Podatki dochodowe
Odroczenie opodatkowania dochodu w ujęciu ustawy o PIT i CIT
Wraz z planowanymi zmianami w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych zamierza się wprowadzić odroczenie opodatkowania dochodu z tytułu wprowadzenia do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego. Dowiedz się więcej czytając artykuł!
3 kwietnia 2017
Brak zwolnienia od podatku wypłat dywidend i pożyczek partycypacyjnych
Nowelizacja ustawy o PIT i CIT w 2014 roku wprowadza brak zwolnienia od podatku wypłat dywidend i pożyczek partycypacyjnych, które ma na celu zwalczanie szkodliwej konkurencji czy unikanie opodatkowania. Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł.
3 kwietnia 2017
Ustalenie wartości przychodów i kosztów świadczeń w naturze w ujęciu ustawy o PIT i CIT
Ustalenie wartości przychodów i kosztów świadczeń w naturze zostało zmienione wraz z nowelizacją ustawy o PIT i CIT. Zasady te obowiązują od stycznia 2015 roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
3 kwietnia 2017
Zbycie majątku firmowego w ujęciu ustawy o PIT i CIT
Rząd pracuje nad kolejnymi nowelizacjami ustaw podatkowych. Zmiany mają obejmować również zbycie majątku firmowego. Na jakie zmiany powinni przygotować się podatnicy? Chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł!
12 stycznia 2017
Odsetki od lokat firmowych w ujęciu ustawy o PIT i CIT (cz. 9)
Nowelizacja ustaw o PIT i CIT mająca wejść w życie od początku 2015 roku ujednolica przepisy wpływające na odsetki od lokat firmowych oraz sposoby ich rozliczania. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
3 kwietnia 2020
Premia pieniężna i rabat a podatek dochodowy
Jakie skutki dla podatku dochodowego rodzi premia pieniężna? Jak ją rozliczyć? Czy potrzebna jest faktura korygująca? A co z rabatem? Jakie skutki dla podatku dochodowego rodzi rabat? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
8 lutego 2021
Zmiana metody amortyzacji
Kiedy może nastąpić zmiana metody amortyzacji oraz jak wpłynie to na wielkość odpisów amortyzacyjnych? Kiedy w przypadku amortyzacji degresywnej konieczna jest zmiana metody amortyzacji? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
3 stycznia 2018
Limity podatkowe dla małych podatników i rozliczających się ryczałtem
Od 2015 roku obowiązują nowe limity podatkowe dla małych podatników i rozliczających się ryczałtem. Sprawdź, z jakich preferencji możesz skorzystać - amortyzacja jednorazowa, kwartalne rozliczenie PIT i VAT.
3 kwietnia 2017
Opłaty skarbowe jako koszt w Księdze Przychodów i Rozchodów
W związku z prowadzoną działalnością przedsiębiorcy przedsiębiorcy dokonują różnych czynności urzędowych i ponoszą opłaty skarbowe. Czy wydatek taki może stanowić koszt uzyskania przychodu? Dowiedz się czytając nasz artykuł!
27 marca 2017
Korekta kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Regulowanie zobowiązań względem kontrahentów ma wpływ na pozytywny wizerunek przedsiębiorcy. Kiedy musi zostać wykonana korekta kosztów przez przedsiębiorcę? Jakie są terminy składania korekt? Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!
27 marca 2017
Zwrot kosztów sądowych - jakie niesie skutki podatkowe?
Przedsiębiorcy często muszą “walczyć” z nierzetelnymi kontrahentami. Gdy miękka windykacja nie wystarcza, sprawa kończy się w sądzie. Czy wydatki na postępowanie sądowe mogą być kosztem działalności? Jak rozliczyć ewentualny zwrot kosztów sądowych?
17 czerwca 2019
Opłata za przedłużenie gwarancji a koszty uzyskania przychodu
Przedłużenie gwarancji może być dobrym sposobem na zapewnienie sobie dłuższego komfortu użytkowania składników majątku. Czy opłata za przedłużenie gwarancji może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu? Sprawdź!
20 września 2021
Koszty firmowe - zagospodarowanie terenów zielonych
Czy przedsiębiorca, który dba o estetyczność otoczenia siedziby swojej firmy, może zaliczyć wydatki z tym związane do kosztów? Sprawdź, jak na zagospodarowanie terenów zielonych zapatruje się urząd skarbowy.
17 października 2019
Czy wiesz, jak ująć w kosztach wydatek poniesiony na zagraniczny kurs online?
Coraz większą popularnością cieszą się szkolenia i kursy online. Jeżeli zakupiłeś dla siebie lub dla swojego pracownika zagraniczny kurs online, sprawdź koniecznie, jak ująć w kosztach uzyskania przychodu taki wydatek!
4 stycznia 2021
Kurs językowy jako koszt firmowy
Aby zaliczyć dany wydatek jako koszt uzyskania przychodu, musi on spełniać podstawowy warunek - mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy kurs językowy może zostać zaliczony jako koszt firmowy? Sprawdź!
17 lutego 2018