Podatki dochodowe
Kogo będzie dotyczył podatek minimalny w CIT?
Przepisy dotyczące podatku minimalnego są nadal przedmiotem analiz Ministerstwa Finansów. Omawiamy, kogo i od kiedy będzie dotyczył podatek minimalny w CIT oraz jaki będzie sposób regulowania tego zobowiązania względem aktualnych przepisów.
14 maja 2024
Bon jednego przeznaczenia na gruncie podatku dochodowego
Oferowane przez przedsiębiorców bony za zakup ich produktów bądź usług podlegają odpowiedniemu rozliczeniu na gruncie podatku dochodowego. Czy wiesz, jak należy prawidłowo rozliczyć bon jednego przeznaczenia pod względem opodatkowania PIT? Wyjaśniamy!
14 maja 2024
Nakłady na wynajmowany lokal mieszkalny - czy stanowią koszt?
Część przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności w wynajętym lokalu mieszkalnym. Czy nakłady na wynajmowany lokal mieszkalny mogą stanowić koszty uzyskania przychodów? Jak w takim przypadku rozliczyć poniesione wydatki? Wyjaśniamy!
13 maja 2024
Amortyzacja mieszkań na gruncie estońskiego CIT - jak wygląda?
Polski Ład pozbawił właścicieli mieszkań prawa do ich amortyzacji. Jak wygląda to ograniczenie w przypadku opodatkowania podmiotu ryczałtem od dochodów spółek? Czy amortyzacja mieszkań na gruncie estońskiego CIT jest możliwa? Wyjaśniamy w artykule!
13 maja 2024
Ugody frankowe - obniżenie salda lub umorzenie odsetek a przychód
Czy wiesz, jaki związek ma obniżenie salda lub umorzenie odsetek a przychód podatkowy w umowach frankowych? Sprawdź, kiedy możliwe jest skorzystanie z zaniechania poboru podatku i jak rozliczyć nadpłatę powstałą po przewalutowaniu kredyty we frankach!
13 maja 2024
Jak zaksięgować różnice kursowe przy zmianie formy opodatkowania?
Omawiamy, jak rozliczyć różnice kursowe w działalności gospodarczej, w tym konsekwencje podatkowe związane z uzyskiwaniem przychodów i ponoszeniem kosztów w walutach obcych. Omówione zostały także różnice kursowe przy zmianie formy opodatkowania.
10 maja 2024
Jak wykazać rozliczenie sprzedaży udziałów w spółce z o.o.?
Często spotykamy się z sytuacją, gdy osoby fizyczne prowadzące działalność są jednocześnie wspólnikami spółek. W tej sytuacji przedsiębiorcy decydują się również na nabycie udziałów w spółkach. Jak wykazać rozliczenie sprzedaży udziałów w spółce z o.o.?
10 maja 2024
Stawka ryczałtu dla PKWiU - jak ją ustalić?
Ustalanie stawki ryczałtu poprzez szukanie właściwych numerów PKWiU pozwala na dozę bezpiecznego zastosowania właśnie tej właściwej stawki. Jak zatem powinna być ustalona stawka ryczałtu dla PKWiU? Czy PKWiU można również wykorzystać do innych celów?
9 maja 2024
Zasady ustalania limitu przychodów w CIT na gruncie nieuregulowanych należności
W podatku CIT obok standardowej stawki 19%, istnieje możliwość zastosowania obniżonej stawki 9%. Uprawnienie to wiąże się z szeregiem warunków, a jednym z nich jest spełnienie limitu przychodów. Jakie są zasady ustalania limitu przychodów w CIT? Sprawdź!
9 maja 2024
Darowizna dla członka rodziny z zagranicy - podlega opodatkowaniu w Polsce?
Wszystkie darowizny bez wyjątku opodatkowane są podatkiem od spadku i darowizn. Jedna w niektórych grupach podatkowych przewidziane są pewne zwolnienia. Sprawdź, czy darowizna dla członka rodziny z zagranicy podlega opodatkowaniu w Polsce!
9 maja 2024
Ulga na złe długi w PIT – ujęcie w KPIR czy w zaliczce na PIT?
W przypadku gdy kontrahent nam nie płaci możliwe jest zastosowanie ulgi na złe długi w PIT. Na czym polega nowa ulga na złe długi w PIT? Kto może z niej skorzystać? Przeczytaj i dowiedz się, kto może z niej skorzystać oraz jak należy ją rozliczyć.
8 maja 2024
Nagroda w konkursie - jak prawidłowo rozliczyć?
Organizator konkursu musi być świadomy tego, że wręczana nagroda w konkursie - rzeczowa bądź pieniężna - z reguły będzie opodatkowana. Przy czym to nie zwycięzca musi odprowadzić podatek od nagrody, ale powinien o to zadbać organizator konkursu. Sprawdź!
8 maja 2024
Pośrednictwo w sprzedaży części samochodowych a ryczałt - jak opodatkować?
Ryczałt ewidencjonowany kusi niższymi stawkami podatku. Jednak, że nie każdy rodzaj działalności może z niego skorzystać. Pośrednictwo w sprzedaży części samochodowych a ryczałt, czy działalność ta wyklucza z prawa do ryczałtu? Wyjaśniamy w artykule!
7 maja 2024
Odliczenie straty z lat ubiegłych na ryczałcie i najmie - kiedy jest możliwe?
Co do zasady, stratę z danego źródła przychodu można odliczyć od dochodu z tego samego źródła. Jednak co w sytuacji, kiedy podatnik prowadzi zarówno działalność, jak i najem prywatny? Czy możliwe jest odliczenie straty z lat ubiegłych na ryczałcie?
7 maja 2024
Podatek od wygranych. Ile wynosi i kiedy trzeba go zapłacić?
Otrzymując nagrodę w konkursie lub prezent, należy zapłacić podatek od wygranej. Jednak nie w każdej sytuacji trzeba go uiszczać. Dowiedz się, kiedy płaci się podatek od wygranych i ile wynosi takie podatek oraz na kim ciąży obowiązek jego zapłaty!
6 maja 2024