Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Windykacja

Uproszczona egzekucja z nieruchomości – kiedy jest możliwa?

Sama procedura egzekucyjna jest skomplikowana, natomiast uproszczona egzekucja z nieruchomości może być korzystnym rozwiązaniem dla wierzyciela, który chce odzyskać pieniądze od dłużnika w jak najkrótszym czasie. Kiedy jednak jest możliwa? Sprawdź!

18 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Stypendium socjalne a strata podatkowa z ubiegłych lat rodzinnej firmy

Osoby, które chcą studiować, ale niestety nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na trudną sytuację rodzinną mogą ubiegać się o stypendium socjalne. Jak należy udowodnić swoją trudną sytuację finansową? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

18 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Skuteczność wydziedziczenia w obliczu aktu przebaczenia - kiedy to możliwe?

W rodzinach zdarzają się kłótnie i zatargi, czasami na tyle poważne, że strona konfliktu decyduje się wydziedziczyć danego spadkobiercę. Co jeśli spadkodawca przebaczy spadkobiercy? Skuteczność wydziedziczenia w obliczu aktu przebaczenia - czy to możliwe?

16 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Bezobciążeniowe wyodrębnienie nieruchomości - kiedy ma zastosowanie?

Deweloperzy często finansują swoje inwestycje kredytami hipotecznymi. Oznacza to, że sprzedawane przez nich nieruchomości również są obciążone hipoteką. Sprawdź, czym jest bezobciążeniowe wyodrębnienie nieruchomości i kiedy może mieć zastosowanie!

16 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Karuzela VAT a obowiązek podatkowy

Oszustwa podatkowe to w praktyce okradanie całego społeczeństwa. Jednym z rodzajów przestępstw skarbowych jest karuzela VAT. Czy wiesz, jaki związek ma karuzela VAT a obowiązek podatkowy? Sprawdź, z jakimi konsekwencjami wiąże się karuzela VAT!

15 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Gmina jako spadkobierca ustawowy - kiedy spadek przechodzi na Skarb Państwa?

Gmina jako spadkobierca? To możliwe! Coraz częściej słyszy się, że gmina nabyła spadek po zmarłej osobie. W jaki sposób do tego dochodzi? Czy Skarb Państwa również może zostać spadkobiercą? Jakie warunki muszą zostać wówczas spełnione? Sprawdź!

12 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Elektroniczne zamówienia publiczne w Polsce

Elektroniczne zamówienia publiczne inaczej e-zamówienia to platforma, która ma za zadanie ujednolicić proces udzielania zamówień publicznych w Polsce. Platforma ułatwia i skraca przebieg czynności podejmowanych w ramach zamówienia publicznego.

11 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Czym jest i na czym polega postępowanie przetargowe?

Interesujesz się zamówieniami publicznymi, oferując różne usługi, dostawy, towary czy roboty budowlane i chcesz rozpocząć swoją działalność w tym zakresie? Sprawdź, czym jest postępowanie przetargowe oraz jakie kryteria muszą być spełnione!

10 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Częściowe cofnięcie pozwu - jak to zrobić?

W jaki sposób osoba domagająca się zapłaty na drodze sądowej powinna poinformować sąd o uzyskaniu części swojego roszczenia? Co w przypadku, gdy świadczenie zostanie egzekwowane przez organy? Dowiedz się, czym skutkuje częściowe cofnięcie pozwu!

9 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Klauzula waloryzacyjna a jej zastosowanie

Klauzula waloryzacyjna mówi o tym, że świadczenie pieniężne powinno być spełnione w takiej samej wartości nominalnej, jaką świadczenie reprezentowało w chwili powstania zobowiązania. W jakich sytuacjach możemy spotkać się z tą zasadą? sprawdź!

9 stycznia 2024

Prawa konsumenta

Błędna ocena dowodów w postępowaniu cywilnym – jak sformułować zarzut?

Strony w procesie cywilnym powołują określone dowody, a ciężar dowodu spoczywa na osobie, która w toku procesu udowadnia swoje twierdzenia. Co w sytuacji, gdy wystąpi błędna ocena dowodów w postępowaniu cywilnym przez sąd? Czy można to zakwestionować?

8 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Tajemnica przedsiębiorstwa a kontrola w firmie

Czy tajemnica przedsiębiorstwa i regulujące je przepisy mogą stanowić skuteczną obronę przed ujawnieniem informacji poufnych na skutek takiego dostępu? Czy protokół kontroli może podlegać zasadom dostępu do informacji publicznej? Sprawdź!

5 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Konsumencka pożyczka lombardowa - jakie są warunki jej zawarcia?

Konsumencka pożyczka lombardowa i jej zasady są regulowane poprzez nową ustawę zawierania konsumenckiej pożyczki oraz umowy sprzedaży przedmiotu zabezpieczenia lombardowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o pożyczce lombardowej!

4 stycznia 2024

Prawo gospodarcze

Manipulacja cenowa w zamówieniach publicznych

Złożenie oferty w ramach zamówienia publicznego może być kwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji. Tymi czynami może być inżynieria cenowa oraz manipulacja cenowa. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

3 stycznia 2024

Prawo spółek

Brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. – co w takiej sytuacji?

Sądy uprawnione są do zastosowania metod wyznaczających podmiot reprezentujący, w momencie kiedy występuje brak organu reprezentacyjnego w spółce z o.o. Odpowiemy, czy spółka traci zdolność prawną oraz wskażemy stawki kar jakie sąd może nałożyć.

2 stycznia 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów