Prawo pracy
Zatrudnianie cudzoziemców – najczęstsze błędy
Jeżeli pracodawca zatrudnia cudzoziemca, który wykonuje pracę w Polsce i nie zachodzi żaden szczególny wyjątek, pracodawca powinien realizować wobec tego pracownika obowiązki jak wobec pracownika polskiego. Jak wygląda zatrudnianie cudzoziemców? Sprawdź!
31 maja 2022
Czy jest możliwe zatrudnienie członka rodziny wspólnika w spółce?
Nie ma przepisów prawa, które zabraniałyby zatrudnić członka rodziny w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, na jakich zasadach powinno przebiegać zatrudnienie członka rodziny wspólnika w spółce!
31 maja 2022
Czy możliwe jest nawiązanie stosunku pracy w dniu wolnym?
Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono – w dniu zawarcia umowy. Czy przepisy zezwalają na nawiązanie stosunku pracy w dniu wolnym? Przeczytaj w artykule!
1 czerwca 2022
Inwalidzi, kombatanci oraz weterani – prawo do dodatkowych urlopów
Nie tylko osoby niepełnosprawne mają prawo do dodatkowych urlopów. Warunki uzyskania urlopu uzupełniającego regulują odrębne przepisy. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jakie grupy osób mają prawo do dodatkowych urlopów oraz w jakim wymiarze!
17 lipca 2022
Umowa o pracę a przeniesienie praw autorskich
Jak wygląda przeniesienie praw autorskich w ramach stosunku pracy? Kiedy umowa o pracę nie przenosi autorskich praw majątkowych? Czy przeniesienie tych praw wiążę się z dodatkowymi kosztami? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w naszym artykule!
30 maja 2022
Ulga bez PIT dla młodych nie dla przedsiębiorców i wykonawców dzieła
Ulga bez PIT dla młodych do 26. roku weszła w życie w trakcie 2019 r. Na czym polega to zwolnienie i kto może z niego skorzystać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czy każda osoba przed 26 rokiem życia ma prawo do ulgi bez PIT!
3 czerwca 2022
Odprawa z tytułu zwolnień grupowych - obowiązujące ograniczenia
W niektórych przypadkach przy rozwiązaniu umowy o pracę konieczna jest wypłata dodatkowych świadczeń dla pracownika. W jakiej wysokości powinna zostać wypłacona odprawa z tytułu zwolnień grupowych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
22 lipca 2022
Nieobecność pracownika a zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej
Zawiadomienie o zastosowaniu kary porządkowej stanowi ostatni etap postępowania w przedmiocie nałożenia sankcji. Czy nieobecność pracownika wpływa na obowiązek jego sporządzenia przez pracodawcę? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź.
26 maja 2022
Naruszenie obowiązków pracowniczych a rozwiązanie umowy o pracę
Podczas stosunku pracy może mieć miejsce naruszenie obowiązków pracowniczych, skutkiem czego pracodawca ma możliwość rozwiązać umowę z pracownikiem. Jakie przesłanki nalezy spełnić aby było to możliwe? Co należy rozumieć przez naruszenie obowiązków?
27 maja 2022
Praca w niedziele - jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikowi?
Praca w niedziele wiąże się z dodatkowymi obowiązkami pracodawcy. Pracownik wykonujący pracę w niedzielę lub święto powinien w zamian otrzymać dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia, jeżeli udzielenie dnia wolnego nie jest możliwe. Przeczytaj o tym!
27 maja 2022
Nadużycie prawa przez stronę stosunku pracy – jak się przed nim bronić?
Kodeksu pracy, określa prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Co w przypadku kiedy powstanie nadużycie prawa przez stronę stosunku pracy? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat klauzuli generalnych oraz nadużyć prawa!
25 maja 2022
Zakaz konkurencji wynikający z przepisów pozakodeksowych
Pracodawcy często nie życzą sobie, aby ich pracownicy prowadzili działalność konkurencyjną po zakończeniu umowy. Zakaz konkurencji może obowiązywać nie tylko zatrudnionych, ale i inne podmioty. Gdzie można znaleźć regulacje na ten temat? Sprawdź!
4 czerwca 2022
Wypowiedzenie zmieniające a czasowe oddelegowanie do innej pracy
Co to jest wypowiedzenie umowy o pracę i czym się ono różni od wypowiedzenia zmieniającego? Jakie może nieść ze sobą skutki wypowiedzenie zmieniające? Kiedy stosuje się wypowiedzenie zmieniające a kiedy oddelegowanie pracownika do innej pracy? Sprawdź!
9 czerwca 2022
Czy możliwy jest niepełny etat w systemie równoważnym?
Czy możliwy jest niepełny etat w systemie równoważnym czasu pracy? Co na ten temat mówią przepisy Kodeksu pracy? Jakich zasad należy przestrzegać? Na te i inne pytania odpowiada nasz artykuł. Przeczytaj i poznaj odpowiedzi!
4 czerwca 2022
Jak liczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika?
Wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca przez okres wskazany w Kodeksie pracy. Wynagrodzenie chorobowe z reguły wynosi 80%. Są również przypadki kiedy wynagrodzenie wynosi 100%. Kiedy? Przeczytaj i sprawdź!
20 maja 2022