0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Faktura z UE z naliczonym podatkiem VAT - jak księgować?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Dostałem od kontrahenta z Czech fakturę ze stawką VAT 21%. Czy faktura z UE z naliczonym podatkiem VAT może zostać zaksięgowana w koszty firmy?

Dariusz, Opole

 

Jeśli chodzi o transakcje wewnątrzwspólnotowe (z kontrahentami z terytorium UE posługującymi się numerem VAT-UE) konieczne będzie zarejestrowanie się jako unijny podatnik VAT-UE. Księgowanie faktur, otrzymanych od kontrahentów, będzie zależało od rodzaju transakcji - czy jest to zakup towarów czy usług.

Jeżeli faktura z UE z naliczonym podatkiem VAT dotyczy zakupu towarów, to stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, z tytułu którego jest Pan zobowiązany do rozliczenia podatku VAT. Zatem przy księgowaniu kosztu musi Pan do kwoty brutto zakupu doliczyć podatek VAT według stawki krajowej (zostanie on wykazany w rejestrze VAT zarówno po stronie sprzedaży jak i zakupu).

Wystawiona faktura z UE z naliczonym podatkiem VAT oznacza, że sprzedawca potraktował Pana jako osobę prywatną. W takiej sytuacji może Pan wystąpić z prośbą o wystawienie korekty faktury z preferencyjną stawką podatku 0%, o ile zarejestrował się Pan na potrzeby VAT-UE.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów