0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

27 wyników dla tematu: spolka-jawna

Artykuły:

Spółka jawna - założenie i funkcjonowanie spółki (cz.6)

Spółka jawna działa pod swoją nazwą i podlega wpisowi do KRS. Spółka ta musi zostać zarejestrowana online. Przed tym jednak należy sporządzić umowę spółki. Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić aby założyć spółkę jawną i ile wynosi PCC!

4 września 2023

Spółka jawna - jak przebiega rozliczenie z urzędem skarbowym i ZUS?

Wybór spółki jawnej jest popularny wśród przedsiębiorców. Czy wiesz, jakie kroki powinna podjąć spółka jawna, by prawidłowo rozliczać się z urzędem skarbowym i ZUS. Przeczytaj artykuł, w którym omawiamy temat rozliczenia spółki jawnej!

22 sierpnia 2023

Rozwiązanie spółki jawnej bez przeprowadzenia likwidacji

Rozwiązanie spółki jawnej może wynikać z różnych przyczyn, takich jak ogłoszenie upadłości spółki czy też śmierć wspólnika. W przypadku rozwiązania spółki jawnej bez likwidacji konieczne jest m.in. podjęcie jednomyślnej uchwały przez wspólników.

21 lipca 2023

Wynajem samochodu od wspólnika spółki jawnej - skutki podatkowe

Podatek dochodowy w spółce jawnej, rozliczają wspólnicy a nie sama spółka. Czy wspólnik spółki może zawierać ważne i prawne umowy ze spółką? Sprawdź, jakie konsekwencje podatkowe wywołuje wynajem samochodu od wspólnika spółki jawnej!

12 lipca 2023

Forma prawna działalności gospodarczej - omówienie dostępnych form

Zakładając działalność należy wybrać formę prawną firmy. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się jednoosobową działalność, spółkę cywilną, spółkę z o.o. oraz akcyjną. Dowiedz się, jakie wady i zalety ma każda forma prawna działalności gospodarczej.

15 czerwca 2023

Spółka jawna - jakie posiada wady i zalety?

Instytucja spółki jawnej regulowana jest Kodeksem spółek handlowych. Spółka jawna to spółka osobowa, która posiada liczne zalety, jak i wady. W niektórych przypadkach może okazać się jednak atrakcyjną formą prowadzenia działalności gospodarczej.

19 kwietnia 2023

Wypłata zaliczki na poczet zysków - skutki podatkowe

Wspólnicy spółki jawnej posiadają udział w zyskach wygenerowanych przez spółkę wprost proporcjonalnie do posiadanego przez siebie udziału. Czy wiesz, jakie konsekwencje podatkowe wywołuje wypłata zaliczki na poczet zysków w spółce jawnej? Wyjaśniamy!

21 marca 2023

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej - jak rozliczyć?

Spółka jawna może posiadać własny majątek, który jest niezależny od majątku osobistego wspólników. W artykule omówimy, czy wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej do majątku prywatnego wspólnika rodzi konsekwencje na gruncie podatku dochodowego!

3 lutego 2023

Spółka jawna - poznaj jej wady i zalety!

Czy spółka jawna wymaga od wspólników wnoszenia kapitału zakładowego? Czy wspólnicy spółki jawnej odpowiadają za zobowiązania spółki swoim majątkiem? Czy spółka jawna podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego? Poznaj wady i zalety spółki jawnej!

7 listopada 2022

Spółka jawna jako podmiot powiązany na gruncie PIT i VAT

Spółka jawna jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców m.in. z uwagi na proste rozliczenia podatkowe. Z artykułu ”Spółka jawna jako podmiot powiązany” dowiesz się, czym są wspomniane podmioty powiązane oraz kiedy spółka jawna jest takim podmiotem.

4 kwietnia 2022

Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej

W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności gospodarczej. Wybór takiej formy do jedna z pierwszych decyzji, jaką musza podjąć nowi przedsiębiorcy. Poznaj dostępne formy organizacyjno-prawne działalności i sprawdź jakie mają wady i zalety!

17 marca 2022

Które spółki jawne są podatnikami CIT? Zmiany od 1 stycznia 2021 roku

W znowelizowanej ustawie o CIT znajdują się szczegółowe informacje dotyczące spółek jawnych i komandytowych, które od 2021 roku podlegają opodatkowaniu podatkiem CIT. Które spółki jawne są podatnikami CIT? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

22 września 2021

Dziedziczenie w spółce jawnej a zwolnienie z podatku

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce prawem, dziedziczenie może odbywać się w oparciu o zasady ustawowe, określone w Kodeksie cywilnym lub sporządzony przez spadkodawcę przed śmiercią testament. Czy dziedziczenie w spółce jawnej jest zwolnione z podatku?

20 września 2021

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną – uniknięcie opodatkowania CIT

Zmiana opodatkowania spółek komandytowych spowodowała, że ta forma prowadzenia działalności gospodarczej nie jest już tak atrakcyjna podatkowo. Sprawdź, czy przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną to sposób na uniknięcie opodatkowania CIT.

1 września 2021

Przekształcenie spółki cywilnej w inną spółkę a odpowiedzialność za długi

Prowadząc działalność można ponosić korzyści majątkowe i straty. Czy przekształcenie spółki w inną może uchronić nas przed odpowiedzialnością za długi? W artykule opisujemy jak to wygląda, gdy następuje przekształcenie spółki cywilnej! Dowiedz się więcej!

28 maja 2021

Zmiany od 1 stycznia 2021 roku - wprowadzenie nowych podatków i podwyżek opłat

Jakie zmiany od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywać podatników? Kto będzie musiał zapłacić nowy podatek od cukru oraz opłatę małpkową? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie nowe podatki i podwyżki wejdą w życie od nowego roku.

31 grudnia 2020

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną - etapy

Rada Ministrów prowadzi prace nad wprowadzeniem nowych zmian w ustawie podatkowej. Zgodnie z projektem spółki komandytowe będą musiały płacić podwójny podatek, dlatego też firmy te rozważają przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną.

16 listopada 2020

Rodzaje spółek w Polsce - wszystko co warto wiedzieć

Czym różnią się poszczególne rodzaje spółek? Jakie są zasady zakładania spółek w Polsce? Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji o występujących w Polsce rodzajach spółek oraz poznaj zasady ich tworzenia!

10 kwietnia 2020

Przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową - procedura

Proces zmiany formy prawnej spółki uregulowany został w Kodeksie spółek handlowych. Jakie dokumenty niezbędne są, gdy występuje przekształcenie spółki jawnej w spółkę komandytową? Czy przekształcenie powoduje przerwanie działalności? Sprawdź!

22 stycznia 2020

Dziedziczenie udziałów w spółce jawnej - czy jest możliwe?

Spółka jawna jest jedną ze spółek w polskim obrocie gospodarczym. Wpływa na to fakt, iż jest łatwa w założeniu i prosta w obsłudze. Co w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółki jawnej? Czy możliwe jest dziedziczenie udziałów w spółce jawnej?

29 kwietnia 2019

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów