Serwis Podatkowy
Wniesienie majątku do fundacji rodzinnej a VAT - obowiązek rozliczenia
Jednym z kluczowych elementów powstania fundacji rodzinnej jest wniesienie funduszu założycielskiego. Wniesienie majątku do fundacji rodzinnej a VAT, czy może podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT? Co jeśli fundator jest płatnikiem podatku VAT? Sprawdź!
25 stycznia 2024
Kiedy nie trzeba wystawiać faktury zaliczkowej według przepisów o VAT?
Według ustawy o podatku VAT, otrzymanie zaliczki na poczet przyszłej czynności generuje obowiązek podatkowy. W artykule odpowiadamy na pytanie: kiedy nie trzeba wystawiać faktury zaliczkowej oraz kiedy zaistnieje konieczność jej wystawienia!
25 stycznia 2024
Umorzenie zaległego czynszu na gruncie podatków PIT i VAT
Jak umorzenie zaległego czynszu pomiędzy przedsiębiorcami powinno być rozliczone na gruncie podatków PIT i VAT. Sprawdź, czy takie umorzenie może być przychodem lub kosztem podatkowym oraz jakie konsekwencje powstaną u obu stron transakcji!
24 stycznia 2024
Wniesienie majątku do fundacji rodzinnej a PIT - jak rozliczyć podatek?
Analizując kwestię, jaką jest wniesienie majątku do fundacji rodzinnej a PIT w pierwszej kolejności należy odnieść się do pojęcia przychodu podatkowego. Zatem czy wniesienie majątku do fundacji rodzinnej powoduje powstanie przychodu podatkowego? Sprawdź!
24 stycznia 2024
Formy opodatkowania - jaki rodzaj opodatkowania wybrać w 2024 roku?
Chcesz założyć działalność gospodarczą? Podczas rejestracji nowej firmy przedsiębiorca zobowiązany jest do wybrania formy jej opodatkowania. Dowiedz się, jakie są dostępne formy opodatkowania, czym się od siebie różnią oraz poznaj ich wady i zalety!
24 stycznia 2024
Kilometrówka 2024 - stawka za 1 kilometr
Przedsiębiorcy i pracownicy wykorzystujący prywatny samochód w działalności mają obowiązek prowadzenia kilometrówki dla celów podatku dochodowego. Czy wiesz, jak prawidłowo powinna być prowadzona kilometrówka dla celu podatku dochodowego? Sprawdź!
24 stycznia 2024
Opodatkowanie działalności influencerów w kontekście podatku PIT
Opodatkowanie działalności influencerów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej budzi wątpliwości odnośnie kwestii rozliczenia podatku dochodowego. Prezentujemy stanowisko organów podatkowych oraz sądów administracyjnych odnośnie rozliczenia PIT.
24 stycznia 2024
Wykreślenie z VAT a odliczenie podatku VAT, co to oznacza dla podatnika?
Zdarzają się przypadki, w których czynny podatnik VAT może zostać wykreślony z rejestru, natomiast wykreślenie nie oznacza utraty statusu podatnika VAT. Jak określić zakres praw i obowiązków, kiedy miejsce ma wykreślenie z VAT a odliczenie podatku VAT?
23 stycznia 2024
VAT w księgach rachunkowych - jak go księgować?
Spółki prowadzące księgi handlowe zobowiązane są do przedstawienia rzetelnego obrazu w zakresie ewidencji podatku VAT w księgach rachunkowych. Artykuł przedstawia ewidencję podatku należnego i naliczonego w zakresie rozliczeń z kontrahentami i US. Sprawdź
23 stycznia 2024
Braki formalne faktury kosztowej a ujęcie faktury w kosztach
Podstawowym dokumentem księgowym jest faktura. Jednak co zrobić, gdy występują braki formalne faktury kosztowej. Czy uniemożliwia to zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów? W tym artykule analizujemy przepisy i odpowiadamy na podane pytanie.
23 stycznia 2024
Opłata za gospodarowanie odpadami w kosztach podatkowych - co na to przepisy?
Opłata za śmieci jest wydatkiem, który może być kosztem podatkowym i stanowi koszt pośredni. Opłata za gospodarowanie odpadami w kosztach podatkowych, jaki powinien być moment powstania takiego kosztu? Co z odsetkami za nieterminowe opłacenie? Sprawdź!
22 stycznia 2024
e-Doręczenia w urzędach skarbowych - jaki będą miały wpływ na doręczanie pism?
Zgodnie harmonogramem wprowadzania obowiązku stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych, wkrótce system ten będzie obligatoryjny dla pierwszych podmiotów. Wyjaśniamy, w jaki sposób e-doręczenia w urzędach skarbowych poprawią wygodę doręczeń!
22 stycznia 2024
Faktury VAT RR w KSEF - zasady dotyczące wystawiania i korekt faktur
Z racji wdrażania KSEF warto przyswoić regulacje odnoszące się do zasad wystawiania faktury VAT RR w KSEF. Faktury te związane są z zakupami dokonywanymi od rolników ryczałtowych. Sprawdź w naszym artykule, jak powinno przebiegać ich wystawienie w KSeF!
22 stycznia 2024
Obowiązkowa e-faktura w ramach KSeF – od kiedy?
Organy administracyjne wprowadzają coraz więcej rozwiązań mających na celu ułatwienie rozliczeń między firmami oraz zapewniających im bezpieczeństwo. Kiedy zatem wejdzie w życie obowiązkowa e-faktura w ramach Krajowego Systemu e-Faktur? Sprawdź!
22 stycznia 2024
Jakie są najczęstsze pytania o zeznanie roczne?
Rozliczenie zeznania rocznego może być dla wielu podatników kłopotliwe. Z jakich ulg i odliczeń można skorzystać? Jaki formularz wypełnić? Jakie są najczęstsze pytania o zeznanie roczne? Jakich błędów unikać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
19 stycznia 2024