Podatek VAT
Obowiązkowy rachunek firmowy dla wszystkich przedsiębiorców?
Obecnie przedsiębiorcy nie mają obowiązku zakładania firmowego konta bankowego. Jednak ostatnie nowelizacje ustawy o VAT mogą to zmienić. Dowiedz się, czy obowiązkowy rachunek firmowy będzie wkrótce dotyczył wszystkich przedsiębiorców?
5 maja 2021
Komunikat przelewu split payment – jak wykonać?
Czy wiesz, w jaki sposób wypełnić komunikat przelewu split payment podczas opłaty za fakturę z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności”? Na czym polega podzielona płatność i jakie obowiązki za sobą niesie dla przedsiębiorców? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Nazwa towaru/usługi na fakturze – jak ją prawidłowo określić?
Faktura jest najczęstszym dokumentem świadczącym o dokonaniu transakcji. Może mieć ona formę papierową lub elektroniczną. Zgodnie z prawem, o rodzaju faktury decydują zawarte w niej dane. Jaka powinna być nazwa towaru/usługi na fakturze? Sprawdź!
27 grudnia 2023
Zapłata za PIT i ZUS z rachunku VAT – czy to możliwe?
Zapłata za PIT i ZUS z rachunku VAT jest możliwa, co oznacza, że środki zgromadzone na rachunku VAT podatnik może wykorzystać na zapłatę innych zobowiązań podatkowych, a nie jedynie na zapłatę podatku VAT. Jakie zobowiązania uregulujesz z rachunku VAT?
17 stycznia 2022
Oznaczenie MPP w JPK_V7
Od 1 października 2020 roku przedsiębiorcy dokonujący dostawy towarów i usług z załącznika 15. do ustawy VAT są zobowiązani oznaczać faktury za pomocą mechanizmu podzielonej płatności. Przeczytaj i sprawdź, jak wygląda oznaczenie MPP w JPK_V7!
25 czerwca 2022
Czy nota korygująca musi zostać podpisana?
Niektóre błędy na fakturze można poprawić notą korygującą wystawioną przez nabywcę. Nota korygująca powinna zostać zaakceptowana przez odbiorcę, ale czy wymaga również podpisu? Dowiedz się więcej na temat zasad i sposobu wystawiania not korygujących!
30 czerwca 2022
Odliczenie VAT od zakupów dotyczących odwołanych imprez oraz wydarzeń z powodu koronawirusa
Przez panujacą epidemię koronawirusa odwołano wiele imprez kulturalnych, w związku z czym organizatorzy ponieśli straty. Czy odliczenie VAT od zakupów dotyczących odwołanych imprez jest możliwe? Przeczytaj artykuł i sprawdź informacje na ten temat!
25 czerwca 2022
Zwolnienia z VAT - Czy masz możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego z VAT?
Ustawodawca dał przedsiębiorcom w pewnym zakresie wolną wolę: czy być vatowcem, czy korzystać ze zwolnienia z VAT ze względu na limit obrotów. Przeczytaj artykuł i poznaj, jakie są warunki korzystania ze zwolnienia z VAT, żeby zoptymalizować swoje podatki
17 stycznia 2022
Przekazanie działki na rzecz wspólników – opodatkowanie VAT
Podatnik jest zobowiązany do sprawdzenia czy przekazując działkę należy ją opodatkować. W jakiej sytuacji przekazanie działki podlega opodatkowaniu VAT? Czym są tereny budowlane? Sprawdź jak wygląda przekazanie działki na rzecz wspólników na gruncie VAT.
30 czerwca 2022
Korekty faktur po likwidacji działalności gospodarczej - zasady
Faktura może zostać skorygowana z wielu powodów. Zazwyczaj jej wystawienie nie stwarza trudności. Co w sytuacji, gdy podmiot zakończył już działalność? Sprawdź co zrobić, gdy występuje konieczność korekty faktur po likwidacji działalności gospodarczej.
30 czerwca 2022
Obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie prasy - kiedy powstaje?
Dostawa drukowanych książek, gazet, magazynów i czasopism wiąże się ze szczególnymi zasadami rozliczania. Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy tej transakcji? Sprawdź kiedy powstaje Obowiązek podatkowy w VAT przy dostawie prasy .
30 czerwca 2022
Usługi taksówkarskie rozliczane ryczałtem a JPK_V7 – wszystko, co musisz wiedzieć
Usługi taksówkarskie rozliczane ryczałtem a JPK_V7 – jakie zasady obowiązują podatników? Sprawdź, czy podatnicy świadczący usługi taksówkarskie, którzy rozliczają się zryczałtowaną formą opodatkowania, będą zwolnieni z obowiązku przesyłania pliku JPK_V7.
17 stycznia 2022
Korekty w JPK_V7 – wszystko, co musisz wiedzieć!
Przekazując do urzędu informacje o sprzedawanych i nabywanych towarach oraz usługach można popełnić błąd w oznaczeniach JPK_V7. Co zrobić w takiej sytuacji i jak wykazać stosowne korekty w JPK_V7? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Remanent likwidacyjny w firmie a podatek VAT
Likwidacja działalności wiąże się z koniecznością sprawdzenia i sporządzenia dokumentów odzwierciedlających posiadane przez składniki majątku, od których przysługiwało prawo do odliczenia VAT. Sprawdź, jakie elementy musi zawierać remanent likwidacyjny!
18 marca 2022
Zwrot i ponowna dostawa w VAT – jakie konsekwencje?
Zwrot i wymiana towaru na nowy może pociągać za sobą różne skutki podatkowe – niektóre transakcje należy opodatkować podatkiem VAT, a inne nie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie konsekwencje ma zwrot i ponowna dostawa tej samej rzeczy w VAT!
25 czerwca 2022