0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Jakie dokumenty stanowią usprawiedliwienie nieobecności w pracy?

Pracownik, który nie może być obecny w pracy, powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i okresie nieobecności. Jaki jest termin na usprawiedliwienie nieobecności w pracy? W jaki sposób można przekazać tą informacje? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

22 maja 2022

Prawo pracy

Limit pracy tymczasowej

Praca tymczasowa to wykonywanie na rzecz danego pracodawcy użytkownika – przez okres nie dłuższy niż wskazany w ustawie. Jaki jest limit pracy tymczasowej? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat tego czym jest praca tymczasowa!

19 maja 2022

Prawo pracy

Pracodawca poszukujący pracowników

Znalezienie idealnego pracownika nie jest łatwym zadaniem. Jednak przy obecnie niskiej stopie bezrobocia, znalezienie jakiegokolwiek pracownika jest bardzo trudne. Czym powinien kierować się pracodawca poszukujący pracowników? Sprawdź!

18 maja 2022

Prawo pracy

Czy odmowa wykonania pracy jest możliwa?

Zgodnie z kodeksem umowa o pracę powinna być wykonywana pod kierownictwem w bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy. Co jednak w przypadku kiedy pracownik stwierdza, że warunki są nieodpowiednie? Czy odmowa wykonania pracy jest możliwa? Sprawdź to!

18 maja 2022

Prawo pracy

Ogólne przepisy bhp – nowelizacja unijna

Zmiany w przepisach ogólnych bhp wynikają z konieczności wdrożenia – w ramach krajowego porządku prawnego – postanowień prawa unijnego. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej jak zmieniły się przepisy BHP oraz od kiedy nowe przepisy obowiązują!

17 lipca 2022

Prawo pracy

PIT-0 dla seniorów, czyli ulga dla pracowników w wieku emerytalnym

Ulga PIT-0 dla seniorów Jest przeznaczona dla osób, które po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego zdecydują się na pozostanie na rynku pracy, rezygnując jednocześnie z pobierania emerytury lub renty rodzinnej. Sprawdź na czym polega!

5 stycznia 2023

Prawo pracy

Odpowiedzialność za błędnie pobrane zaliczki podatkowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wypłacanych wynagrodzeń pracowniczych jest podmiot zatrudniający. Kto ponosi odpowiedzialność za błędnie pobrane zaliczki podatkowe? Przeczytaj artykuł!

17 maja 2022

Prawo pracy

Czy regulamin pracy przestaje obowiązywać w razie spadku zatrudnienia?

Regulamin pracy jest obowiązkowym dokumentem w zakładach pracy, które zatrudniają co najmniej 50 pracowników. Czy regulamin nadal obowiązuje, jeśli zmniejszy się liczba zatrudnionych pracowników? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

17 lipca 2022

Prawo pracy

Jakie skutki podatkowe ma zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń?

Jaki wpływ na rozliczenie podatkowe przedsiębiorcy ma zmiana terminu wypłaty wynagrodzeń zawartego w regulaminie pracy lub w umowie? W jaki sposób dokonać rozliczenia zaliczki na podatek dochodowy? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

9 maja 2022

Prawo pracy

Zasiłek chorobowy a obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego otrzymają osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Co z osobami ubezpieczonymi dobrowolnie? Jakie zmiany w zasiłkach chorobowych obowiązują od 2022 roku? Przeczytaj!

9 maja 2022

Prawo pracy

Opłacanie składki na FEP za okres wykonywania innej pracy niż określona w umowie

Za osoby, które wykonują pracę w warunkach szkodliwych pracodawca musi naliczać składki na FEP. Czy ma taki obowiązek również w sytuacji, kiedy wykonywana jest inna praca niż ta wynikająca z zapisów umowy? Przeczytaj i dowiedz się!

9 maja 2022

Prawo pracy

Przechowywanie dokumentacji dotyczącej umów zleceń i PPK

Przechowywanie dokumentacji pracowniczej jest jednym z obowiązków pracodawcy. Jak długo należy archiwizować i przechowywać dokumentację dotyczącą umów zleceń i PPK? Czy przepisy wskazują terminy wprost? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi!

5 maja 2022

Prawo pracy

Archiwizacja dokumentów pracowniczych

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie i przechowywanie dokumentów związanych z zatrudnieniem pracownika. Jak powinna wyglądać właściwa archiwizacja dokumentów pracowniczych? Jakich wytycznych przestrzegać? Przeczytaj i dowiedz się!

5 maja 2022

Prawo pracy

Rozwiązanie umowy o pracę w czasie nieobecności usprawiedliwionej

Pracodawcy bardzo często mają wątpliwość czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę w czasie nieobecności usprawiedliwionej. Czy pracownik może dochodzić roszczeń względem pracodawcy? W artykule odpowiadamy na zasadne pytania! przeczytaj i sprawdź!

18 maja 2022

Prawo pracy

Zakład pracy chronionej – jak go założyć i co warto o nim wiedzieć?

Jakie wymagania musi spełnić firma, która chce założyć zakład pracy chronionej? Kto przyznaje taki status? Jakie prawa i obowiązki ma pracodawca? Czy może starać się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!

25 kwietnia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów