Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-book: Podatek VAT w 2014 r.

Wielkość tekstu:

Podatek od towarów i usług - znany wszystkim jako podatek VAT - to opłata, która obejmuje większość dokonywanych transakcji. Podatek ten opłacają nie tylko przedsiębiorcy i inne osoby prawne, ale także wszyscy konsumenci, dokonujący choćby zakupów w osiedlowym sklepie. Warto wiedzieć, jak rozliczany jest ten podatek - szczególnie, że rok 2014 r. wprowadził w nim dość rewolucyjne zmiany.

Podatek VAT - skąd się wziął?

Dziś podatek od towarów i usług jest na tyle powszechny, że większość z nas nie zastanawia się nad jego pochodzeniem. Warto wiedzieć, że jego historia nie jest wcale aż tak długa, jak mogłoby się wydawać - w tym roku podatek VAT kończy bowiem dopiero 60 lat. W 1954 r. po raz pierwszy wprowadzono ten rodzaj opłat we Francji. Za przyczyną Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, która w 1967 r. wprowadziła odpowiednie dyrektywy, podatek VAT zaczął być stosowany w całej Europie.

W Polsce VAT po raz pierwszy pojawił się w 1993 r., kiedy to 8 grudnia zaczęła obowiązywać Ustawa o podatku od towarów i usług. Zastąpił on tym samym stosowany dotychczas podatek obrotowy. Wielokrotnie nowelizowana, ustawa ta została uchwalona na nowo 11 marca 2004 r., kiedy to z powodu wejścia Polski do Unii Europejskiej zaszła konieczność zharmonizowania krajowych przepisów z unijnymi dyrektywami.

Ustawa o podatku od towarów i usług

Przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług są podstawowym aktem prawnym, regulującym większość związanych z tym podatkiem kwestii. Znajdują się tu instrukcje określające, kto podlega obowiązkowi rozliczania podatku VAT, a kto może skorzystać ze zwolnienia, jakie towary i usługi mogą uniknąć opodatkowania oraz jak dokumentować transakcje. Od początku 2014 r. w ustawie znajduje się też większość przepisów regulujących zasady wystawiania faktur. Wytłumaczono tam także mogące wydawać się skomplikowanymi rozliczenia w zakresie podatku naliczonego i należnego.

Wraz z 1 stycznia i 1 kwietnia 2014 r. w ustawie pojawiły się znaczące modyfikacje, mające wpływ na większość podatników. Objęły one swoim zakresem zarówno sam podatek, terminy jego odliczania, jak i faktury. Spore zmiany zaszły w kwestii samochodów i możliwości potrącania podatku od wydatków na nie ponoszonych. Warto zatem zapoznać się z nowelizacjami, które zaczęły obowiązywać od początku nowego roku podatkowego, aby mieć pewność, że rozliczenie dokonywane jest poprawnie.

Do pobrania:

Podatek VAT 2014 r..pdf
Podatek VAT 2014 r..docx
Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów