0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktura VAT - wszystko co warto wiedzieć

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Do tej pory wystawianie faktur VAT kojarzyło się ze żmudną pracą księgowego, zaopatrzonego w papier, coś do pisania oraz kalkulator. Jednak taki opis odchodzi do lamusa, a wszystko za sprawą postępu technologicznego, którego skutki można zauważyć również w księgowości oraz w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Takie podejście wynika przede wszystkim z faktu poniesienia mniejszych kosztów prowadzenia działalności oraz stałej kontroli nad tym, co się dzieje w firmie.

Obecnie wystawienie faktury VAT nie powinno nikomu przysparzać większych trudności. Co prawda gotowe druczki do ręcznego wypełnienia wciąż są popularne i przydatne zwłaszcza wtedy, gdy przedsiębiorca nie ma dostępu do komputera/Internetu, jednak coraz częściej są wypierane przez stosowanie programów komputerowych i serwisów internetowych do wystawiania faktur.

Jest to korzystne szczególnie dla przedsiębiorców idących za duchem czasu, nie bojących się eksperymentować z nowinkami technicznymi i poszukujących rozwiązań, mogących usprawnić działanie całej firmy. Warto podkreślić też, że bardzo często faktura VAT online jest wystawiana całkowicie za darmo, niewątpliwie zachęca przedsiębiorców do korzystania z tego typu aplikacji - pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności. Dodatkowo zaletą jest możliwość wystawienia faktury z każdego komputera pod warunkiem posiadania aktywnego łącza internetowego.

Innym, choć mniej skutecznym sposobem od wystawiania faktur online, jest wystawianie faktur za pomocą komputerowych programów stacjonarnych, np. arkuszy kalkulacyjnych. Zazwyczaj przedsiębiorca stwarza sobie gotowy wzór faktury VAT w programie Microsoft Excel oraz po zapisaniu stwarza plik do wydruku. Wadą tego sposobu jest czasochłonność wprowadzania danych w odpowiednich komórkach oraz w następstwie konieczność ich edytowania. Również często sam wydruk pozostaje nieczytelny oraz nieestetyczny i na pewno nie dorównuje wydrukom sporządzanym bezpośrednio z programów do wystawiania faktur online, gdzie twórcy udostępniają kilka szablonów faktur (dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy).

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów