Podatki dochodowe
Zwrot agio - czy podlega opodatkowaniu podatkiem CIT?
Wspólnicy spółek kapitałowych, którzy nabywają udziały o wartości wyższej niż nominalna wynikająca z umowy spółki mogą zastanawiać się, czy ewentualny zwrot agio będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem CIT. Wyjaśniamy, jak rozliczyć zwrot agio!
4 września 2024
Zatrzymana odzież robocza po zakończeniu umowy a podatek dochodowy
Zatrzymana odzież robocza po zakończeniu stosunku pracy może prowadzić do konsekwencji prawnych i podatkowych. Czy były pracownik musi zwrócić odzież pracodawcy? Analizujemy przepisy kodeksu pracy i ustawy o podatku dochodowym. Sprawdź, kiedy zapłacisz!
4 września 2024
Opłata za wieczyste użytkowanie - czy może być kosztem?
Posiadanie prawa wieczystego użytkowania gruntu skutkuje koniecznością ponoszenia opłaty rocznej. Czy opłata za wieczyste użytkowanie ponoszona przez przedsiębiorcę może stanowić koszt uzyskania przychodów w działalności? Wyjaśniamy w artykule!
3 września 2024
Zakup części zamiennych - czy stanowi koszt pośredni?
Zakup części zamiennych powinien zostać prawidłowo ujęty przez jednostki prowadzące księgi rachunkowe. Przede wszystkim należy określić, czy taki zakup jest kosztem pośrednim, czy bezpośrednim. Sprawdź, jak prawidłowo zaewidencjonować takie zdarzenie!
2 września 2024
Korekta zgłoszenia SD-Z2 a możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku
Dziedziczenie wiąże się z koniecznością złożenia formularza SD-Z2 w celu uzyskania zwolnienia podatkowego. Co jednak zrobić w przypadku błędów w zgłoszeniu? Jak powinna być dokonana korekta zgłoszenia SD-Z2 oraz jakie są jej skutki prawne i podatkowe?
2 września 2024
Zawieszenie działalności gospodarczej a leasing - ujęcie w kosztach
Czy wiesz, jakie obowiązki oraz konsekwencje generuje zawieszenie działalności? Na jaki okres można zawiesić działalność? Czy w trakcie zawieszenia raty za leasing mogą być księgowane w kosztach uzyskania przychodów? Sprawdź w naszym artykule!
30 sierpnia 2024
Zbycie rzeczy otrzymanych nieodpłatnie a obowiązki podatkowe
Artykuł omawia zbycie rzeczy otrzymanych nieodpłatnie, skupiając się na obowiązkach podatkowych wynikających z ustawy PIT. Dowiedz się, jak ustalić wartość przychodu i kiedy sprzedaż takich rzeczy wymaga uiszczenia podatku dochodowego.
28 sierpnia 2024
Dochody małoletnich z Youtube’a - jak rozliczyć na gruncie PIT?
Powszechny dostęp do sieci sprzyja zarabianiu w internecie. Dochód w tej formie mogą osiągać dorośli i małoletni. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć dochody małoletnich z Youtube’a? Sprawdź, czy taki dochód należy rozliczyć w zeznaniu podatkowym rodzica!
28 sierpnia 2024
Wypłata wynagrodzenia prokurentowi w estońskim CIT - rozliczenie
Estoński CIT może okazać się bardzo atrakcyjną formą opodatkowania dla wielu podmiotów. Czy wiesz, kiedy wypłata wynagrodzenia prokurentowi w estońskim CIT stanowi ukryty zysk? Czy od takiej wypłaty należy zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych?
26 sierpnia 2024
Wypłata dywidendy na estońskim CIT - podstawa opodatkowania
Czym charakteryzuje się spółka na estońskim CIT? Jak wygląda wypłata dywidendy na estońskim CIT i co jest podstawą opodatkowania? Co gdy spółka podejmie decyzję o rezygnacji z opodatkowania estońskim CIT? Przeczytaj i dowiedz się!
23 sierpnia 2024
Usługi o niskiej wartości dodanej a dokumentacja cen transferowych
Przedsiębiorco, poznaj zasady safe harbour oraz wytyczne OECD, aby prawidłowo rozliczać usługi o niskiej wartości dodanej w transakcjach między podmiotami powiązanymi. Sprawdź, jakie obowiązki dokumentacyjne występują w takiej sytuacji!
20 sierpnia 2024
Zatrzymanie zysku w spółce - jakie wywołuje konsekwencje podatkowe?
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mogą zdecydować się na zatrzymanie zysku w spółce. Czy wiesz, jakie konsekwencje podatkowe wywołuje zatrzymanie zysku i jak poprawnie należy dokonać rozliczenia? Wyjaśniamy szczegóły w artykule!
20 sierpnia 2024
CIT estoński od składek członkowskich do organizacji branżowej
CIT estoński to forma opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, która może okazać się atrakcyjna dla wielu podmiotów. Czy wiesz, czy należy rozliczać CIT estoński od składek członkowskich do organizacji branżowej? Wyjaśniamy w artykule!
19 sierpnia 2024
Działalność nierejestrowana w 2024 roku a kwota wolna od podatku
Działalność nierejestrowana jest to uproszczona forma działalności, którą podatnicy chętnie wykorzystują. Taka forma działalności podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Czy działalność nierejestrowana może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?
31 października 2024
Wypłata zysku w estońskim CIT - jak prawidłowo rozliczyć?
Ryczałt od dochodów spółek (tzw. CIT estoński) to szczególny sposób rozliczania podatku od osób prawnych, który może okazać się dla wielu podmiotów atrakcyjny. Czy wiesz, jak przebiega wypłata zysku w estońskim CIT? Wyjaśniamy w artykule!
16 sierpnia 2024