Podatki dochodowe
Danina solidarnościowa - dla kogo, od kiedy, jak udokumentować?
Danina solidarnościowa jako dodatkowe opodatkowanie dochodu. Kogo dotyczy, kto i w jakiej wysokości zobowiązany jest ją uiścić? Jak prawidłowo obliczyć wysokość daniny solidarnościowej? Przeczytaj artykuł i znajdź odpowiedzi na powyższe pytania!
29 stycznia 2025
Zakup odzieży jako koszt w działalności gospodarczej
Czy wiesz, że w niektórych przypadkach można zakwalifikować zakup odzieży jako koszt w działalności gospodarczej? Czy zakup garnituru biznesowego lub wizyta u fryzjera jest kosztem uzyskania przychodów? Czy jest to możliwe w przypadku przedsiębiorcy?
27 stycznia 2025
Kiedy zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT jest nieważne - najważniejsze informacje
Wybór estońskiego CIT jako formy opodatkowania uzależniony jest od spełnienia warunków, które zostały określone w ustawie o CIT. Kiedy zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT jest nieważne? Odpowiadamy w artykule. Przeczytaj!
27 stycznia 2025
Składka zdrowotna w kosztach a dodatkowe korzyści dla podatnika!
Czy wiesz, że składka zdrowotna w kosztach na podatku liniowym oraz odliczana od przychodu na ryczałcie ograniczona jest dwoma osobnymi limitami odliczenia? Sprawdź, jak obniżyć zobowiązanie podatkowe o wartość zapłaconych składek zdrowotnych!
27 stycznia 2025
Uproszczona zaliczka na podatek dochodowy 2025 - najważniejsze informacje
Przepisy podatkowe umożliwiają odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej. Kto zatem może skorzystać z opłacania zaliczki w takiej formie? Jak powinna zostać obliczona uproszczona zaliczka na podatek dochodowy? Przeczytaj i sprawdź!
23 stycznia 2025
Zwrot otrzymanej dotacji a skutki podatkowe
Istnieją przypadki, w których podatnik jest zobowiązany, aby wykonać zwrot otrzymanej dotacji. Czynność ta generuje konsekwencje podatkowe. Jakie zatem są podatkowe konsekwencje otrzymania dotacji na zakup środka trwałego? Przeczytaj!
23 stycznia 2025
Jak zmienić formę opodatkowania i kiedy należy to zrobić?
Myślisz nad zmianą formy opodatkowania, ale nie wiesz, na co się zdecydować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zmienić formę opodatkowania oraz poznaj wady i zalety każdej z nich. Sprawdź też, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza!
22 stycznia 2025
Przeliczenia kosztu w walutach obcych – kursy walut a data faktury
Przeliczenia kosztu wyrażonego w walutach obcych dokonuje się według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Istotna jest data wystawienia faktury, która decyduje o zastosowanym kursie niezależnie od daty dostawy towaru.
21 stycznia 2025
Zmiana formy opodatkowania za pośrednictwem CEIDG
Przedsiębiorca prowadząc działalność może wybrać najbardziej odpowiadającą mu formę opodatkowania. W trakcie prowadzenia firmy może jednak ją zmienić. Zmiana formy opodatkowania może być dokonana kilkoma sposobami. Sprawdź jakimi, czytając artykuł!
21 stycznia 2025
Zaliczki na podatek dochodowy - jak obliczyć w 2025 roku?
Czy wiesz, w jaki sposób wyliczać i opłacać zaliczki na podatek dochodowy z tytułu prowadzonej działalności? Czy zgłasza się do urzędu zaliczkę na podatek w wysokości 0 zł? W jaki sposób dokonuje się przelewów do US? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
21 stycznia 2025
Najem prywatny a zerowy PIT (dla młodych, 4+, dla seniora, na powrót)
Najem prywatny a zerowy PIT – sprawdź, jak skorzystać z zerowego PIT przy wynajmie nieruchomości, w tym dla młodych, seniorów i osób wracających do Polski. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić. Sprawdź, szczegóły w artykule!
20 stycznia 2025
Opodatkowanie najmu prywatnego w 2025 roku
Zastanawiasz się nad prywatnym wynajmem posiadanych nieruchomości? Masz wątpliwości, jaka forma opodatkowania jest właściwa dla najmu prywatnego? Czy nadal obowiązuje ryczałt? Sprawdź, jak wygląda opodatkowanie najmu prywatnego w 2025 roku!
17 stycznia 2025
Kara umowna jako przychód podatkowy – zasady rozliczania
Dowiedz się, jak kara umowna wpływa na przychód podatkowy, kiedy należy ją rozliczyć i dlaczego nie podlega VAT. Poznaj praktyczne wskazówki dotyczące księgowania oraz dokumentowania kar umownych zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi!
16 stycznia 2025
Wydatki na wdrożenie KSeF w firmie a prawo do odliczenia VAT - najważniejsze informacje
Wydatki na wdrożenie KSeF w firmie a prawo do odliczenia VAT to kwestia, która budzi wiele wątpliwości. Wejście w życie KSeF będzie wiązać się z ogromną transformacją w przedsiębiorstwach. Sprawdź jak rozliczyć firmę z wydatków z tym związanych!
16 stycznia 2025
Przedawnienie należności u sprzedawcy a podatek PIT - to musisz wiedzieć!
Transakcje finansowe bywają skomplikowane, szczególnie gdy jedna ze stron opóźnia płatność. Przedawnienie należności u sprzedawcy a podatek PIT – czy można uznać je za koszty uzyskania przychodów? Sprawdź szczegóły w artykule!
16 stycznia 2025