0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo spółek

Zmiana adresu spółki a zmiana siedziby – obowiązki

Czym się różni zmiana adresu spółki od zmiany siedziby spółki? Jakie czynności należy podjąć przy dokonywaniu zmian? Kto i kiedy może podjąć uchwałę zmieniając adres spółki czy siedzibę spółki. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

24 października 2022

Prawo gospodarcze

Brak umocowania osoby prawnej przy zawieraniu umowy – jakie są skutki?

Osoby prowadzące biznes powinny być bardzo uważne podczas zawierania wszelkich umów. Zawarcie umowy powinno obywać się przez osoby uprawnione do tego. Czy brak umocowania osoby prawnej unieważnia umowę? Czy tak zawartą umowę da się ,,naprawić"? Sprawdź!

17 marca 2022

Prawo gospodarcze

Jakie są kompetencje i zadania rzecznika MSP?

Rzecznik MŚP stoi na straży praw i interesów przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Czym dokładnie zajmuje się rzecznik MSP? Jakie są zadania rzecznika MSP? Jakie wyróżnia się kompetencje rzecznika MSP? Dowiedz się więcej!

18 marca 2022

Prawa konsumenta

Dobra osobiste – czym są i jak je chronić?

Dobra osobiste do których zalicza się wolność czy zdrowie są co do zasady nietykalne i niezbywalne, nie można się więc ich zrzec. Jeśli zostaną one w jakikolwiek sposób naruszone, poszkodowany może domagać się zadośćuczynienia. Jak chronić dobra osobiste?

18 marca 2022

Prawo gospodarcze

Kontratyp eksperymentu medycznego w Kodeksie karnym

W sytuacji, gdy zachowanie wypełniające znamiona czynu zabronionego nie jest przestępstwem mamy do czynienia z tzw. kontratypem. Przykładem jest kontratyp eksperymentu medycznego pod warunkiem, że eksperyment spełnia odpowiednie przesłanki. Zobacz jakie!

16 marca 2022

Prawo gospodarcze

Legalne wykorzystywanie muzyki w lokalu firmowym

Prowadząc działalność bardzo często przedsiębiorca czy jego pracownicy, aby umilić sobie czas pracy włączają muzykę z radia czy innego urządzenia. Czy wykorzystywanie muzyki w lokalu firmowym jest legalnym działaniem? Na pytanie odpowiadamy w artykule!

1 czerwca 2022

Prawa konsumenta

Zgłoszenie posiadania radia i telewizji - czy jest obowiązkowe?

Obowiązek opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego dotyczy każdej osoby, która posiada telewizor lub radio, nawet jeśli jest ono praktycznie nieużywane. Dowiedz się, czy zgłoszenie posiadania radia i telewizji jest obowiązkiem przedsiębiorcy!

5 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Postępowanie o zatwierdzenie układu – restrukturyzacja bez ingerencji sądu

Przedsiębiorstwo, które jest zadłużone i ma problemy finansowe nie zawsze zmuszone jest to ogłoszenia upadłości. W artykule przedstawiamy, czym jest postępowanie o zatwierdzenie układu oraz czy można przeprowadzić restrukturyzację przez ingerencji sądu!

12 maja 2022

Windykacja

Czynność opisu i oszacowania nieruchomości przez komornika

Egzekucja z nieruchomości stanowi metodę dochodzenia należności dla wierzyciela. Po przeprowadzeniu zajęcia nieruchomości komornik przystępuje do dokonania jej opisu i oszacowania. Czynność opisu i oszacowania nieruchomości - poznaj termin oraz zasady!

13 maja 2022

Prawa konsumenta

Upadłość konsumencka z punktu widzenia sprzedawcy

Sytuacja gospodarcza, pandemia oraz zmiany w przepisach dotyczących ogłoszenia upadłości konsumenckiej przyczyniły się do wzrostu ilości wniosków o upadłość o kilka tysięcy w ciągu ostatniego roku. Upadłość konsumencka - poznaj jej charakterystykę!

14 marca 2022

Windykacja

Badanie przedawnienia roszczenia przez komornika - czy jest obowiązkowe?

W prawie cywilnym istnieje instytucja przedawnienia roszczenia, która ma służyć ograniczeniu dochodzenia roszczeń po upływie określonego czasu. Czy badanie przedawnienia roszczenia przez komornika jest obowiązkowe? Jakie obowiązują terminy przedawnienia?

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Prawa wspólnika w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej

Prowadząc działalność w formie spółki cywilnej właścicielami majątku działalności są wspólnicy. Czy wystąpienie wspólnika ze spółki ma wpływ na majątek działalności? Jakie są prawa wspólnika w związku z wystąpieniem ze spółki cywilnej? Sprawdź!

14 marca 2022

Prawo gospodarcze

Profil zaufany po zmianach

Z każdym rokiem zakres spraw, które możemy załatwić przez internet powiększa się. Pomocny przy tym jest profil zaufany, który potwierdza tożsamość obywatela oraz pozwala na złożenie podpisu elektronicznego. Do czego można go wykorzystywać? Sprawdź!

18 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Czym są produkty podwójnego zastosowania?

Produkty podwójnego zastosowania to towary, technologie lub usługi, które mają zastosowanie, jako produkty "codziennego użytku" ale mogą zostać również wykorzystane do celów wojskowych. Jak są klasyfikowane? Jak zyskać zezwolenie na ich obrót? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Korzyści założenia prostej spółki akcyjnej

Prosta spółka akcyjna funkcjonuje stosunkowo niedługo, niemniej wielu podatników decyduje się na jej założenie. O czym warto wiedzieć decydując się na ten rodzaj spółki? Czy występują korzyści założenia prostej spółki akcyjnej? Odpowiadamy w artykule!

8 marca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów