Serwis Prawny
Umowa użyczenia - co może być przedmiotem użyczenia?
Umowa użyczenia stanowi kluczowy dokument, który umożliwia użyczenie wynajmowanego lokalu lub przedmiotu. Czy istnieje możliwość korzystania bezpłatne z użyczonej rzeczy? Sprawdź, kiedy i na jakich warunkach można to zrobić. Dowiedz się więcej w artykule!
29 stycznia 2025
Samochód w spółce cywilnej – aspekty prawne rejestracji
Spółka cywilna jest umową zawieraną pomiędzy wspólnikami na mocy właściwych przepisu Kodeksu cywilnego. Nie ma ona ani osobowości prawnej, ani nie jest jednostką organizacyjną posiadającą podmiotowość prawną. Jak więc traktować samochód w spółce cywilnej?
28 stycznia 2025
Dyrektywa drugiej szansy, czyli zmiany w postępowaniu upadłościowym i restukturyzacyjnym
Dyrektywa drugiej szansy jest aktem unijnym mającym na celu ujednolicenie w Państwach Członkowskich UE zasad ogłaszania upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorców. Sprawdź jakie zmiany w prawie wprowadza dyrektywa drugiej szansy!
27 stycznia 2025
Zarządzanie najmem – strategia dla początkujących i profesjonalistów
Zarządzanie najmem to proces wieloetapowy i wymaga znajomości rynku, a także przepisów prawa i zagadnień technicznych. Starannie prowadzone działania w tym obszarze umożliwiają maksymalizację przychodów. Co warto wiedzieć?
24 stycznia 2025
Gospodarowanie odpadami a obowiązki rejestrowe przedsiębiorców
Czy wiesz, że gospodarowanie odpadami wytworzonymi w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą może wymagać od Ciebie uzyskania wpisu do Bazy Danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce Odpadami, czyli BDO? Przeczytaj artykuł!
24 stycznia 2025
Czy przelew dla syna to zawsze darowizna?
Przez darowiznę można zrozumieć bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Dowiedz się, czy przelew dla syna to za każdym razem darowizna i w jakich przypadkach może on być zwolniony z podatku. Przeczytaj artykuł i sprawdź!
24 stycznia 2025
Odpowiedzialność platform internetowych za treści udostępniane przez ich użytkowników
Odpowiedzialność platform internetowych za treści udostępniane przez użytkowników wiąże się z regulacjami dotyczącymi nadzoru nad publikowanymi materiałami. Czy potrzebna jest zgoda na udostępnienie utworu? Sprawdź w artykule!
24 stycznia 2025
Czy sprzedawca zwraca koszty przesyłki w przypadku odstąpienia od umowy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, konsument ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 14 dni od doręczenia towaru zamówionego przez Internet. Sprawdź na jakich zasadach zwracane są koszty przesyłki w przypadku odstąpienia od umowy!
23 stycznia 2025
Odbiór lokalu przez sanepid - jak przygotować lokal?
Otwarcie biznesu gastronomicznego wymaga spełnienia wielu warunków, w tym uzyskania akceptacji sanepidu. Jak wygląda odbiór lokalu przez sanepid i jakie warunki należy spełnić? Sprawdź szczegóły w artykule!
23 stycznia 2025
Odpowiedzialność inwestora za brak płatności ze strony wykonawcy na rzecz podwykonawcy
Brak płatności ze strony wykonawcy na rzecz podwykonawcy jest jednym z problemów, z którym zmagają się podwykonawcy robót budowlanych. Przepisy Kodeksu cywilnego zapewniają dodatkowe środki ochrony dla podwykonawców, którzy nie otrzymali zapłaty za pracę.
22 stycznia 2025
Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę – jakie opcje powinien rozważyć przedsiębiorca?
Zgodnie z ksh przedsiębiorca będący osobą fizyczną może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową. Jakie są szczegóły związane z tym działaniem i jak wygląda przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę? Sprawdź!
22 stycznia 2025
Zwrot towaru a weryfikacja przez przedsiębiorcę – co warto wiedzieć?
Konsumentowi przysługuje zwrot towaru zakupionego poza lokalem przedsiębiorstwa. Jakie są warunki uznania zwrotu? Co należy zrobić, kiedy weryfikacja zakończy się niepomyślnie? Przeczytaj artykuł, aby poznać szczegóły tej procedury!
22 stycznia 2025
Ocena kredytowa konsumenta – czy jej brak powoduje nieważność umowy kredytowej?
Zgodnie z deklaracją TSUE, ocena kredytowa powinna opierać się na dokumentach dostarczonych przez kredytobiorcę. Co w przypadku niepełnej oceny kredytowej? Jak traktować kredyty już spłacone? Sprawdź szczegóły w artykule!
21 stycznia 2025
Czym jest godziwe wynagrodzenie dla twórców i wykonawców?
Zgodnie z przepisami prawa autorskiego, twórcy utworu przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Ile powinno wynosić wynagrodzenie dla twórców i wykonawców, aby było godziwe?
20 stycznia 2025
Baza danych polskich spółek kapitałowych - co można wyczytać z publicznych danych o spółkach
Baza danych polskich spółek kapitałowych jest bazą ogólnodostępną i zawiera w sobie większość kluczowych danych o popularnych i mniej rozpoznawalnych spółkach. Gdzie można znaleźć wszystkie te informacje i co można z nich wyczytać? Sprawdź!
17 stycznia 2025