Podatki dochodowe
Sprzedaż licencji na muzykę - jaka stawka ryczałtu?
Sprzedaż licencji na muzykę może odbywać się w ramach prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy wiesz, jak ustalić prawidłową stawkę VAT dla tego typu sprzedaży? Wyjaśniamy w artykule!
28 czerwca 2024
Składka zdrowotna w kosztach a dodatkowe korzyści dla podatnika!
Czy wiesz, że składka zdrowotna w kosztach na podatku liniowym oraz odliczana od przychodu na ryczałcie ograniczona jest dwoma osobnymi limitami odliczenia? Sprawdź, jak obniżyć zobowiązanie podatkowe o wartość zapłaconych składek zdrowotnych!
27 czerwca 2024
Należyta staranność przy poborze zaliczki na podatek – obowiązki płatnika
Należyta staranność przy poborze zaliczki na podatek jest kluczowa dla uniknięcia odpowiedzialności płatnika. Poznaj przepisy, które nakładają na płatników obowiązek dokładnej weryfikacji szczególnie przy zatrudnieniu nierezydentów!
27 czerwca 2024
Wypłata zysku spółki komandytowej w trakcie roku - rozliczenie
Wspólnicy spółki komandytowej mogą otrzymywać w trakcie roku zaliczki na poczet przyszłego zysku. Jak wygląda wypłata zysku spółki komandytowej w trakcie roku? Sprawdź, jakie stanowisko w tej sprawie obejmują organy podatkowe i sądy administracyjne!
26 czerwca 2024
Różnice kursowe powstałe w okresie zawieszenia działalności a podatek dochodowy
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca może nadal przyjmować należności oraz regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem. Sprawdź, jak w związku z tym rozliczyć różnice kursowe powstałe w okresie zawieszenia działalności!
26 czerwca 2024
Rozszerzenie wspólności majątkowej a nakłady na cele mieszkaniowe
Podatnicy dokonujący sprzedaży nieruchomości w terminie 5 lat od nabycia podlegają opodatkowaniu 19% PIT, jednak w niektórych przypadkach mogą oni skorzystać ze zwolnienia. Czy rozszerzenie wspólności majątkowej daje prawo do zastosowania zwolnienia?
26 czerwca 2024
Ryczałt ewidencjonowany w 2024 roku - kto może korzystać?
Ryczałt ewidencjonowany to niezwykle korzystna forma opodatkowania z uwagi na niskie stawki podatku. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej metody. Dowiedz się, kto nie może skorzystać z ryczałtu i ile wynosi kwota limitu w 2024 roku!
25 czerwca 2024
Ulga na działalność badawczo-rozwojową - sposób rozliczenia zwrotu
Ulga na działalność badawczo-rozwojową daje podatnikom możliwość odliczenia podatku poniesionych kosztów kwalifikowanych. Czy wiesz, kiedy możliwe jest uzyskanie zwrotu gotówkowego z tytułu ulgi B+R? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak rozliczyć zwrot!
25 czerwca 2024
Zapłata za fakturę z prywatnego konta wspólnika a koszt podatkowy
Spółka otrzymała fakturę zakupu. Zamiast zapłacić z firmowego rachunku bankowego, jeden ze wspólników uregulował należność z prywatnego konta. Czy zapłata za fakturę z prywatnego konta wspólnika wyklucza możliwość ujęcia wydatku w kosztach spółki? Sprawdź
24 czerwca 2024
Koszty obsługi rachunku walutowego w CIT
Koszty obsługi rachunku walutowego zwykle są potrącane w walucie obcej. Czy wiesz, według jakiego kursu należy prawidłowo rozliczyć takie wydatki? Jak wycenić koszty obsługi takiego rachunku na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych? Sprawdź!
24 czerwca 2024
Ulga na pełnoletnie dziecko - kiedy przysługuje?
Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie dziecko zależne jest od wielu uwarunkowań. Czy w przypadku dorosłych potomków może zostać zastosowana ulga na pełnoletnie dziecko? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi!
24 czerwca 2024
Czy koszty podróży służbowych mogą stanowić koszty podatkowe?
Wysyłając pracownika na wyjazd służbowy, pracodawca musi wziąć pod uwagę kwestie finansowe. Dowiedz się, czy koszty podróży służbowych mogą stanowić koszty podatkowe? Sprawdź, kiedy wydatki na wizę i szczepienia pracownika mogą być ujęte w kosztach!
21 czerwca 2024
Opłaty ponoszone za granicą za paliwo oraz autostrady jako koszt firmowy
Wielu podatników w ramach prowadzonej działalności wykonuje zagraniczne podróże służbowe z wykorzystaniem samochodu osobowego prywatnego lub firmowego. Sprawdź, czy opłaty ponoszone za granicą za paliwo oraz autostrady podlegają ujęciu w KPIR?
7 października 2024
Wydatki na rzecz kontrahentów w kosztach firmowych
Wydatki na rzecz kontrahentów są często wyłączane z kosztów firmowych. Zazwyczaj są kwalifikowane do kosztów reprezentacji ze względu na koszty żywności, napojów czy usług gastronomicznych. Sprawdź, jak odpowiednio kwalifikować i dokumentować te koszty!
20 czerwca 2024
Sprzedaż bezrachunkowa u ryczałtowca - zasady ewidencji
W kontekście ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, istotnym zagadnieniem jest sposób w jaki powinna być ewidencjonowana sprzedaż bezrachunkowa u ryczałtowca. Sprawdź, jak prawidłowo udokumentować i zaksięgować taką sprzedaż w ewidencji przychodów!
19 czerwca 2024