Podatek VAT
Konieczność zwrotu podatku VAT a zakup z dotacji
Otrzymanie dotacji, refundacji czy innej bezzwrotnej formy finansowania zakupu środków trwałych od instytucji wspierającej rozwój przedsiębiorczości powoduje konieczność zwrotu podatku VAT. Kiedy i jak tego dokonać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
7 kwietnia 2022
Rejestracja do celów VAT wstecz w sytuacjach praktycznych (cz. 1)
Rejestracja do VAT to obowiązek albo możliwość w zależności od okoliczności w jakich znajduje się podatnik. Spóźnienie się jednak z rejestracją może podatnikowi przynieść wiele problemów. Czy zatem jest możliwa rejestracja do celów VAT wstecz? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Jednolity Plik Kontrolny - czym jest i kto ma obowiązek go składać?
Czym jest Jednolity Plik Kontrolny? Kto ma obowiązek składania JPK_V7? W jakim formacie przesłać plik JPK do Ministerstwa Finansów? Jakie występują struktury jednolitego pliku kontrolnego i czy każdą z nich należy wysyłać co miesiąc do urzędu? Sprawdź!
24 lutego 2021
Stawka VAT dla usług konserwacji w budynkach mieszkalnych - zasady
Usługi konserwacji i modernizacji budynków mogą być objęte społecznym programem mieszkaniowym. Kiedy można stosować stawkę 8%? Przeczytaj artykuł i dowiedz się jaka powinna być zastosowana stawka VAT dla usług konserwacji w budynkach mieszkalnych.
25 czerwca 2022
Odliczenie VAT od zakupów opłaconych kartą - co warto wiedzieć?
Przedsiębiorcy podczas zakupów często wybierają jako metodę płatności kartę. Jak to wpływa na regulacje dotyczące VAT? Jakie znaczenie ma to w zakresie przepisów o split payment? Sprawdź jak przebiega odliczenie VAT od zakupów opłaconych kartą.
10 kwietnia 2024
Faktura korygująca przychód w Księdze Przychodów i Rozchodów
Przedsiębiorcy niejednokrotnie zastawiają się, kiedy i w jaki sposób faktura korygująca przychód powinna zostać ujęta w KPiR. Dowiedz się, jak w zależności od powodu korekty, ewidencjonowana jest faktury korygującą na gruncie podatku dochodowego!
30 czerwca 2022
Wiążące informacje urzędowe – czym są oraz czego dotyczą?
Ze względu na złożone przepisy podatkowe przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości co do ich właściwej interpretacji. Sprawdź, jak wnioskować o wiążące informacje urzędowe, które pomagają zabezpieczyć podatników przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi.
18 lutego 2021
Ulga na złe długi: zapłata tylko VAT to nieuregulowanie należności
Zdarza się, że podatnicy nie otrzymują zapłaty za sprzedane towary lub wykonane usługi. Jak wygląda w takim przypadku obowiązek rozliczenia podatku VAT, co oznacza ulga na złe długi i kiedy możemy ją zastosować. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
25 czerwca 2022
Czy z konta VAT można płacić PIT - mechanizm podzielonej płatności
Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą opłacać ze środków zgromadzonych na rachunku VAT nie tylko należności wynikające z tytułu podatku VAT, ale także inne należności publiczno-prawne. Przeczytaj i sprawdź, czy z konta VAT można płacić PIT.
30 czerwca 2022
Metoda kasowa VAT przy sprzedaży z allegro - warto wiedzieć
Wystawianie artykułów na sprzedaż przy użyciu platform handlowych takich jak allegro jest bardzo popularne. W artykule zostanie przedstawiona metoda kasowa VAT przy sprzedaży z allegro, jako przykładowa forma rozliczania podatku. Dowiedz się więcej!
30 czerwca 2022
Premia pieniężna otrzymana od kontrahenta – jak ją rozliczyć?
Premia pieniężna to tzw. bonus warunkowy wypłacany kontrahentowi z tytułu przekroczenia określonych progów zakupowych bądź terminowości regulowania należności. Jak prawidłowo zaksięgować premię pieniężną? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
30 czerwca 2022
Zakup lokalu do prowadzonej działalności a odliczenie VAT
Zakup lokalu to często niezbędny wydatek do prowadzenia działalności. W jakim przypadku podatnik ma prawo odliczyć podatek VAT? Jaka jest różnica między lokalem mieszkalnym, a niemieszkalnym? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej w tym temacie!
30 czerwca 2022
Import usług transportowych a obowiązek podatkowy
Pomimo, że polscy przedsiębiorcy specjalizują się w świadczeniu usług transportowych i spedycyjnych, czasami dokonują zakupu takich usług w innych krajach. Jak opodatkowany jest import usług transportowych i spedycyjnych? Odpowiedź w naszym artykule!
30 czerwca 2022
Płatnik VAT - czym różni się od podatnika i jakie są jego obowiązki?
Czy wiesz czym różni się płatnik od podatnika? Z przepisów jasno wynika, że są to dwie odrębne instytucje prawa podatkowego, zatem terminy te nie mogą być stosowane zamiennie. Dowiedz się, kim jest płatnik VAT oraz jakie są jego obowiązki!
30 czerwca 2022
Omówienie rodzaju procedury sprzedaży TT_D z przykładami
Nowy plik JPK_V7 wprowadził wiele zmian w oznaczeniu niektórych dostaw towarów i usług. Symbol TT_D jest oznaczeniem dostaw towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej. Czym są transakcje trójstronne? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
23 maja 2022