Podatek VAT
Karta przedpłacona a bon różnego przeznaczenia w VAT - warto wiedzieć!
W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy się z kartami przedpłaconymi jako formą płatności za towary i usługi, choć w ustawie o VAT nie ma ich definicji. Karta przedpłacona a bon różnego przeznaczenia w VAT, jakie są różnice? Wyjaśniamy w artykule!
8 maja 2024
Faktura korygująca w KSeF - jak powinna być wystawiona?
Krajowy System e-Faktur (KSeF) jest innowacyjnym rozwiązaniem umożliwiającym wystawianie elektronicznych faktur, w tym również faktur korygujących. Sprawdź, jak powinna być wystawiona faktura korygująca w KSeF i czy będzie obowiązywać nota korygująca.
6 maja 2024
Odpowiedzialność pełnomocnika w podatku VAT - jaki jest jej zakres?
Ustanowiona odpowiedzialność pełnomocnika w podatku VAT, nakłada na pełnomocników szereg obowiązków i sankcji. Celem tych zmian jest uszczelnienie systemu VAT. Kiedy pełnomocnik odpowiada za długi podatnika? Poznaj zakres takiej odpowiedzialności!
30 kwietnia 2024
Faktura zaliczkowa - obowiązki wystawiania
Czy wiesz, w jakich przypadkach konieczne jest wystawienie faktury zaliczkowej oraz jakie skutki na gruncie podatkowym generuje otrzymanie zaliczki? Czy jest możliwość niewystawienia faktury? Sprawdź, jakie elementy powinna zawierać faktura zaliczkowa!
30 kwietnia 2024
Faktury od zagranicznych dostawców w KSeF - czy są obowiązkowe?
Na ten moment stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur jest dobrowolnie, jednak w przyszłości stanie się dla części przedsiębiorców obowiązkowe. Czy znajdziemy faktury od zagranicznych dostawców w KSeF? Kto będzie zobowiązany korzystać z KSeF? Wyjaśniamy!
30 kwietnia 2024
Gospodarstwo rolne małżonków a rejestracja do VAT - co na to TSUE?
Zagadnienie jakim jest gospodarstwo rolne małżonków a rejestracja do VAT zostało ostatecznie rozwiązane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czy małżonkowie prowadzący gospodarstwo rolne mają obowiązek rejestracji do VAT? Dowiedz się więcej!
29 kwietnia 2024
Przygotowywanie posiłków na zlecenie a stawka VAT
W przypadku czynności jaką jest przygotowywanie posiłków na zlecenie powinno się określić, czy mamy do czynienia ze świadczeniem usług, czy z dostawą towarów. Przeczytaj i dowiedz się jak określić stawkę podatku w obu przypadkach.
26 kwietnia 2024
Czy zwrot VAT od zakupu zagranicznej nieruchomości jest możliwy?
Rozliczenie podatków w przypadku zakupu lub sprzedaży nieruchomości kraju zostało już niejednokrotnie omówione. W tym artykule omówiona została kwestia, czy jest możliwy zwrot VAT od zakupu zagranicznej nieruchomości wykorzystywanej do celów działalności.
26 kwietnia 2024
Zwolnienie z VAT przychodów z praw autorskich
Twórcy i artyści często zastanawiają się, jak opodatkowane są ich przychody z praw autorskich. Czy w ogóle podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? Czy dopuszczalne jest zwolnienie z VAT przychodów z praw autorskich? Wyjaśniamy w artykule!
26 kwietnia 2024
Usługi transportowe a właściwa stawka podatku VAT
Prowadząc działalność gospodarczą związaną ze świadczeniem usług transportowych, częstym problemem dla przedsiębiorców jest właściwe opodatkowanie VAT tego rodzaju świadczeń. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć podatek VAT na usługi transportowe!
26 kwietnia 2024
Wynajem nieruchomości a stawka VAT - jaka powinna być zastosowana?
Przedsiębiorca rozpoczynający najem nieruchomości musi dokonać wyboru odpowiedniego opodatkowania stawką VAT. Czy wiesz, że stawka VAT uzależniona jest od celu wynajmowanego lokalu? Dowiedz się więcej w temacie: wynajem nieruchomości a stawka VAT!
25 kwietnia 2024
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność na gruncie VAT
Ustawa przekształceniowa zmieniła użytkowanie wieczyste w prawo własności dla gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Czym jest przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? Czy opłata przekształceniowa podlega pod VAT? Sprawdź!
24 kwietnia 2024
Anulowanie faktury w KSeF - czy będzie możliwe?
Ustawa o VAT nie reguluje oficjalnie anulowania faktur. Istnieją jednak sytuacje w obrocie gospodarczym, które wymagają od wystawcy cofnięcia wystawionej wcześniej faktury. Jednak czy możliwe jest anulowanie faktury w KSeF? Co na ten temat mówią przepisy?
17 kwietnia 2024
Korekta pliku JPK V7 a termin zwrotu VAT - czy ulega wydłużeniu?
W przypadku rozliczenia VAT i nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, podatnik ma prawo do uzyskania zwrotu na rachunek bankowy. Taki zwrot odbywa się w określonym terminie - korekta pliku JPK V7 a termin zwrotu VAT - czy ulegnie wydłużeniu?
16 kwietnia 2024
Podatek VAT od opłaty za plastikowe opakowania - czy jest konieczny?
Od 1 stycznia 2024 w Polsce obowiązuje nowa opłata za jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych. Czy podatek VAT od opłaty za plastikowe opakowania jednorazowe powinien być naliczony? Sprawdź czytając nasz artykuł!
15 kwietnia 2024