Prawo pracy
Jak naliczyć dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika, który stracił znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności?
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni. Czy ma ona prawo do tego urlopu jeżeli utraci stopień niepełnosprawności? Przeczytaj i sprawdź!
25 czerwca 2022
Czy umowa na okres próbny może zostać zawarta kilka razy?
Umowa na okres próbny to umowa którą zwykle poodpisuje się na początku zatrudnienia. W okresie tej umowy pracodawca weryfikuje pracownika. Przeczyta artykuł i sprawdź czy pracodawca może kilka razy zatrudnić pracownika na próbę?
24 lipca 2022
Organizacja czasu pracy u małego przedsiębiorcy
Organizacja czasu pracy u małego przedsiębiorcy związana jest z przygotowaniem przez pracodawcę stosownego obwieszczenia. Czy zagadnienie to powinno być ponadto wprowadzone do treści umowy o pracę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
7 lipca 2022
Śmierć pracodawcy a wygaśnięcie stosunku pracy – zagadnienia ogólne
Kodeks pracy określa, że umowy o pracę z pracownikami wygasają z dniem śmierci pracodawcy. Jednak nie zawsze się tak dzieje. Czym jest zarząd sukcesyjny? Przeczytaj i dowiedz się jak śmierć pracodawcy wpływa na rozliczenia z pracownikami!
26 lipca 2022
Zasiłek macierzyński a ustanie ubezpieczenia chorobowego
Czy zasiłek macierzyński może przysługiwać osobom, u których doszło do ustania ubezpieczenia chorobowego? Jeżeli tak, to w jakich okolicznościach może dojść do takiej sytuacji? Na jakich warunkach będzie wówczas przysługiwać zasiłek? Przeczytaj i sprawdź!
18 marca 2022
Zatrudnienie cudzoziemców w czasie COVID-19
Epidemia Covid- 19 spowodowała niemałą rewolucje na runku pracy. Zatrudnienie cudzoziemców w czasie COVID-19 stało się nieco prostsze Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat sytuacji cudzoziemców w Polsce w okresie epidemii. Sprawdź to!
25 czerwca 2022
Umowa o dzieło z własnym pracownikiem nie zawsze stanowi tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń
Przepisy nie zabraniają zawierania kilku różnych umów między tym samym pracodawcą i zatrudnionym. Jak połączyć umowę o pracę z umową cywilnoprawną? Przeczytaj i sprawdź, czy umowa o dzieło z własnym pracownikiem jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń!
18 lipca 2022
Czy pracownik do 26 r.ż. składa PIT- 2 i oświadczenie dla celów stosowania podwyższonych kosztów?
Czy pracownik o 26 roku życia powinien złożyć pracodawcy oświadczenie PIT-2 oraz oświadczenie dla celów stosowania podwyższonych kosztów? Czy zwolnienie z PIT zwalnia również ze składania tych oświadczeń? Przeczytaj i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Zarząd sukcesyjny a prawo pracy
Zarządca sukcesyjny to osoba, która po śmierci przedsiębiorcy przejmie prowadzenie jego przedsiębiorstwa i zapewni jego bieżące funkcjonowanie do czasu. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tego czym jest zarząd sukcesyjny!
25 czerwca 2022
Zwolnienie dyscyplinarne pracownika - z czym się wiąże?
Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenie może wystąpić tylko w szczególnych przypadkach. Które z nich wymieniają przepisy prawa pracy? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, kiedy pracodawca może zastosować zwolnienie dyscyplinarne!
18 lipca 2022
Umowa na zastępstwo a zatrudnienie dwóch osób na zastępstwo jednego nieobecnego pracownika
Umowa na zastępstwo cechuje się m.in. mniejszą trwałością zatrudnienia. Czy w celu zastępstwa jednego pracownika można przyjąć jednego albo dwóch pracowników? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat umowy na zastępstwo!
25 czerwca 2022
Ochrona związkowców – kiedy się jej nie stosuje?
Ochrona związkowców została uregulowana na gruncie ustawy o związkach zawodowych. Co do zasady pracodawca nie może zwolnić działacza bez zgody związku zawodowego. W jakich przypadkach ta norma nie ma zastosowania? Wyjaśniamy w artykule.
25 czerwca 2022
Powierzenie pracy cudzoziemcowi bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę
Zatrudnianie osób pochodzących z zagranicy jest bardzo popularnym zjawiskiem. Trzeba jednak wiedzieć, jakie formalności niesie za sobą powierzenie pracy cudzoziemcowi. Kiedy nie trzeba uzyskać zezwolenia na pracę? Przeczytaj i dowiedz się!
20 stycznia 2022
Związki zawodowe w dobie pandemii - co należy wiedzieć
Związki zawodowe mają obowiązek reprezentacja swoich członków, a także obrona ich godności, nie tylko zbiorowych, jak i indywidualnych. W przypadku zamiaru wypowiedzenia pracownikowi umowy wymagana jest konsultacja z zakładową organizacją związkową.
9 czerwca 2021
Kiedy jednostka organizacyjna będąca częścią osoby prawnej może być pracodawcą?
Aby dany podmiot mógł zatrudniać pracowników musi spełniać określone wymogi. Czy ma na to wpływ forma organizacyjno-prawna? Czy jednostka organizacyjna będąca częścią osoby prawnej może pełnić rolę pracodawcy? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedź!
18 lipca 2022