Podatki dochodowe
Podatek liniowy a usługi dla byłego zleceniodawcy
Wybór formy opodatkowania co do zasady zależy od podatnika. Dlatego decydując się na podatek liniowy, trzeba pamiętać o ograniczeniach wynikających z ustawy o PIT. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, kiedy następuje utrata prawa do podatku liniowego!
11 lutego 2022
Zaniechana inwestycja w podatku dochodowym
Przedsiębiorcy w celu osiągnięcia zysku podejmują różne inwestycje. Niektóre z różnych przyczyn nie są ostatecznie zrealizowane. Jak zaniechana inwestycja wpływa na zobowiązania podatkowe? Jak należy zlikwidować zaniechaną inwestycję? Sprawdź!
16 kwietnia 2021
Wydatki na alkohol przy spotkaniach biznesowych
Czy wydatki na alkohol przy spotkaniach biznesowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Jakie stanowisko w tej sprawie zajmują organy podatkowe? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie zdanie na ten temat ma Ministerstwo Finansów!
26 sierpnia 2019
Korekta kosztów związana z nieterminowym rozliczaniem wydatków
Podatnicy PIT i CIT w sytuacji nieuregulowania kwoty, która wynika z faktury lub rachunku, muszą dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów. Korekta kosztów została uzależniona od ustalonego terminu płatności, ponieważ prawo wyodrębnia dwa przypadki.
27 marca 2017
Definicja samochodu osobowego w PIT i CIT
Wprowadzone w 2014 r. zmiany przepisów dotyczących odliczania podatku VAT od wydatków związanych z samochodami pociągnęły za sobą także inne modyfikacje. Sprawdź, jaka jest definicja samochodu osobowego w przepisach ustawy o PIT i CIT!
3 kwietnia 2017
Działalność w mieszkaniu - problemy rozliczeniowe a amortyzacja
Często zdarza się, że ze względu na specyfikę czy rozmiar działalności przedsiębiorca decyduje się na działalność w mieszkaniu. Czy w takim wypadku możliwa jest amortyzacja lokalu mieszkalnego? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
11 grudnia 2021
Wydatki na uzyskanie kwalifikacji zawodowych jako koszt podatkowy
Uczestnicząc w kursach, szkoleniach czy podejmując studia, zarówno pracownicy i jak i pracodawcy podnoszą swoje kwalifikacje. Jednak ma to swoją cenę. Czy wydatki na uzyskanie kwalifikacji zawodowych można traktować jak koszt uzyskania przychodu? Sprawdź!
10 października 2018
Honorowy dawca krwi a odliczenie od podatku
Czy wiesz, kim jest honorowy dawca krwi oraz jakie ulgi przysługują podatnikom którzy oddawali krew lub jej składniki? W jaki sposób należy obliczyć wysokość darowizny krwi? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
5 marca 2020
Poprawa deklaracji przez urząd skarbowy od 2016 roku
Obowiązkiem podatników jest terminowe składanie deklaracji podatkowych. Czy możliwa jest poprawa deklaracji przez urząd skarbowy? Jakie zmiany w tej kwestii nastąpią w 2016 roku? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
10 lipca 2018
Korekta kosztów z tytułu nieopłaconych faktur
Przepisy obowiązujące do końca 2015 roku informujące o nieopłaconych wydatkach, podatnik jest zobowiązany do wyłączenia ich z kosztów uzyskania przychodów. Korekta kosztów - sprawdź, jaka zmiana nastąpi od 1 stycznia 2016 roku.
3 kwietnia 2017
Przychód z nieodpłatnych świadczeń - rozliczenie podatkowe
Czy wiesz kiedy powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń? Jak go ustalić i jak wykazać w prowadzonych ewidencjach księgowych? W których przypadkach taki przychód jest zwolniony z podatku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej w tym temacie!
7 czerwca 2022
Działalność sezonowa a opodatkowanie
Działalność sezonowa prowadzona przez przedsiębiorcę generuje praktycznie takie same obowiązki podatkowe jak działalność prowadzona przez cały rok. Jednak w niektórych sytuacjach może skorzystać z uproszczeń. Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
22 maja 2018
Korekta kosztów w 2013 roku, a jej koniec w 2016 roku
Na czym polega korekta kosztów? Po co został stworzony mechanizm takich korekt? Jaki jest czas na dokonanie korekty kosztów? Sprawdź, jakie zmiany nastąpią od 2016 roku i czy to koniec z obowiązkową korektą kosztów w przypadku braku zapłaty?
10 lipca 2018
Korygowanie błędów w dowodach księgowych przez prowadzących KPIR
Czy korygowanie błędów w dowodach księgowych wewnętrznych i zewnętrznych jest możliwe? W jaki sposób dokonać korekty? Kiedy wystawia się notę korygującą a kiedy fakturę korygującą? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule! Sprawdź!
3 kwietnia 2017
Płatność ratalna a obowiązkowa korekta kosztów
Jak wyglądała korekta kosztów w płatnościach ratalnych do grudnia 2015 roku? Czy w związku ze zmianą przepisów od 1 stycznia 2016 likwidującymi korektę kosztów, będzie można wcześniejsze wyksięgowania na nowo zaliczyć do kosztów podatkowych?
12 lutego 2019