Decydując się na założenie baru czy restauracji warto się zastanowić, ile będzie wynosił podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań. Wydawać by się mogło, że kwestia opodatkowania tego rodzaju oferowanych produktów i usług nie powinna budzić wątpliwości. Przeczytaj i sprawdź jak opodatkowuje się usługę gastronomiczną.
Sprzedaż posiłków i dań – usługa czy towar?
Analizując sprzedaż w lokalach gastronomicznych, można rozróżnić dwie formy oferowanych produktów, mianowicie produkty gotowe, które służą dalszej odsprzedaży i stanowią towar handlowy oraz produkty serwowane bezpośrednio w lokalach, które po odpowiednim przygotowaniu i podaniu, w formie całkowicie przetworzonej, są sprzedawane klientowi. W oparciu o powyższe i zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług dokonano podziału czynności związanych z wyżywieniem odpowiednio na:
- gotowe posiłki i dania o numerze PKWiU 10.85,
- usługi związane z wyżywieniem o numerze PKWiU 56.
Zgodnie z interpretacją ogólną Ministra Finansów z dnia 24 czerwca 2016 roku, nr PT1.050.3.2016.156, w zakresie odpowiedniego zakwalifikowania usług związanych z wyżywieniem, za posiłki i dania gotowe należy rozumieć:
Zgodnie z powyższym posiłki i dania gotowe są to dania przygotowane do spożycia, w sposób pośredni, poprzez np. zapakowanie w torebki próżniowe lub zamrożenie i sprzedanie ich w tej postaci klientowi. Natomiast usługi związane z wyżywieniem, dotyczą posiłków i dań przygotowanych oraz podanych klientowi do spożycia w niezmienionej formie w lokalu lub poza nim.
Podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań – wybór odpowiedniej stawki
Zastosowanie odpowiedniej stawki VAT w przypadku sprzedaży posiłków i dań, jest zależne od stopnia przetworzenia i formy w jakiej produkty zostaną sprzedane klientowi. Szczegółowy wykaz towarów i stawek został ujęty w załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz w art. 41 ust. 2 i 2a ustawy o VAT. Co do zasady obowiązują trzy podstawowe stawki podatku VAT:
- 5% - jest stosowana w odniesieniu do gotowych posiłków i dań, przeznaczonych do bezpośredniej sprzedaży, zapakowanych próżniowo lub z zastosowaniem innej technologii, stanowiących dla sprzedawcy towar handlowy. Wyjątkiem, dla którego nie można zastosować stawki 5% jest sprzedaż produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2 %;
- 8% - stawka ma zastosowanie w przypadku usług związanych z wyżywieniem, na które oprócz przyrządzenia posiłku składa się także jego przygotowanie do podania oraz podanie klientowi do spożycia w lokalu. Podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań w wysokości 8% jest stosowany w odniesieniu do sprzedaży usług przez restauracje i lokale gastronomiczne, usługi cateringowe, czy usługi przygotowania i podawania napojów. Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt.12f ustawy o VAT stawkę 8% stosuje się z wyłączeniem sprzedaży:
- napojów innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ustawyo VAT lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, w tym ich przygotowania i podania;
- towarów nieprzetworzonych przez podatnika, innych niż wymienione w załączniku nr 3 lub załączniku nr 10 do ww. ustawy lub w przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie;
- posiłków, których składnikiem są towary wskazane jako wyłączone z grupowań wymienionych w poz. 2 i 11 załącznika nr 10 do ww. ustawy:
- 23% - usługi i towary pozostałe, nie wskazane powyżej.
Usługi kompleksowe a prawidłowa stawka VAT
Zgodnie z powyżej zawartymi informacjami podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań, jest uzależniony od rodzaju oferowanego produktu lub usługi. Sytuacja ta komplikuje się jednak w momencie, gdy podatnik dokonuje sprzedaży towarów i usług objętych różnymi stawkami podatku VAT. W przypadku świadczenia usługi kompleksowej, stawka jest uzależniona od sprzedawanego w ramach tej usługi towaru. Co oznacza, że jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży produktów objętych preferencyjną stawką VAT, to cała usługa może być opodatkowana taką stawką.
Zasadność zastosowania stawki VAT w przypadku usługi kompleksowe, jest zależna również od jej złożoności tzn. od ilości usług świadczonych w ramach jednej usługi oraz ich celowości. Jeśli więc podatnik sprzedaje kawę w lokalu, to wówczas nie zastosuje stawki VAT 8% (usługa restauracyjna), lecz 23% (sprzedaż kawy jest opodatkowana stawką 23%).
Jeśli jednak podatnik świadczy usługę kompleksową, należy wyszczególnić usługę zasadniczą i pomocniczą. W przypadku, gdy podatnik świadczy usługę organizacji imprezy okolicznościowej, podczas której podawane są również napoje alkoholowe, należy opodatkować usługę gastronomiczną i usługę wynajmu lokalu wspólną stawką 8% (z uwagi na przeważającą część restauracyjną) oraz stawką 23% sprzedawane w ramach tej usługi napoje alkoholowe. Takie postępowanie wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie 2 lutego 2017 roku:
Podsumowując podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań, jest uzależniony od rodzaju oferowanej usługi. Dania i posiłki gotowe przeznaczone do sprzedaży w stanie nieprzetworzonym są opodatkowane stawką 5%, posiłki serwowane w restauracjach i punktach gastronomicznych są opodatkowane odpowiednio stawką 8%, natomiast pozostałe opodatkowane są stawką 23% VAT. W przypadku usług kompleksowych podstawę opodatkowania będzie stanowić usługa zasadnicza, w oparciu o stawkę podatku dla niej odpowiedniej, z zachowaniem stawki podstawowej dla określonych produktów.