Serwis Prawny
Umowy opłacone danymi osobowymi a konsekwencje ich rozwiązania
W erze cyfrowej dane osobowe coraz częściej stają się przedmiotem transakcji w zamian za treści cyfrowe czy towary. Czy wiesz, jak rozwiązuje się umowy opłacone danymi osobowymi? Co dzieje się z danymi osobowymi po rozwiązaniu umowy? Wyjaśniamy!
30 stycznia 2024
Pisma przygotowawcze w postępowaniu gospodarczym - zasady składania
W postępowaniu gospodarczym strony mają obowiązek składać odpowiednie pisma. Pisma przygotowawcze w postępowaniu gospodarczym mają na celu ukazanie wszystkich okoliczności sprawy w celu jej rozstrzygnięcia. Sprawdź jakie są zasady składania takich pism!
29 stycznia 2024
Klauzule abuzywne w umowach z konsumentami
Klauzule abuzywne to niedozwolone klauzule umowne, które kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami. Takie klauzule rażąco naruszają interesy konsumenta i mogą zostać uznane przez sąd za nieważne. Czytaj więcej!
29 stycznia 2024
Kryteria oceny ofert w zamówieniach publicznych oraz warunki udziału w przetargu
Podczas zamówień publicznych szczególną uwagę zwraca się na przygotowany dokument zamówienia. To one wyłania najkorzystniejszą ofertę dla zamawiającego. Sprawdź, jakie są kryteria oceny ofert w zamówieniach publicznych w zamówieniach publicznych!
26 stycznia 2024
Zasady obowiązujące w zamówieniach publicznych - jakie one są?
Przedsiębiorco! Bierzesz udział w zamówieniach publicznych? Jeśli tak, to warto poznać zasady obowiązujące w zamówieniach publicznych i tym samym zapoznać się z obowiązkami zamawiającego! Omawiamy je szczegółowo w naszym artykule!
26 stycznia 2024
Umowa wydawnicza – wzór z szerokim omówieniem
Twoja pierwsza umowa wydawnicza przed Tobą, a Ty nie wiesz jeszcze jak się to tego zabrać? Zobacz, jak powinien wyglądać wzór takiej umowy i dowiedz się więcej o umowie wydawniczej oraz obowiązkach dotyczących każdej ze stron!
25 stycznia 2024
Zasada równego traktowania w zamówieniach publicznych - czym jest?
Zasada równego traktowania w zamówieniach publicznych oznacza, że wszystkie podmioty ubiegające się o zamówienie publiczne powinny być traktowane w jednakowy sposób, bez względu na ich status. Dotyczy ona wszystkich etapów postępowania. Czytaj więcej!
25 stycznia 2024
Pełnomocnictwo w zamówieniach publicznych
Wykorzystaj pełnomocnictwo w zamówieniach publicznych! Jaka forma jest możliwa? Sprawdź, jakie wymogi dotyczące pełnomocnictwa w zamówieniach publicznych stawia się przed pełnomocnikiem! Dowiedz się więcej, by skutecznie reprezentować swoje interesy!
24 stycznia 2024
Obniżenie opłaty egzekucyjnej - kto może złożyć wniosek?
Dłużnik po zakończonym postępowaniu egzekucyjnym jest zobowiązany do poniesienia opłat egzekucyjnych. Czy wiesz, czym dokładnie są opłaty egzekucyjne oraz kiedy należy je ponosić? W artykule wyjaśnimy, jak wystąpić o obniżenie opłaty egzekucyjnej!
24 stycznia 2024
Składanie pism przygotowawczych w postępowaniu cywilnym
Składanie pism przygotowawczych w postępowaniu jest kluczowe w procesach cywilnych. Czy wiesz, jakie są zasady składania pism przygotowawczych w postępowaniu cywilnym? Czy obowiązuje pewna kolejność? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania!
23 stycznia 2024
Kary w AML dla instytucji nieprzestrzegających przepisów
Ustawa o AML zawiera wiele zasad, które muszą być spełnione przez instytucje. W poniższym artykule wyjaśnimy jak przebiegają procedury nakładania sankcji oraz jak dotkliwe są kary w AML dla instytucji nieprzestrzegających przepisów tej ustawy.
23 stycznia 2024
Zawarcie umowy w drodze przetargu - jak wygląda?
Jednym ze sposobów zawarcia umowy według kodeksu cywilnego jest przetarg i aukcja. Oba te sposoby zawarcia umowy różni tryb postepowania. Jak wygląda zawarcie umowy w drodze przetargu? Czy złożenie oferty w postępowaniu przetargowym jest wiążące? Sprawdź!
22 stycznia 2024
Zarząd przymusowy na przedsiębiorstwie a nieuczciwi dłużnicy
Zarząd przymusowy na przedsiębiorstwie to zabezpieczenie, które może zostać zastosowane na rzecz wierzyciela, aby zabezpieczyć roszczenia pieniężne. Czy wiesz, że polega on na odebraniu dłużnikowi praw do zarządzania firmą przy jej dalszym prowadzeniu?
19 stycznia 2024
Przewóz osób - jakie są wymagania prawne?
Zamierzasz zarabiać na przewozie osób? Pamiętaj, że samo prawo jazdy nie wystarczy, bowiem musisz mieć dokument uprawniający Cię do przewozu osób. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co musisz zrobić, aby otrzymać pozwolenie na przewóz osób!
19 stycznia 2024
Elektroniczny czynny żal - jakie elementy powinien zawierać?
Wśród podstawowych obowiązków przedsiębiorcy można wymienić składanie deklaracji i opłacanie podatków w terminie. Czy wiesz, że w przypadku uchybienia terminu możesz złożyć elektroniczny czynny żal bez wychodzenia z domu? Sprawdź, w jaki sposób go złożyć!
19 stycznia 2024