Podatek VAT
Skonto a korekta VAT - jak wpływa na rozliczenie podatkowe?
Rabaty i upusty mogą być stałą częścią oferty wielu firm. Są one udzielane nie tylko stałym, ale nowym klientom, zachęcając ich do współpracy. Jednym z przykładów obniżek jest udzielenia tzw. skonta. Skonto a korekta VAT - kiedy ma miejsce rozliczenie?
16 lutego 2022
Kaucja gwarancyjna a mechanizm podzielonej płatności
Dzięki kaucji gwarancyjnej podatnik mógł uniknąć odpowiedzialności solidarnej. Od listopada 2019 roku ustawodawca uchylił przepis dotyczący kaucji gwarancyjnej. Sprawdź, czym kaucja gwarancyjna została zastąpiona i w jaki sposób to rozwiązanie stosować!
1 grudnia 2021
Weryfikacja kontrahenta w VAT - Biała lista
Od 1 września 2019 r. zaczął działać wykaz informacji o podatnikach VAT, który ma pomóc firmom skutecznie i szybko weryfikować kontrahentów. Weryfikacja kontrahenta w VAT jest możliwa dzięki Białej liście. Przeczytaj artykuł!
30 czerwca 2022
Split payment a płatność gotówką - czyli jak dokonywać płatności?
Split payment a płatność gotówką - czyli czy możliwe jest stosowanie mechanizmu podzielonej płatności i zapłaty w formie gotówkowej? Dowiedz się, kiedy należy stosować split payment oraz czy możliwe są jedynie płatności przelewem z rachunku bankowego?
30 czerwca 2022
Faktura split payment wzór - jak rozliczyć i wystawić dokument?
Od 1 listopada wprowadzono obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności dla niektórych branż dostarczających towary lub świadczących usługi wskazane w załączniku 15 do ustawy o VAT. Faktura split payment wzór – sprawdź, jak powinna wyglądać!
30 czerwca 2022
Wydłużenie terminu do odliczenia VAT – nowelizacja ustawy o VAT
Wydłużenie terminu do odliczenia VAT jest jednym z założeń SLIM VAT – pakietu uproszczeń dla małych i średnich firm. Na czym będzie polegała nowelizacja ustawy o VAT oraz jaki termin na odliczenie podatku naliczonego będą mieli czynni podatnicy VAT?
16 lutego 2022
Zakup pojazdu z UE – w jaki sposób zgłosić nabycie i rozliczyć VAT?
Kupowanie samochodów u zachodnich sąsiadów naszego kraju jest bardzo popularne. Często ceny pojazdów są o wiele korzystniejsze od tych polskich.O jakich formalnościach należy pamiętać przy sprowadzeniu pojazdu do Polski z UE. Sprawdź, zakup pojazdu z UE!
14 lipca 2022
Najem prywatnej nieruchomości przez małżeństwo – kto płaci VAT?
Mieszkania kupowane w celu wynajmu to bardzo popularny biznes. Czy taki rodzaj umowy podlega opodatkowaniu na gruncie VAT? Jak rozliczyć najem prywatnej nieruchomości przez małżeństwo? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!
30 czerwca 2022
Split payment przy usługach wykonywanych etapami
Usługi wykonywane etapami dotyczą przede wszystkim branży budowlanej. Wspomnianej branży, często dotyczy również mechanizm podzielonej płatności. Kiedy należy stosować MPP? Przeczytaj artykuł i sprawdź, split payment przy usługach wykonywanych etapami!
10 marca 2022
Zakup samochodu spoza UE jako środek trwały a towar handlowy
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności kupują pojazdy w różnym celu. Jedni dla siebie i pojazd stanowi wówczas środek trwały, a inny w celach dalszej odsprzedaży czyli jako towar handlowy. Jak rozliczyć zakup samochodu spoza UE? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Obowiązkowy split payment a podatnik zwolniony
Zgodnie z nowymi przepisami transakcje na kwotę większą niż 15 000 zł muszą być opłacane przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Czy obowiązkowy split payment obejmuje również podatników zwolnionych z VAT? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
10 marca 2022
Opodatkowanie VAT budynków usługowo - mieszkalnych czyli stawka 8% VAT
Budowa i remonty budynków mieszkalnych często są objęte preferencyjną stawką podatku. Jak wygląda w praktyce opodatkowanie VAT budynków usługowo - mieszkalnych? Czy w takim przypadku również stosowana jest preferencyjna stawka? Dowiedz się więcej!
18 marca 2022
VAT przy samochodzie osobowym – ograniczenia w odliczeniu
Wykorzystujesz pojazd w prowadzonej działalności gospodarczej i zastanawiasz się, czy możesz księgować wydatki związane z eksploatacją pojazdu w ewidencjach oraz w jakiej wysokości? Jak odliczać VAT przy samochodzie osobowym? Przeczytaj nasz artykuł!
17 listopada 2021
Wykreślenie z rejestru podatników VAT - jakie kroki podjąć?
W niektórych branżach przedsiębiorcy nie muszą mieć statusu czynnego podatnika VAT, jednak się na to decydują. Kiedy następuje wykreślenie z rejestru podatników VAT? Przeczytaj i sprawdź czy zawsze zachodzi konieczność ponownego złożenia VAT-R.
25 czerwca 2022
Pobieranie UPO dla JPK czyli urzędowe poświadczenie odbioru JPK
Wszyscy czynni podatnicy VAT są zobowiązani do comiesięcznej wysyłki JPK w sposób elektroniczny. Jako potwierdzenie prawidłowego dostarczenia pliku JPK służy UPO, czyli urzędowe poświadczenie odbioru. Sprawdź, jak wygląda pobieranie UPO dla JPK!
29 kwietnia 2021