0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Wygaśnięcie stosunku pracy w przepisach pozakodeksowych

Wygaśnięcie stosunku pracy przy standardowym zatrudnieniu reguluje Kodeks pracy. Istnieją jednak grupy zawodowe, które ze względu na specyfikę zawodu, objęte są odrębnymi przepisami. Kiedy umowa wygasa na podstawach pozakodeksowych? Przeczytaj artykuł!

17 lipca 2022

Prawo pracy

Umowa o pracę z członkiem zarządu spółki z. o.o.

Zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością pełni funkcje reprezentacyjne, czyli wykonuje czynności w jej imieniu. Czy umowa o pracę z członkiem zarządu spółki z. o.o. to powszechna praktyka? Jak ją rozwiązać? Odpowiedź znajdziesz w artykule!

18 lipca 2022

Prawo pracy

Świadczenia rzeczowe dla pracowników oraz ubiór służbowy – rozliczenie w PIT

Istnieją różnego rodzaju świadczenia rzeczowe przysługujące pracownikom. Od ich charakteru zależy sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Które świadczenia przyznawane pracownikom podlegają zwolnieniu z PIT? Przeczytaj artykuł!

17 lipca 2022

Prawo pracy

Wyodrębniona jednostka organizacyjna jako pracodawca

Wyodrębniona jednostka organizacyjna może być rozwiązaniem, które pozwoli na decentralizację zarządzania sprawami zatrudnienia, co przysłuży się podejmowaniu bardziej racjonalnych decyzji w tym zakresie. Jakie warunki musi ona spełnić, by móc zatrudniać?

28 czerwca 2022

Prawo pracy

Zapomoga z kasy zapomogowo-pożyczkowej – czy jest objęta egzekucją?

Jednym z celów działania kasy zapomogowo-pożyczkowej jest udzielanie jej członkom pomocy materialnej w formie nieoprocentowanych pożyczek. Czy zapomoga z kasy zapomogowo-pożyczkowej jest objęta egzekucją? Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

17 lipca 2022

Prawo pracy

Ulga dla klasy średniej – dla kogo i jak wyliczyć?

Ulga dla klasy średniej będzie polegać na zmniejszeniu podstawy opodatkowania o określoną kwotę. Kwota ta będzie wyliczana na podstawie wzoru. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat sposobu naliczania ulgi dla klasy średniej!

28 lipca 2022

Prawo pracy

Nielegalne zatrudnienie – konsekwencje dla pracodawcy

Od dnia 1 stycznia 2022 roku to wyłącznie pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za nielegalne zatrudnienie pracownika. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat konsekwencji zatrudniania na czarno oraz płacenia pod stołem. Sprawdź to!

27 czerwca 2022

Prawo pracy

Nietrzeźwy pracownik - jakie konsekwencje?

Część pracodawców zapewne miała okazję spotkać się z sytuacją, kiedy do pracy przychodzi nietrzeźwy pracownik. Zdarzają się również sytuacje, kiedy alkohol jest spożywany na terenie zakładu pracy. Co na ten temat mówią przepisy? Przeczytaj!

24 czerwca 2022

Prawo pracy

Pakiet mobilności – jak wpływa na wynagrodzenia?

Pakiet mobilności to przyjęta nazwa zmian w wynagrodzeniach kierowców. Zmiany wynikają z konieczności dostosowania krajowych przepisów do dyrektyw unijnych. Przeczytaj artykuł i sprawdź jak pakiet mobilności wpływa na wynagrodzenie kierowców!

17 lipca 2022

Prawo pracy

Refundacja kosztów za szkolenie pracownika z niepełnosprawnością

Za szkolenie pracownika z niepełnosprawnością pracodawca może otrzymać zwrot kosztów. Jakie warunki należy spełnić, aby takie dofinansowanie zostało przyznane? Gdzie i do kiedy złożyć wniosek? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

17 lipca 2022

Prawo pracy

Czy pracodawca może przetwarzać prywatny numer telefonu pracownika lub kandydata do pracy?

Pracodawca ma obowiązek stosować się do przepisów o ochronie danych osobowych. Czy zatem może przetwarzać prywatny numer telefonu pracownika lub kandydata? Czy potrzebna jest zgoda pracownika? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat i dowiedz się!

21 czerwca 2022

Prawo pracy

Jakie są uprawnienia urlopowe nauczycieli?

Ze względu na specyfikę pracy, uprawnienia urlopowe nauczycieli kształtują się odmiennie w stosunku do innych pracowników. Wpływa to również na sposób ustalania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu za urlop. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

17 lipca 2022

Prawo pracy

Kara pieniężna nałożona na pracownika - jak ustalić wynagrodzenie jednodniowe?

Pracodawca zgodnie z Kodeksem pracy ma prawo nałożyć na pracownika karę. Kara pieniężna nakłada na pracownika ma formę pieniężną, a jej górną granicę stanowi równowartość jednodniowego wynagrodzenia. Jak ustalić tą wartość? Sprawdź!

20 czerwca 2022

Prawo pracy

Zakaz przedłużania dobowej normy czasu pracy

Zakaz przedłużania dobowej normy w stosunku do pracowników wynika z konieczności ochrony ich zdrowia. W jakim systemie i dla kogo dopuszczalne jest przedłużenie dobowej normy czasu pracy? Kogo obejmuje bezwzględny zakaz przedłużania dnia pracy? Przeczytaj

17 lipca 2022

Prawo pracy

Ustawa o obronie Ojczyzny – przepisy dotyczące prawa pracy

Wojna na Ukrainie przyspieszyły uchwalenie Ustawa o obronie Ojczyzny, która obowiązuje od marca 2022r. Nowe przepisy mają wpływ także na prawo pracy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o czym powinien wiedzieć i pamiętać pracodawca!

17 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów