64 wyniki dla tematu: podatek-dochodowy

Artykuły:

Obowiązek zapłaty zaliczki na podatek od pensji pracownika

Niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy zatrudniony jest pracownik, pracodawca jest zobowiązany do naliczania oraz odprowadzania zaliczki na podatek od pensji pracownika. Co czeka pracodawcę, który nie płaci PITu za pracownika? Sprawdź!

19 maja 2022

Przychody i koszty osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą

Osiągnięte przychody i koszty z prowadzonej działalności gospodarczej powinny być właściwie udokumentowane. Na ich podstawie oblicza się dochód podlegający opodatkowaniu. Jakie istnieją formy opodatkowania dochodu z działalności? Sprawdź w artykule!

13 maja 2022

Podstawa opodatkowania. Czym jest i jak ją obliczyć?

Podatnicy mają możliwość dokonania wyboru sposobu rozliczania swoich dochodów. W zależności od wybranego sposobu w inny sposób ustalana jest podstawa opodatkowania. Dowiedz się czytając artykuł, jak wyliczyć zaliczkę przy różnych formach opodatkowania!

10 lutego 2022

Drugi próg podatkowy - od jakich kwot go liczyć?

Dochody podatników na zasadach ogólnych opodatkowane są według dwóch tzw. progów podatkowych. Dowiedz się, jak we właściwy sposób rozliczyć podatek dochodowy skalą podatkową oraz ile wynosi kwota, po przekroczeniu której obowiązuje drugi próg podatkowy!

26 stycznia 2022

Skala podatkowa - podatek dochodowy w działalności

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają do wyboru kilka sposobów rozliczenia podatku dochodowego. Jedną z najbardziej popularnych jest skala podatkowa. Dowiedz się, na czym polega oraz jak obliczyć podatek dochodowy za pomocą skali podatkowej!

26 stycznia 2022

Obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości zaliczki na podatek dochodowy

Wysokość opłacanej składki zdrowotnej nie może być wyższa od wysokości zaliczki na podatek dochodowy. Kiedy zastosować obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne? Jak wyglądają wyliczenia wynagrodzenia w takiej sytuacji? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

24 stycznia 2022

Wynagrodzenie pod stołem - konsekwencje podatkowe

Częstą praktyką oszczędnych pracodawców jest unikanie opodatkowania wynagrodzeń ich pracowników. Jednak płacone wynagrodzenie pod stołem jest dochodem dla pracownika, które należy zgłosić do US. Jakie są konsekwencje stosowania tego rozwiązania? Sprawdź!

21 grudnia 2021

Limit do 10 000 zł na jednorazowe rozliczenie kosztów firmowych!

Wraz ze zmianami, które miały miejsce w 2019 roku został podniesiony limit do 10 000 zł na jednorazową amortyzację środków trwałych. Działanie to ma zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia wydatków inwestycyjnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

19 sierpnia 2021

Progresywny podatek dochodowy - zasady ogólne, skala podatkowa

Progresywny podatek dochodowy, zwany inaczej skalą podatkową albo podatkiem na zasadach ogólnych, uzależnia stawkę podatku od wysokości dochodu. Jak prawidłowo go wyliczyć i czym się charakteryzuje? Dowiedz się, czytając nasz artykuł.

13 maja 2021

Zmiany w zryczałtowanym podatku dochodowym

Na skutek zmian, w zryczałtowanym podatku dochodowym, warunki do skorzystania z niego są bardziej korzystne - zmienił się limit przychodów warunkujących wybór ryczałtu, zmiana definicji wolnego zawodu oraz zmiana stawek. Dowiedz się więcej z artykułu!

26 kwietnia 2021

Podatek od sprzedaży detalicznej – nowość w 2021 roku

Od 1 stycznia 2021 roku w Polsce obowiązuje nowe zobowiązanie podatkowe jakim jest podatek od sprzedaży detalicznej. Dotyczy on głównie podatników o najwyższych przychodach. Sprawdź jakie są stawki podatku oraz kiedy powstaje obowiązek podatkowy.

16 kwietnia 2021

Porównanie sposobu wyliczenia zaliczki na PIT i CIT - warto wiedzieć

Przedsiębiorcy co do zasady zobowiązani są do regulowania zobowiązań z zakresu podatku dochodowego. Swoje dochody opodatkowują na gruncie podatku od osób fizycznych bądź od osób prawnych. Sprawdź, porównanie sposobu wyliczenia zaliczki na PIT i CIT!

14 kwietnia 2021

Ulga na złe długi w przypadku restrukturyzacji, upadłości oraz likwidacji

Nierozliczone faktury VAT mogą negatywnie wpłynąć na obowiązek podatkowy wierzyciela jak i dłużnika. Wówczas wyjściem z takiej sytuacji może być ulga podatkowa na złe długi. Sprawdź kiedy przysługuje prawo skorzystania z "ulgi za złe długi".

13 kwietnia 2021

Odroczony podatek dochodowy - czym jest i kiedy występuje?

Odroczony podatek dochodowy to termin, z którego zrozumieniem ma problem wielu przedsiębiorców. Kogo dotyczy, czym jest i kiedy występuje odroczony podatek dochodowy? Jak prawidłowo ustalić rezerwy z jego tytułu? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

16 lutego 2021

Co czeka spółki komandytowe na gruncie podatku dochodowego od 2021 roku?

Spółki komandytowe mogą czekać na zmiany w kwestii opodatkowania spółek, ta rewolucja jest efektem zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Finansów, które niezadługo będą wprowadzone w życie. Takie zmiany budzą wiele pytań! Odpowiadamy na nich w artykule!

7 stycznia 2021

Zaliczka na PIT a ulga na złe długi - kiedy można zastosować?

Jeśli twój nabywca nie reguluje należności za fakturę, będziesz mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania o wartość nieuregulowaną w zaliczce na PIT oraz zeznaniu rocznym. Zaliczka na PIT a ulga na złe długi – sprawdź, jak będą funkcjonowały!

4 stycznia 2021

Podatek CIT od spółek komandytowych - jak zoptymalizować działalność, gdy stanie się faktem?

Od nowego roku zostaną wprowadzone zmiany w zakresie opodatkowania spółki komandytowej podatkiem CIT. Dowiedz się, jak zoptymalizować działalność oraz uwolnić się od nowego rozliczenia, jakim jest podatek CIT od spółek komandytowych!

18 listopada 2020

Wyższy ZUS w 2021? To kiepska wiadomość dla przedsiębiorców!

Przewidywany jest wzrost przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego co przekłada się na wzrost wysokości składek, które zobligowani są płacić przedsiębiorcy. Wzrost składek ZUS w 2021 wiąże się z wieloma obawami wśród przedsiębiorców.

3 listopada 2020

Środki z PUP na podjęcie działalności gospodarczej a zwolnienie z podatku dochodowego

Każdy przedsiębiorca, który chce założyć własną działalność gospodarczą może starać się o otrzymanie na ten cel środków z Powiatowego Urzędu Pracy. Czy środki z PUP są zwolnione z podatku dochodowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

24 lutego 2020

Niższy PIT 17%

Już od 1 października 2019 r. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ile zyska pracownik? Czy zmiany obejmują wszystkich pracowników? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się kogo dotyczy niższy PIT oraz wyższe koszta!

15 listopada 2019

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów