pracy po zmianach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

2 sierpnia 2023

Prawo pracy

Wniosek o niepobieranie zaliczki na podatek od 1 stycznia 2023 roku

Część przepisów tzw. Nowego Ładu 2.0, który wszedł w życie 1 lipca 2022 r. zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Jedną z takich zmian jest wniosek o niepobieranie zaliczki na podatek. Przeczytaj i zapoznaj się ze zmianami!

2 sierpnia 2023

Prawo pracy

Posiłki profilaktyczne a podatek – zmiana stanowiska fiskusa

W określonych przypadkach pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom posiłki profilaktyczne i napoje. Takie świadczenie w większości przypadków podlegało opodatkowaniu, a zwolnienia były dopuszczalne po spełnieniu określonych warunków. Przeczytaj!

1 sierpnia 2023

Prawo pracy

Miejsce wykonywania pracy zdalnej

Miejsce pracy zdalnej jest wskazywane przez pracownika, który ma wykonywać swe obowiązki na home office i podlega każdorazowo uzgodnieniu z pracodawcą. Czy zawsze na umowie należy podać miejsce wykonywania pracy zdalnej? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź!

31 lipca 2023

Prawo pracy

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego i jak wygląda taka umowa?

Agencja pracy tymczasowej może zatrudnić pracownika tymczasowego i skierować go do pracy, do pracodawcy użytkownika. Jak wygląda procedura współpracy z agencją pracy? Dowiedz się jak prawidłowo zatrudnić pracownika tymczasowego!

28 lipca 2023

Prawo pracy

Wpływ nowelizacji Kodeksu pracy na prowadzenie akt osobowych pracownika

Zmiany dotyczące prowadzenia akt osobowych dotyczą przede wszystkim konieczności dostosowania ich do nowych realiów. Akta osobowe uległy zwiększeniu z czterech do pięciu części. Jak wygląda obecnie prowadzenie akt osobowych? Przeczytaj ten artykuł!

27 lipca 2023

Prawo pracy

Obwieszczenie o czasie pracy – kiedy je sporządzić?

Czy obwieszczenie o czasie pracy należy sporządzić zawsze, kiedy u pracodawcy nie obowiązuje regulamin pracy lub zbiorowy układ pracy? Jak powinno wyglądać takie obwieszczanie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

27 lipca 2023

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów