Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Dobry pracownik odchodzi z pracy - poznaj przyczyny

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Kiedy dobry pracownik odchodzi z pracy, traci na tym cały zespół. O talenty trzeba dbać, ponieważ takie osoby często podnoszą oni jakość pracy. Nierzadko pracodawcy dopiero w momencie, kiedy widzą wypowiedzenie, zaczynają zastanawiać się, co skłoniło pracownika do takiej decyzji. Dlaczego dobrzy pracownicy odchodzą z pracy? Przeczytaj niniejszy artykuł, gdzie przybliżymy możliwe przyczyny takiej sytuacji.

Dobry pracownik odchodzi z pracy - dlaczego?

Każdy pracodawca chce, aby w jego zespole znajdowały się tylko takie osoby, które naprawdę dobrze wykonują swoje zadania. Nic w tym dziwnego - w końcu o wiele przyjemniej pracuje się z osobami, które wszystkie obowiązki są w stanie szybko i sprawnie zrozumieć oraz wykonać. W związku z tym o takich pracowników trzeba dbać. Jeżeli bowiem nie będą oni czuli się dobrze w miejscu pracy, po prostu odejdą, a pracodawca będzie musiał kolejny raz szukać pracownika na dane stanowisko - bez pewności, że trafi na osobę utalentowaną.

Co może powodować, że dobry pracownik odchodzi z pracy? 

  1. Za niskie wynagrodzenie
    NIe da się ukryć, że główną motywacją do pracy dla wielu pracowników jest odpowiednie wynagrodzenie. Trudno mówić o uznaniu zasług i umiejętności, kiedy pensja jest nieznacznie wyższa od minimalnej. Od dobrego pracownika z reguły wymagamy nieco więcej, on - świadomy swoich umiejętności - wie, że z odpowiednimi kwalifikacjami będzie łakomym kąskiem dla konkurencji. W związku z tym, nawet jeżeli pracownikowi odpowiada atmosfera i wykonywane obowiązki, najprawdopodobniej przystanie na propozycję konkurencji, jeżeli ta zaoferuje mu wyższe wynagrodzenie.

    Pamiętajmy, że samo chwalenie to za mało, a pensja powinna być adekwatna do umiejętności. Dobry pracownik w wielu przypadkach wie, że jest dobry, w związku z tym będzie oczekiwał odpowiedniej zapłaty za to, co robi dla firmy. Jeżeli mu tego nie zapewnimy, musimy liczyć się z jego odejściem.

  2. Zbyt dużo zadań
    Nuda w pracy jest uporczywa i mało jest osób, które spokojnie siedzą, nic nie robiąc przez wiele godzin. To oczywiste, że w pracy chcemy coś robić, sprawdzać się, szkoli swoje umiejętności, a bezczynne czekanie może doprowadzać niemal do szału. Jednak jeżeli dzień pracy jest maksymalnie wypełniony zadaniami, trudno znaleźć czas na przerwę, a żeby zdążyć, obowiązki trzeba zabrać ze sobą do domu, pracownik szybko może poczuć się zmęczony i zniechęcony, a od tego już bardzo blisko do wypalenia.
    Dobry pracownik to niewątpliwie skarb, jednak jeżeli w związku z tym zawalimy do pracą do tego stopnia, że nie będzie miał chwili dla siebie, możemy być niemal pewni, że w końcu wyczerpany pracownik złoży wypowiedzenie.

  3. Niedocenianie osiągnięć
    Każdy lubi być chwalony, doceniany, szczególnie kiedy się stara i wykonuje swoje zadania naprawdę dobrze. Nie chodzi tutaj nawet o premie uznaniowe, które oczywiście też są ważne, ale chociażby zauważenie przez przełożonych, ile pracy i kreatywności wkłada się w codzienne obowiązki.
    Jeżeli ktoś dużo i intensywnie pracuje, ale jest to zupełnie ignorowane przez przełożonych i współpracowników, motywacja spada, chęć bycia najlepszym również, natomiast wzmacnia się potrzeba zmiany miejsca zatrudnienia.

  4. Brak możliwości rozwoju
    Bycie dobrym pracownikiem to nie wszystko. Każdy chce się doskonalić, wiedzieć i umieć coraz więcej. Aby osiągnąć cel potrzebne są więc szkolenia i kursy, które zwiększą umiejętności i sprawią, że dobry pracownik stanie się jeszcze lepszy.
    Jeżeli jednak firma nie stawia na rozwój, a na wspomnienie o ciekawym szkoleniu, przełożeni stanowczo odmawiają, pracownik natomiast wszelkie kursy musi znajdować samodzielnie i bez pomocy kierownictwa w nich uczestniczyć, może odejść z pracy, do takiej firmy, która pozwoli mu na rozwój bezproblemowy.

  5. Niestabilność finansowa firmy
    Nie ma chyba pracownika, który z radością przystaje na to, że pensji w tym miesiącu nie będzie, a premie znowu zostały oddalone w czasie.
    Niestabilność finansowa sprawia, że pracownicy czują się niepewnie, nie ufają przełożonym, zastanawiają się, ile jeszcze czasu zostało do bankructwa. Jeśli nikt ich o niczym nie informuje, mogą czuć się zagrożeni. Nawet jeżeli wynagrodzenie jest względnie wysokie, ale przychodzi z dwumiesięcznym opóźnieniem, z pewnością sprawia to, że pracownik myśli o zmianie miejsca zatrudnienia.

  6. Złe relacje z szefem
    Przełożeni, którzy źle reagują na każde pytanie, podnoszą głos i uważają, że ich zadanie jest jedynym prawidłowym, to zmora każdego pracownika. Nie chodzi o to, że każdy marzy o przyjaźni z szefem, jednak jego empatia, pozytywne nastawienie, wysłuchanie propozycji i problemów czy chociażby branie zdania pracownika pod uwagę są bardzo istotne, a pracownicy od razu inaczej podchodzą do swojej pracy i obowiązków.

  7. Atmosfera w pracy
    Wielu pracowników uważa, że dobra atmosfera w pracy jest głównym czynnikiem motywacyjnym. Nic w tym dziwnego, w końcu w miejscu pracy spędzamy większość swojego dnia, chcemy więc, by było miło i aby pracownicy wzajemnie się szanowali.
    Jeżeli jednak da się odczuć, że każdy pod każdym dołki kopie, nie ma współpracy, po firmie roznoszą się coraz to wymyślniejsze plotki i każdy niemal warczy zamiast ze sobą rozmawiać, osoby, które cenią sobie atmosferę szybko uciekną z takiego miejsca.

  8. Niespełnianie obietnic
    Niektóre osoby lubią rzucać słowa na wiatr, aby zatrzymać dobrego pracownika w firmie. Obiecywany jest więc nowy sprzęt, najlepsze szkolenie, podwyżka… Jednak czas mija, a żadna z obietnic nie ma pokrycia.
    W takiej sytuacji pracownik często czuje się po prostu oszukiwany, w związku z czym jego zaufanie do firmy maleje.

  9. Nierówne traktowanie
    Choć dobry pracownik stara się za trzech, nigdy nie dostanie tylu pochwał, ile leniuchująca wręcz kuzynka kierownika. Niestety takie sytuacje się zdarzają, a nierówne traktowanie nierzadko jest przyczyną, przez którą pracownik rezygnuje z posady.

Dobry pracownik jest na wagę złota. Jeżeli więc chce wypowiedzieć umowę, zapytajmy o powód lub zastanówmy się nad tym, dlaczego chce to zrobić. Być może uda nam się zatrzymać go w firmie, jeżeli będziemy w stanie naprawić swój błąd. Z pewnością jest to opłacalne.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów