Montaż fotowoltaiki jako usługa może być opodatkowana w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W przypadku ryczałtu pojawia się zagadnienie, w jaki sposób powinna zostać ustalona stawka ryczałtu dla usług montażu paneli fotowoltaicznych. Istotne jest określenie, czy w tym przypadku możliwe jest zastosowanie stawki 5,5% przewidzianej dla robót budowlanych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych a różne stawki podatkowe
W kontekście przedstawionego problemu należy zwrócić uwagę na art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który podaje, że działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.
Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Owa faktyczna działalność powinna być jednak przez podatnika odpowiednio sklasyfikowana, biorąc pod uwagę przepisy rozporządzenia w sprawie PKWiU. Jak bowiem wynika z katalogu stawek podatkowych – zawartego w art. 12 ust. 1 ww. ustawy – są one zależne od przypisania usługi do właściwego kodu PKWiU.
Warto też podkreślić, że zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczać do odpowiedniego grupowania zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu PKD, pod którym został zaklasyfikowany w krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej REGON podmiot gospodarczy wykonujący usługę.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi m.in.:
- 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) tej ustawy),
- 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 t (art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) tej ustawy).
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia „roboty budowlane”. Dlatego zasadne jest powołanie się na przepis art. 3 Ustawy z 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane. Zgodnie z powołanym przepisem przez:
- roboty budowlane – należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7);
- obiekt budowlany – należy rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych (art. 3 pkt 1);
- budowlę – należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, w tym także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową (art. 3 pkt 3).
Robotami budowlanymi, zgodnie z cyt. powyżej przepisami Prawa budowlanego, są zatem prace polegające na budowie, a także na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Obiektami budowlanymi są zarówno budynki, budowle, jak i obiekty małej architektury.
Stawka ryczałtu dla usług montażu paneli fotowoltaicznych
Analiza dostępnych interpretacji indywidualnych wskazuje, że usługi w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych mogą korzystać ze wskazanej stawki 5,5% ryczałtu właściwej dla robót budowlanych.
Tak też można przeczytać w treści interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 3 marca 2022 roku (nr 0113-KDIPT2-1.4011.1135.2021.2.AP). W piśmie tym organ podatkowy wskazał, że usługi montażu fotowoltaiki, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 43.21.10.2 jako roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych (na które składają się: wymienione we wniosku usługi magazynowania, gotowość do pracy, postojowe w ramach usług instalacji; rozbudowa instalacji zamontowanej wcześniej; montaż instalacji fotowoltaicznej + materiały zużyte do instalacji fotowoltaicznej), należy uznać za usługi wykonywania robót budowlanych, z których przychody podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Stawka ta bowiem przewidziana została m.in. dla przychodów z tytułu robót budowlanych.
Jednocześnie jednak w tej samej interpretacji Dyrektor KIS zaznaczył, że usługi serwisu do montażu fotowoltaiki/turbin, sklasyfikowane pod symbolem PKWIU 33.14.19.0, podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ ww. usługi nie stanowią usług budowlanych.
Z 8,5% stawki ryczałtu będzie korzystał również podatnik, który świadczy usługi w zakresie pośrednictwa w sprzedaży instalacji fotowoltaicznych. Tego typu działalność sklasyfikowana pod PKWiU „74.90.19.0 Pozostałe usługi doradztwa naukowego i technicznego, gdzie indziej niesklasyfikowane” podlega opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy. Potwierdza to treść interpretacji Dyrektora KIS z 28 kwietnia 2022 roku (nr 0112-KDIL2-2.4011.22.2022.2.IM).
Montaż powierzonych przez klienta paneli fotowoltaicznych
Z treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku wynika, że stawka 8,5% podatku ma zastosowanie do przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego. W związku z tym pojawia się pytanie, czy jeżeli przedsiębiorca wykonuje wyłącznie usługę montażu paneli należących do klienta (bez ich dostawy), należy zastosować stawkę 8,5%, zamiast stawki 5,5%.
Zwróćmy jednak uwagę, że ww. przepis wskazuje na czynność wytwarzania. Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku działalność wytwórcza to działalność, w której wyniku powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika. Zgodnie ze znaczeniem językowym „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś”.
W świetle powyższego nie sposób przyjąć, że na skutek montażu paneli fotowoltaicznych dochodzi do powstania czegoś nowego. Cały czas mamy bowiem do czynienia z tą samą rzeczą ruchomą, a na skutek jej zamontowania nie dochodzi do wytworzenia nowego wyrobu.
Przykład 1.
Pan Karol prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą – opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – w zakresie usług montażu i podłączenia fotowoltaiki (PKWiU 43.21.10.2 Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych). W ramach zlecenia od klienta otrzymał zadanie zamontowania na budynku paneli fotowoltaicznych, które wcześniej zostały przez niego zakupione. Jaka stawka ryczałtu obowiązuje w zakresie opisanej usługi?
Należy przyjąć, że pan Karol powinien zastosować stawkę ryczałtu w wysokości 5,5% właściwą dla robót budowlanych. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt, że usługa montażu dotyczy paneli powierzonych przez zleceniodawcę.
Podsumowując powyższe, zastosowanie właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinno być poprzedzone dokonaniem odpowiedniej klasyfikacji usługi do właściwego kodu PKWiU. Warto zaznaczyć, że takiego przyporządkowania dokonuje podatnik samodzielnie – ewentualnie można posiłkować się opinią wydaną przez Główny Urząd Statystyczny na wniosek przedsiębiorcy.