0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

24 wyniki dla tematu: spolka-jawna

Artykuły:

Wypłata zaliczki na poczet zysków - skutki podatkowe

Wspólnicy spółki jawnej posiadają udział w zyskach wygenerowanych przez spółkę wprost proporcjonalnie do posiadanego przez siebie udziału. Czy wiesz, jakie konsekwencje podatkowe wywołuje wypłata zaliczki na poczet zysków w spółce jawnej? Wyjaśniamy!

21 marca 2023

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej - jak rozliczyć?

Spółka jawna może posiadać własny majątek, który jest niezależny od majątku osobistego wspólników. W artykule omówimy, czy wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólnika rodzi konsekwencje na gruncie podatku dochodowego!

3 lutego 2023

Spółka jawna - poznaj jej wady i zalety!

Czy spółka jawna wymaga od wspólników wnoszenia kapitału zakładowego? Czy wspólnicy spółki jawnej odpowiadają za zobowiązania spółki swoim majątkiem? Czy spółka jawna podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego? Poznaj wady i zalety spółki jawnej!

7 listopada 2022

Spółka jawna jako podmiot powiązany na gruncie PIT i VAT

Spółka jawna jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców m.in. z uwagi na proste rozliczenia podatkowe. Z artykułu ”Spółka jawna jako podmiot powiązany” dowiesz się, czym są wspomniane podmioty powiązane oraz kiedy spółka jawna jest takim podmiotem.

4 kwietnia 2022

Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej

W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności gospodarczej. Wybór takiej formy do jedna z pierwszych decyzji, jaką musza podjąć nowi przedsiębiorcy. Poznaj dostępne formy organizacyjno-prawne działalności i sprawdź jakie mają wady i zalety!

17 marca 2022

Które spółki jawne są podatnikami CIT? Zmiany od 1 stycznia 2021 roku

W znowelizowanej ustawie o CIT znajdują się szczegółowe informacje dotyczące spółek jawnych i komandytowych, które od 2021 roku podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT. Które spółki jawne są podatnikami CIT? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

22 września 2021

Dziedziczenie w spółce jawnej a zwolnienie z podatku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce prawem, dziedziczenie może odbywać się w oparciu o zasady ustawowe, określone w Kodeksie cywilnym lub sporządzony przez spadkodawcę przed śmiercią testament. Czy dziedziczenie w spółce jawnej jest zwolnione z podatku?

20 września 2021

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną – uniknięcie opodatkowania CIT

Zmiana opodatkowania spółek komandytowych spowodowała, że ta forma prowadzenia działalności gospodarczej nie jest już tak atrakcyjna podatkowo. Sprawdź, czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną to sposób na uniknięcie opodatkowania CIT.

1 września 2021

Przekształcenie spółki cywilnej w inną spółkę a odpowiedzialność za długi

Prowadząc działalność można ponosić korzyści majątkowe i straty. Czy przekształcenie spółki w inną może uchronić nas przed odpowiedzialnością za długi? W artykule opisujemy jak to wygląda, gdy następuje przekształcenie spółki cywilnej! Dowiedz się więcej!

28 maja 2021

Zmiany od 1 stycznia 2021 roku - wprowadzenie nowych podatków i podwyżek opłat

Jakie zmiany od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywać podatników? Kto będzie musiał zapłacić nowy podatek od cukru oraz opłatę małpkową? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie nowe podatki i podwyżki wejdą w życie od nowego roku.

31 grudnia 2020

Wynajem samochodu od wspólnika spółki jawnej - skutki podatkowe

Podatek dochodowy w spółce jawnej, rozliczają wspólnicy a nie sama spółka. Czy wspólnik spółki może zawierać ważne i prawne umowy ze spółką? Sprawdź, jakie konsekwencje podatkowe wywołuje wynajem samochodu od wspólnika spółki jawnej!

19 listopada 2020

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną - etapy

Rada Ministrów prowadzi prace nad wprowadzeniem nowych zmian w ustawie podatkowej. Zgodnie z projektem spółki komandytowe będą musiały płacić podwójny podatek, dlatego też firmy te rozważają przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną.

16 listopada 2020

Rodzaje spółek w Polsce - wszystko co warto wiedzieć

Czym różnią się poszczególne rodzaje spółek? Jakie są zasady zakładania spółek w Polsce? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji o występujących w Polsce rodzajach spółek oraz poznaj zasady ich tworzenia!

10 kwietnia 2020

Forma prawna działalności gospodarczej - wszystkie rodzaje

Zakładając działalność, należy wybrać formę prawną firmy. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się jednoosobową działalność, spółkę cywilną, spółkę z o.o. oraz akcyjną. Dowiedz się, jakie wady i zalety ma każda forma prawna działalności gospodarczej.

12 lutego 2020

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową - procedura

Proces zmiany formy prawnej spółki uregulowany został w Kodeksie spółek handlowych. Jakie dokumenty niezbędne są, gdy występuje przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową? Czy przekształcenie powoduje przerwanie działalności? Sprawdź!

22 stycznia 2020

Dziedziczenie udziałów w spółce jawnej - czy jest możliwe?

Spółka jawna jest jedną ze spółek w polskim obrocie gospodarczym. Wpływa na to fakt, iż jest łatwa w założeniu i prosta w obsłudze. Co w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółki jawnej? Czy możliwe jest dziedziczenie udziałów w spółce jawnej?

29 kwietnia 2019

Spółka jawna - likwidacja i przekazanie nieruchomości wspólnikom

Spółka jawna jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej. Podatnikami podatku dochodowego są w jej przypadku wspólnicy. Dowiedz się, co w przypadku, gdy jeden ze wspólników postanowi sprzedać nieruchomość otrzymaną w wyniku likwidacji spółki.

29 marca 2019

Spółka cywilna a spółka jawna – jakie są między nimi różnice?

Wielu przedsiębiorców nie zauważa różnic dzielących spółkę cywilną a spółkę jawną, sprowadzając je do skali prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie różnice niesie za sobą spółka cywilna a spółka jawna? Co to oznacza dla przedsiębiorcy?

25 marca 2019

Spółka jawna - założenie i funkcjonowanie spółki (cz.6)

Spółka jawna jest osobową spółką handlową. Działa pod swoją nazwą i podlega wpisowi do KRS. W celu rejestracji spółki należy złożyć odpowiednie wnioski do KRS. Przed tym jednak należy sporządzić umowę spółki. Przeczytaj i dowiedz się jak to zrobić!

21 marca 2019

Wniesienie prawa własności nieruchomości do spółki jawnej

Wniesienie prawa własności nieruchomości do spółki jawnej jest problematyczne ze względu na formę umowy spółki. Ponieważ przepisy na tym gruncie były różnie interpretowane, stanowisko w tej kwestii zajął Sąd Najwyższy. Dowiedz się więcej!

5 marca 2018

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów