Czym jest nowy środek transportu? W jakich sytuacjach mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem nowych środków transportu? W jaki sposób właściwie rozliczać takie transakcje? Zapraszamy do lektury artykułu.
Definicja - wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu
Może się wydawać, że nowy środek transportu to wyłącznie auto kupione w salonie. To mylne przeświadczenie - oddajmy głos ustawodawcy:
Art. 2 pkt 10 ustawy o VAT “Przez nowe środki transportu należy rozumieć przeznaczone do transportu osób lub towarów: a) pojazdy lądowe napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowata, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy; za moment dopuszczenia do użytku pojazdu lądowego uznaje się dzień, w którym został on pierwszy raz zarejestrowany w celu dopuszczenia do ruchu drogowego lub w którym po raz pierwszy podlegał on obowiązkowi rejestracji w celu dopuszczenia do ruchu drogowego w zależności od tego, która z tych dat jest wcześniejsza; jeżeli nie można ustalić dnia pierwszej rejestracji pojazdu lądowego lub dnia, w którym podlegał on pierwszej rejestracji, za moment dopuszczenia do użytku tego pojazdu uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta, b) jednostki pływające o długości większej niż 7,5 metra, jeżeli były używane nie dłużej niż 100 godzin roboczych na wodzie lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem statków morskich, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1; za moment dopuszczenia do użytku jednostki pływającej uznaje się dzień, w którym została ona wydana przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym została po raz pierwszy użyta dla celów demonstracyjnych przez producenta, c) statki powietrzne o maksymalnej masie startowej większej niż 1.550 kilogramów, jeżeli były używane nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu ich dopuszczenia do użytku upłynęło nie więcej niż 3 miesiące, z wyjątkiem środków transportu lotniczego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 6; za moment dopuszczenia do użytku statku powietrznego uznaje się dzień, w którym został on wydany przez producenta pierwszemu nabywcy, lub dzień, w którym został po raz pierwszy użyty dla celów demonstracyjnych przez producenta.” |
Definicja wewnątrzwspólnotowego nabycia
Definicja WNT znajduje się w art. 9 ust. 1 oraz ust. 2 Ustawy o podatku od towarów i usług.
“Przez WNT należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.” |
Warunkiem do wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest to, że dostawca i kupujący powinni być zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, czyli mieć tzw. europejski Numer Identyfikacji Podatkowej poprzedzony prefiksem określonego państwa (dla Polski - PL).
Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu a obowiązek podatkowy
Art. 20 ust. 9 wspomnianej ustawy mówi, że przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu obowiązek podatkowy rodzi się w momencie otrzymania tych towarów - ale nie później niż w chwili wystawienia odpowiedniej faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu - rozliczanie
Przy rozliczaniu takiej transakcji decydujące znaczenie ma fakt, czy nabywca korzysta ze zwolnienia z podatku, czy jest czynnym podatnikiem VAT. Jeśli jest czynnym podatnikiem, wtedy taką transakcję powinien rozliczyć w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K (w zależności od wyboru częstotliwości rozliczeń). Z kolei jeżeli jest to podmiot zwolniony z VAT i wartość WNT jest większa niż 50 tysięcy złotych lub zdecydował się na opodatkowanie WNT na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy o VAT, wówczas musi wysłać do urzędu skarbowego deklarację VAT-8. Dokument ten trzeba składać za okresy miesięczne - maksimum do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.
Uwaga! Podatnicy VAT zwolnieni i czynni (rozliczający WNT), jeśli dokonali wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu, muszą wyliczyć i przelać na konto urzędu skarbowego podatek w czasie 14 dni od chwili powstania obowiązku podatkowego. |
Obowiązki pojawiają się także w kontekście osób fizycznych nieprowadzących firmy oraz podmiotów zwolnionych z VAT nieprzekraczających 50 tysięcy złotych w ramach WNT i niekorzystających z praw zawartych w art. 10 ust. 6 ustawy. Są oni zobowiązani do złożenia deklaracji VAT-10 w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego. Kolejny wymóg to oczywiście wyliczenie i przelanie podatku na konto urzędu.
Uwaga! Art. 29a Ustawy o podatku od towarów i usług reguluje kwestię ustalania podstawy opodatkowania (od 2014 r.) przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu. |
Jak widać, rozliczanie omówionej transakcji nie jest trudne. Nie znaczy to naturalnie, że można zapominać o ważnych terminach i obowiązku złożenia w US właściwych deklaracji - obowiązek ten dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.