Poradnik Przedsiębiorcy

Wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie - czy jest zgodne z prawem?

Od kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej i zostały otwarte granice, polskie firmy zaczęły odważniej prowadzić swoje interesy poza granicami kraju. Wiele z nich doszło do takiego etapu, że mają tylko zagranicznych kontrahentów i praktycznie w całości prowadzą rozliczenia w obcej walucie (euro lub dolarach). Niektórzy z nich chcieliby rozliczać się także ze swoimi pracownikami w walucie obcej. Nie rzadziej wynika to też z tego, że zatrudniani są obcokrajowcy, którzy również woleliby otrzymywać wynagrodzenie w walucie innej niż złotówki. Czy wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie jest zgodne z przepisami?

Wynagrodzenie należy przeliczyć po kursie NBP

Zasady wypłacania wynagrodzenia najszerzej opisane są w Kodeksie pracy. Jednak w celu ustalenia zasad wypłacania wynagrodzenia w obcej walucie, należy się posiłkować również Kodeksem cywilnym - wskazuje na to art. 300 kp, który przekierowuje do Kodeksu cywilnego w sprawach nieunormowanych przez sam Kodeks pracy. Kodeks cywilny w art. 358 określa, że wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna stanowi inaczej. Należy to rozumieć w ten sposób, że jeśli wynagrodzenie jest wypłacane w walucie obcej, to jej wartość należy przeliczyć według kursu NBP.

Wyrównanie pensji minimalnej

Bez względu na to, w jakiej walucie wypłacane jest wynagrodzenie pracownika, należy bezwzględnie przestrzegać kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Jeśli więc po przeliczeniu okazałoby się, że wynagrodzenie jest niższe niż obowiązujące w Polsce wynagrodzenie minimalne, pracodawca jest obowiązany wyrównać tę różnicę.

Przykład 1.

Obywatel Niemiec jest zatrudniony w firmie, która prowadzi swoją działalność na terenie Niemiec, chociaż siedziba mieści się w Polsce i tu też prace wykonuje pracownik. Strony zawarły umowę, w której ustaliły wynagrodzenie w wysokości 3000 euro brutto, wypłacane zawsze w ostatnim dniu miesiąca.

Wyliczenia:

  • Wynagrodzenie 3000 euro należy przeliczyć po kursie z 30.06.2017 roku, który wynosił 4,2265; 3000 x 4,2265 = 12 679,50 zł

  • Kwotę po przeliczeniu należy rozliczyć według standardowych wyliczeń listy płac. W związku z tym wynagrodzenie netto będzie wynosiło 8901,44 zł

  • Kwotę netto należy ponownie przeliczyć na kurs euro 8901,44 : 4,2265 = 2106,10 euro.

Pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie w kwocie 2106,10 euro.

Wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie tylko za zgodą pracownika

Wynagrodzenie wypłacane w obcej walucie możliwe jest tylko w sytuacji, kiedy zgodzą się na to obie strony umowy. Pracodawca nie może jednostronnie wymusić na pracowniku wypłacania wynagrodzenia w innej walucie. Najlepiej w umowie o pracę zamieścić zapis o tym, w jakiej walucie wynagrodzenie będzie wypłacane.