Podatek VAT
Wystawienie faktur i zasady z tym związane
Czy wiesz, jakie dane powinna zawierać faktura VAT lub faktura bez VAT, a jakie korekta? Kto ma obowiązek wystawiania faktur VAT i w ilu egzemplarzach powinny być one sporządzone? Przeczytaj i sprawdź, jak powinno wyglądać poprawne wystawienie faktur!
4 czerwca 2024
WSTO, czyli wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość
Czy wiesz, na czym polega WSTO i jak ustalić miejsce opodatkowania takiej transakcji? Dowiedz się, czym jest wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość i jak wystawiać faktury w ramach procedury VAT OSS aby rozliczyć się z podatku VAT!
4 czerwca 2024
Zakup usługi wykorzystanej w firmie i prywatnie – jak odliczyć VAT?
W artykule omawiamy problematykę odliczenia podatku VAT naliczonego w przypadku gdy u przedsiębiorców wystąpi zakup usługi wykorzystanej w firmie i prywatnie. Wyjaśniamy, kiedy przedsiębiorca będzie mógł odliczyć VAT od takich wydatków!
3 czerwca 2024
Jak należy wykazać najem prywatny w JPK?
Czy ze względu na to, że najem prywatny na gruncie podatku VAT jest traktowany analogicznie jak najem prowadzony w ramach pozarolniczej działalności zachodzi konieczność wykazywania go w JPK? Jeżeli tak to jak wykazać najem prywatny w JPK? Sprawdź!
29 maja 2024
Brak stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce a KSeF
Przepisy dotyczące momentu wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur ulegają zmianie. Czy w sytuacji, gdy u podatnika występuje brak stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce będzie on zobowiązany do korzystania z KSeF? Sprawdź!
28 maja 2024
Usługa wykonana w Polsce dla kontrahenta unijnego - stawka VAT
Aby rozliczyć prawidłowo VAT należny z usługi dla kontrahenta zagranicznego, konieczne jest prawidłowe ustalenie miejsca świadczenia tej usługi. Dowiedz się, jak powinna zostać opodatkowana usługa wykonana w Polsce dla kontrahenta unijnego!
24 maja 2024
Zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE - jak rozliczyć?
Dokonując transakcji wewnątrzwspólnotowych należy pamiętać o ich prawidłowym rozliczeniu na gruncie podatku VAT. Dowiedz się, w jaki sposób należy rozliczyć zakup i sprzedaż towarów dokonane w innym kraju UE oraz jak wnioskować o zwrot VAT na VAT-REF!
22 maja 2024
Wniosek o zwrot nadpłaty z faktury korygującej - wzór
Sprzedawca w razie skorygowania zakresu przeprowadzonej transakcji zobowiązany jest do wystawienia faktury korygującej. Jeśli faktura korygująca jest in minus może powstać nadpłata. Pobierz darmowy wniosek o zwrot nadpłaty z faktury korygującej!
21 maja 2024
Darowizna ZCP w grupie 0 - remanent likwidacyjny u zbywcy, korekta naliczonego u nabywcy
Jak można rozumieć pojęcie zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako przedmiotu darowizny? Jak wygląda darowizna ZCP w zerowej grupie podatkowej i jakie są zależności między nią a podatkiem VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
21 maja 2024
Czy osoba nieprowadząca działalności może wystawić fakturę VAT?
Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej mają możliwość uzyskiwać przychody za określone czynności na podstawie różnych stosunków prawnych. Jak udokumentować taką sprzedaż? Czy osoba nieprowadząca działalności może wystawić fakturę VAT? Dowiedz się!
20 maja 2024
Dokumenty potwierdzające eksport towarów a wpływ na stawkę 0% VAT
Czy wiesz, jakie są kluczowe dokumenty potwierdzające eksport towarów poza Unię Europejską? Dowiedz się, jakie dokumenty są wymagane, aby móc zastosować stawkę VAT 0% przy eksporcie towarów oraz jakie są konsekwencje ich braku, szczególnie przy kontroli.
17 maja 2024
Wniesienie darowizny przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej bez VAT
Czy wniesienie darowizny przedsiębiorstwa do fundacji rodzinnej jest opodatkowane na gruncie podatku VAT? Sprawdź, czy traktowane jest jako zbycie przedsiębiorstwa i kiedy korzysta ze zwolnienia z VAT. Przeczytaj i dowiedz się więcej o fundacji rodzinnej!
16 maja 2024
Kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących w 2024 roku
Korekta sprzedaży może mieć miejsce z różnych powodów. Co jednak w sytuacji, gdy sprzedaż udokumentowana była w walucie obcej? Jaki kurs przeliczeniowy zastosować korekt? Sprawdź, jaki jest właściwy kurs przeliczeniowy dla faktur korygujących w 2024 roku!
14 maja 2024
Błąd w zgłoszeniu rejestracyjnym do VAT a prawo do odliczenia VAT
Dokonanie rejestracji jest jednym z obowiązków formalnych spoczywających na podatnikach podatku VAT. Czy wiesz, jakie konsekwencje powoduje błąd w zgłoszeniu rejestracyjnym do VAT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
13 maja 2024
Refakturowanie - rozliczenie podatkowe w praktyce
Czy wiesz, na czym polega refakturowanie kosztów? W jaki sposób należy dokonać rozliczenia kosztu i przychodu powstałego z tytułu refaktury oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT w przypadku refaktury? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
10 maja 2024