Podatki dochodowe
Zamiana rzeczy ruchomych a podatek PIT
Zamiana rzeczy ruchomych jest jednym z rodzajów umowy cywilnoprawnej i polega na przeniesieniu własności rzeczy przez jedną stronę na drugą w zamian za przeniesienie własności innej rzeczy. Sprawdź, kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu zamiany!
25 stycznia 2022
Zwrot podatku PIT rzeczywistemu właścicielowi z tytułu wypłaconych należności
Pobór podatku u źródła wiąże się z rzeczywistym właścicielem. W artykule przedstawimy praktyczne aspekty zasad funkcjonowania mechanizmu poboru i zwrot podatku PIT rzeczywistemu właścicielowi z tytułu wypłaconych należności. Sprawdź!
25 stycznia 2022
Podatek u źródła od podmiotów powiązanych - czy możliwe jest zwolnienie?
Zmiany w zakresie Polskiego Ładu czekają także podatników dokonujących transakcji zagranicznych, gdzie sprzedawca ma inną rezydencję podatkową aniżeli podmiot dokonujący zapłaty należności. Jak zatem zmieni się podatek u źródła od podmiotów powiązanych?
26 stycznia 2022
W jaki sposób rozliczyć prezenty świąteczne dla pracowników i kontrahentów?
Coraz częściej stosowaną praktyką wśród przedsiębiorców są prezenty świąteczne dla pracowników i kontrahentów. Powodują one jednak wiele wątpliwości związanych z podatkiem dochodowym oraz podatkiem VAT. W jaki sposób rozliczyć te upominki? Sprawdź!
16 grudnia 2022
Czy podatek od sprzedaży detalicznej stanowi koszt pośredni?
Od 2021 roku w Polsce obowiązuje nowe zobowiązanie podatkowe jakim jest podatek od sprzedaży detalicznej. Dotyczy on głównie podatników o najwyższych przychodach. Co obejmuje i czy można go odliczyć do przychodów? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
25 stycznia 2022
Podatek Exit Tax a możliwość zastosowania zwolnienia
Wielu przedsiębiorcą sprawia dużo problemów podatek Exit Tax. Według ustawy o PIT jest to podatek od niezrealizowanych zysków. Nie jest to podatek konieczny. W ustawie o PIT można znaleźć wiele reguł do zwolnienia oraz wyłączenia w zakresie tego podatku.
23 grudnia 2021
Jak bezpiecznie stosować koszty autorskie? – praktyczne wskazówki
W wielu przypadkach podatnicy mogą korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów, którymi są tzw. koszty autorskie. Jak je ustalić i bezpiecznie stosować? Odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj i poznaj praktyczne wskazówki! Dowiedz się więcej!
14 marca 2022
Skala podatkowa czy podatek liniowy – jak przeprowadzić kalkulację po wprowadzeniu Nowego Ładu?
Przedsiębiorcy przed nadchodzącym 2022 rokiem stoją przed wyborem optymalnej formy opodatkowania z uwagi na zmiany, jakie wprowadza Polski Ład. Jaka forma opodatkowania będzie lepsza, skala podatkowa czy podatek liniowy? Przeczytaj i sprawdź porównanie!
12 maja 2022
Opodatkowanie na zasadach ogólnych - zmiany wprowadzone przez Polski Ład
Polski Ład wchodzi w życie od stycznia 2022 roku, a to oznacza zmiany dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. W artykule przeanalizujemy, jak Polski Ład wpłynął na opodatkowanie na zasadach ogólnych? Przeczytaj i poznaj je już dziś
1 czerwca 2022
Gratisowy upominek – czy stanowi przychód przedsiębiorcy?
Otrzymałeś gratisowy upominek od kontrahenta i zastanawiasz się, czy ta transakcja powoduje konsekwencje w podatku dochodowym? Sprawdź, czy jesteś zobowiązany wykazać przychód z nieodpłatnych świadczeń, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
1 czerwca 2022
Upominki świąteczne dla kontrahentów w świetle PIT i VAT
W związku z występowaniem rożnych dni okolicznościowych jak święta, imprezy pracodawcy często robią upominki dla swoich kontrahentów. Pojawia się pytanie, czy upominki świąteczne dla kontrahentów stanowią koszt uzyskania przychodów? Sprawdź!
4 grudnia 2023
Zwrot kosztów zakupu sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej
W związku z pandemią Covid-19, w celu zachowania bezpieczeństwa, wiele firm przeszło na pracę zdalną. Ta forma pracy wymaga odpowiedniego sprzętu. W artykule został poruszony temat, jakim jest zwrot kosztów zakupu sprzętu niezbędnego do pracy zdalnej.
7 kwietnia 2022
Przychody z dzierżawy praw majątkowych – rozliczenie PIT
Przedmiotem dzierżawy mogą być poza rzeczami również prawa majątkowe, jeżeli ze względu na właściwości nadają się do używania i pobierania pożytków oraz można nimi rozporządzać w tym zakresie. jak rozliczyć przychody z dzierżawy praw majątkowych? Sprawdź!
15 grudnia 2021
Faktura korygująca w KPIR - co warto wiedzieć?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z otrzymywaniem szeregu dokumentów tj. faktur, umów, korekt. Sprawdźmy, jak krok po kroku powinna zostać wykazana faktura korygująca w KPIR. Wyjaśniamy!
12 maja 2022
Ekspozycja stojaka firmowego a koszty uzyskania przychodów
Reklama poprzez ekspozycję jest skuteczna, wyeksponowane produkty są lepiej widoczne, skupiają uwagę potencjalnych klientów i motywują ich do zakupu. Czy ekspozycja stojaka firmowego może stać się kosztem firmowym? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
13 grudnia 2021