Podatki dochodowe
Prezenty o małej wartości w kontekście podatku dochodowego
Prezenty o małej wartości mogą powodować konieczność ich opodatkowania oraz wykazania w przychodzie. Jak postąpić w przypadku upominku dla kontrahenta i pracownika? Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jakiej sytuacji musisz zapłacić podatek od upominku!
11 grudnia 2024
Ulga na sponsoring – co warto wiedzieć, by z niej skorzystać?
Ulga na sponsoring to doskonała okazja dla przedsiębiorców, którzy chcą wesprzeć rozwój sportu, kultury i nauki. W artykule wyjaśniamy, jakie wydatki można odliczyć, jakie są warunki skorzystania z ulgi oraz jakie dokumenty należy przygotować!
11 grudnia 2024
Nieodpłatna renta a podatek od spadków i darowizn
Nieodpłatna renta to nie tylko świadczenie, ale i konsekwencje podatkowe. Dowiedz się, jak ustalić podstawę opodatkowania i czy masz szansę na zwolnienie. Wyjaśniamy szczegóły krok po kroku, byś mógł uniknąć błędów i niepotrzebnych kosztów!
10 grudnia 2024
Działalność nierejestrowana w 2025 roku a kwota wolna od podatku
Działalność nierejestrowana jest to uproszczona forma działalności, którą podatnicy chętnie wykorzystują. Taka forma działalności podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Czy działalność nierejestrowana może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?
10 grudnia 2024
Skala podatkowa - podatek dochodowy w działalności w 2025 roku
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka sposobów rozliczenia podatku dochodowego. Jedną z najbardziej popularnych jest skala podatkowa. Dowiedz się, na czym polega oraz jak obliczyć podatek dochodowy za pomocą skali podatkowej!
10 grudnia 2024
Handel wirtualną walutą - rozliczenie przez fundację rodzinną
Fundacja rodzinna może prowadzić działalność gospodarczą w określonym zakresie. Przychody z tego tytułu są zwolnione od podatku dochodowego. Czy jeśli chodzi o handel wirtualną walutą, mamy do czynienia z czynnością neutralną podatkowo? Przeczytaj!
10 grudnia 2024
Wirtualna waluta w kontekście estońskiego CIT - warto wiedzieć
W przypadku handlu wirtualną walutą mamy do czynienia ze szczególnymi regułami opodatkowania określonymi w ustawie CIT. Jak zatem wygląda wirtualna waluta w kontekście estońskiego CIT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
9 grudnia 2024
Wydatki na alkohol a estoński CIT – czy podlegają opodatkowaniu?
Czy wydatki na alkohol w firmie zawsze oznaczają dodatkowy podatek? W estońskim CIT ich kwalifikacja zależy od związku z działalnością gospodarczą. Dowiedz się, kiedy takie wydatki mogą być uznane za koszt, a kiedy stanowią dochód do opodatkowania.
6 grudnia 2024
Ograniczenie możliwości odliczania straty w podatku CIT - warto wiedzieć
Nadwyżka kosztów, która powstała w roku podatkowym jest stratą, która może zostać odliczona od dochodu w kolejnych latach. Jak wygląda ograniczenie możliwości odliczania straty w podatku CIT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
6 grudnia 2024
Upominki świąteczne dla kontrahentów w świetle PIT i VAT
W związku z występowaniem rożnych dni okolicznościowych jak święta, imprezy pracodawcy często robią upominki dla swoich kontrahentów. Pojawia się pytanie, czy upominki świąteczne dla kontrahentów stanowią koszt uzyskania przychodów? Sprawdź!
5 grudnia 2024
Dodatnia wartość firmy a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Dodatnia wartość firmy (goodwill) powstaje, gdy cena nabycia przedsiębiorstwa przewyższa wartość jego składników majątkowych. Dowiedz się, jak wpływa ona na rozliczenia podatkowe i dlaczego jest tak znacząca przy sprzedaży przedsiębiorstwa.
5 grudnia 2024
Bony podarunkowe dla kontrahentów w kosztach podatkowych
Dobre kontakty z kontrahentami sprzyjają budowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Jednym ze sposobów utrzymywania dobrych relacji są bony podarunkowe przekazywane kontrahentom. Czy bony podarunkowe dla kontrahentów w kosztach firmowych są możliwe? Sprawdź!
4 grudnia 2024
Przychody nierezydenta ze spółki komandytowej w kontekście PIT
Osoba fizyczna nie posiadająca miejsca zamieszkania na terenie Polski również może być komandytariuszem polskiej spółki komandytowej. Jak zatem traktować przychody nierezydenta ze spółki komandytowej na gruncie PIT? Przeczytaj!
4 grudnia 2024
Fundacja rodzinna a podatek minimalny w świetle ustawy o CIT!
Fundacja rodzinna a podatek minimalny – czy fundacja musi go płacić? Przepisy obejmują spółki i grupy kapitałowe, ale fundacja rodzinna nie spełnia tych kryteriów. Sprawdź, jakie są wyłączenia i czy prowadzenie działalności gospodarczej może to zmienić!
3 grudnia 2024
Obniżenie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki na podatek u przedsiębiorcy
Na jakich zasadach odbywa się obniżenie składki zdrowotnej i kogo dotyczy? Kwestia możliwości obniżenia składki zdrowotnej do wysokości obliczonej zaliczki na podatek dochodowy, nie dla wszystkich jest jasna. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej.
2 grudnia 2024