Prawo pracy
Dodatek za godziny nocne a wynagrodzenie urlopowe
Czy wypłacony dodatek za godziny nocne ma wpływ na wysokość wynagrodzenia urlopowego pracownika? Owszem ma - tak więc jak należy poprawnie obliczyć wysokość wynagrodzenia urlopowego z uwzględnieniem składników zmiennych wynagrodzenia? Sprawdź sam!
6 września 2024
Ewidencja czasu pracy - wszystko co warto wiedzieć
Zgodnie z Kodeksem pracy, ewidencja czasu pracy pracownika musi być prowadzona przez pracodawcę do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia. Co powinno się w niej znajdować? Jakie prawa i obowiązki z nią związane ma pracownik? Sprawdź!
5 września 2024
Niepełny wymiar czasu pracy - zasady ogólne
Praca osób, które są zatrudnione na niepełny wymiar czasu pracy, rodziła różne praktyczne problemy. Zatem obecnie jakie normy obowiązują pracownika podejmującego ową pracę i czym charakteryzuje się niepełny wymiar czasu pracy? Rozwijamy ten temat poniżej.
5 września 2024
Termin dostarczenia do ZUS zwolnienia lekarskiego pracownika
Ile wynosi termin dostarczenia do ZUS zwolnienia lekarskiego pracownika uprawniającego do wypłaty zasiłku chorobowego?
5 września 2024
Kiedy podać uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony pracodawca musi podawać obowiązkowo od 2023 roku. Czy istnieją wyjątki w tym zakresie? Jak sformułować przyczynę wypowiedzenia, aby nie budziła wątpliwości organów kontrolnych? Przeczytaj!
5 września 2024
Świadczenie rehabilitacyjne dla przedsiębiorcy – formalności
Świadczenie rehabilitacyjne może zostać przyznane ubezpieczonemu po spełnieniu określonych warunków. Czy przedsiębiorca także ma prawo je otrzymać? Sprawdź jakie wymogi trzeba spełniać, aby zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne dla przedsiębiorcy!
4 września 2024
Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną?
Pracownica, która jest w ciąży objęta jest szczególną ochroną w przepisach Kodeksu pracy. Prawo jednak przewiduje pewne sytuacje kiedy rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą jest dopuszczalne. Kiedy jest to możliwe? Dowiedz się więcej!
4 września 2024
Świadectwo pracy a kilka umów w tym samym zakładzie pracy
Po zakończeniu umowy o prace, pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi świadectwo pracy. Jak prawidłowo sporządzić ten dokument kiedy w trakcie zatrudnienia pracownik miał kilka umów w jednym zakładzie pracy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
4 września 2024
Wynagrodzenie po zakończeniu umowy zlecenia
Od 2023 roku oświadczenia płacowe składane przez zleceniobiorców podlegają regulacji. Po ustaniu stosunku prawnego płatnik przy obliczaniu zaliczki powinien pomijać oświadczenia i wnioski. Sprawdź, ile wynosi wynagrodzenie po zakończeniu umowy zlecenia!
4 września 2024
Dopełnienie podstawy do ekwiwalentu – stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy
Jakie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy wymiaru ekwiwalentu i jak go wyliczyć? Co znaczy dopełnienie podstawy do ekwiwalentu i kiedy należy je zastosować? Sprawdź odpowiedzi na podstawie interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy!
4 września 2024
Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy
W systemie zadaniowym czasu pracy, w teorii, nie występują nadgodziny. Jednakże, w praktyce, może się zdarzyć, że pracownik będzie musiał pracować więcej godzin. Czy w takiej sytuacji występują nadgodziny w zadaniowym czasie pracy? Przeczytaj!
3 września 2024
Dwie umowy o pracę - jak rozliczyć wynagrodzenie pracownika?
Przepisy nie zabraniają pracownikowi posiadania kilku umów o pracę. Co więcej, może on mieć dwie umowy o pracę z tym samym pracodawcą. Jak wyliczyć wynagrodzenie takiego pracownika? Jak to wpływa na świadczenia? Dowiedz się więcej!
3 września 2024
Urlop tacierzyński i ojcowski, gdy matka dziecka nie pracuje
Urlop tacierzyński stanowi część urlopu macierzyńskiego, z którego nie korzysta matka dziecka. Należy zatem odnosić do niego przepisy Kodeksu pracy dotyczące macierzyńskiego. Czy urlop tacierzyński jest możliwy jak matka dziecka nie pracuje? Dowiedz się!
3 września 2024
Kradzieże pracownicze - co powinien zrobić pracodawca?
Zdarza Ci się przyłapać pracowników na popełnianiu przestępstw w pracy? Nie wiesz jak powinieneś reagować na kradzieże pracownicze? Pracodawca ma prawo wyciągać konsekwencje z takich działań oraz im zapobiegać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
3 września 2024
Lista pracowników – co na to RODO?
Zastanawiasz się, czy Twoja lista pracowników jest zgodna z przepisami o ochronie danych osobowych? Chcesz uniknąć kar za naruszenie RODO? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetwarzać dane osobowe pracowników. Przeczytaj nasz artykuł w tym temacie!
3 września 2024