Poradnik Przedsiębiorcy

Eksport usług a obowiązek rejestracji na potrzeby VAT-UE

Zakładam działalność i będę świadczył usługi remontowe dla klienta zagranicznego w budynku do niego należącym w Niemczech. Zastanawiam się, czy od razu muszę zarejestrować się do VAT? Jakie faktury mam wystawiać? Czy to będą te świadczenia wewnątrzwspólnotowe dla których potrzebny jest NIP europejski?

Mirek, Płock

 

Świadczenie usług dla kontrahenta zagranicznego nie wywołuje obowiązku natychmiastowej rejestracji dla celów VAT - można korzystać ze zwolnienia do limitu obrotów 150.000 zł. Jeżeli korzysta się ze zwolnienia możliwe jest wystawianie rachunków, na których jednak powinien znaleźć się zapis “odwrotne obciążenie”, ponieważ to nabywca w tym wypadku zobowiązany jest do opodatkowania transakcji.

Ze względu na to, że są to usługi remontowo-budowlane zastosowanie będzie miał art. 28e. W związku z tym przedsiębiorca nie ma obowiązku rejestracji dla celów VAT-UE. Nie będzie również obowiązku składania informacji podsumowujących VAT-UE. Usługa opodatkowana będzie w  kraju, w którym położona jest nieruchomość.