0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

23 wyniki dla tematu: ubezpieczenia-spoleczne

Artykuły:

Kolejny wzrost składek ZUS już 1 lipca 2023!

Wzrost składek ZUS wiąże się ze wzrostem przeciętnego minimalnego wynagrodzenia. Warto wspomnieć, że to już druga podwyżka w ciągu roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej kogo dokładnie będzie dotyczyć podwyżka!

26 maja 2023

Ubezpieczenie członka zarządu, który posiada emeryturę - jakie ma prawa?

W odniesieniu do ubezpieczenia zdrowotnego członka rady nadzorczej stosuje się odpowiednie unormowania ustawy zdrowotnej. Ubezpieczenie członka zarządu w ZUS, który posiada prawo do emerytury regulują przepisy ustawy systemowej. Sprawdź komu przysługuje!

19 maja 2023

Świadczenie specjalne - w jakich okolicznościach jest wydawane?

Świadczenie specjalne są przyznawane przez ZUS w drodze wyjątku, dla osób które nie spełniają niezbędnych wymogów do jego otrzymania w zwykłym trybie. Komu się należą? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

17 maja 2023

Umowa zlecenie emeryta a składki ZUS 2023

Czy umowa zlecenie zawarta z emerytem podlega składkom na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne? Czy zleceniodawca ma obowiązek zgłosić zleceniobiorcę-emeryta do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS? Sprawdź!

31 stycznia 2023

Ubezpieczenia społeczne – jakie zmiany obowiązują od 18 września 2021 roku

3 września 2021 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jaki zmienią się ubezpieczenia społeczne? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź!

17 września 2021

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych!

Już niebawem wejdą w życie zmiany w ubezpieczeniach społecznych dotyczące zarówno uporządkowania pracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i zasad wypłaty i przyznawania świadczeń. Dowiedz się, co wprowadza nowelizacja przepisów!

30 sierpnia 2021

Kolejność zaspokajania wpłat ze składek społecznych – szykują się zmiany!

MRiPS planuje prace nad projektem mającym na celu zmiany zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek. Zmianie ma ulec kolejność zaspokajania wpłat ze składek społecznych. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

16 kwietnia 2021

Urlop wychowawczy przedsiębiorcy - czy to możliwe?

Urlop wychowawczy przysługuje osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Czy może z niego skorzystać również osoba prowadząca działalność gospodarczą? Czy podlega wtedy ubezpieczeniom? Jak wygląda urlop wychowawczy przedsiębiorcy? Przeczytaj i dowiedz się!

27 listopada 2020

Wniosek o indywidualną interpretację do ZUS - kiedy można złożyć?

Każdy przedsiębiorca może złożyć wniosek o indywidualną interpretację do ZUS, w sytuacji, gdy ma wątpliwości w zakresie stosowanych praw, obowiązków czy wysokości obowiązujących go składek. W jaki sposób wystosować taki wniosek? Przeczytaj artykuł!

18 czerwca 2018

Składka zdrowotna przedsiębiorcy - zwolnienie z jej opłacania

Składki opłacane do ZUS są obowiązkowe i nie ma możliwości zrezygnowania z nich w celu osiągania większych dochodów. Czy od tej reguły są jakieś wyjątki? Sprawdź, czy składka zdrowotna przedsiębiorcy może podlegać zwolnieniu z jej opłacania!

25 stycznia 2018

Zatrudnianie emeryta lub rencisty - obowiązki wobec ZUS

Czy zatrudnianie emeryta lub rencisty rodzi obowiązek poinformowania o tym fakcie jednostkę ZUS? jeśli tak to jakie składki powinny być odprowadzane do ZUS? Przeczytaj nasz artykuł, poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedz się więcej na ten temat!

9 stycznia 2018

Ubezpieczenia społeczne Polaków zatrudnionych za granicą

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych narzuca obowiązek opłacania składek na nie m.in. od osób fizycznych będących na obszarze RP:

6 stycznia 2018

Zasiłek dla przedsiębiorców - nowe zasady

Przedsiębiorcy również zdarza się chorować. Czy wówczas przysługuje mu takie samo świadczenie jak pracownikom zatrudnionym na postawie umowy o pracę? Sprawdź, kiedy osobie prowadzącej działalność przysługuje zasiłek dla przedsiębiorców!

2 kwietnia 2016

Ubezpieczenia społeczne niani

Kto jest zobowiązany na opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne niani? Czy nianiom przysługuje również urlop czy chorobowe? Na czym polega umowa uaktywniająca? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

28 lutego 2015

Ubezpieczenia społeczne a zgłoszenie przedsiębiorcy, jeżeli jest zatrudniony w innym państwie UE

Czy odprowadzając składki na ubezpieczenie społeczne w kraju UE, należy opłacać składki ZUS prowadząc firmę w Polsce?

25 lutego 2015

Sposób na obniżenie dobrowolnej składki zdrowotnej

Chcesz płacić mniej? Przeczytaj!

25 października 2013

Jak odroczyć termin płacenia składek ZUS?

Dowiedz się, jak odroczyć termin płacenia składek ZUS.

28 września 2013

Rozłożenie na raty zaległości wobec ZUS

Zaległości w spłacie zobowiązań - czy to podatkowych, czy też ZUS, mogą spędzać sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy.

3 września 2013

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów