0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

E-handel kontra handel tradycyjny

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Obecnie mamy możliwość robienia zakupów bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, e-handel pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze, gdyż często można, np. na aukcjach internetowych, spotkać te same towary co w sklepach tradycyjnych, ale oferowane za znacznie niższą cenę.

Internet daje wiele możliwości, ale czy zakupy w sieci zastąpią nam ich tradycyjną formę? Czy z czasem zwykłe, ludzkie spacery po centrum handlowym przejdą do lamusa? Mimo popularności e-sklepów wciąż wiele ludzi robi zakupy w sztampowy sposób, a podczas weekendów centra handlowe są niemal zapełnione osobami stęsknionymi za zakupami po tygodniu pracy.

Zakupy internetowe kontra tradycyjne

Przyszłość to jedna, wielka niewiadoma, jednak już teraz możemy zauważyć jak e-handel staje się niezwykle popularny i jak wiele możliwości oferuje klientom. Porównajmy więc zakupy internetowe z tradycyjnymi, dzięki temu oględnie będziemy mogli stwierdzić, która forma bardziej nam odpowiada.

E-handel - czy rzeczywiście zaoszczędza nasz czas?

Jak wiadomo – czas to pieniądz, a zakupy robione w tradycyjny sposób, nijak nie pozwalają nam go zaoszczędzić. I nie chodzi tu nawet o dojazd do samego centrum, ale o pewne charakterystyczne zjawisko „wsiąkania” w centrum handlowe. Wchodząc do niego, możemy być pewni, że jesteśmy straceni na co najmniej kilka godzin. Przyciągają nas atrakcyjne banery, witryny z napisem: PROMOCJA, a co jakiś czas przypomina nam się, że coś mieliśmy jeszcze kupić, chociaż wcale nie potrzebujemy pilnie tej rzeczy, no ale „skoro już jestem w sklepie”.

A wyobraźcie sobie, że ten czas moglibyśmy poświęcić, np. na wykonanie dodatkowego zlecenia, na spotkanie z przyjaciółmi, na spacer po parku zamiast centrum handlowym, na spędzenie czasu z rodziną. Istnieje wiele lepszych i ciekawszych sposobów spędzania wolnego czasu niż latanie z językiem na brodzie po centrum handlowym. E-handel pozwala zaoszczędzić cenny czas. Obecnie nawet produkty spożywcze można kupić przez internet, np. w Tesco.

Z drugiej strony sklepy internetowe oferują nam znacznie bogatszy asortyment, co przekłada się na spędzaniu dużej ilości czasu przed komputerem w celu znalezienia tego najlepszego i najtańszego produktu. Co więcej, mimo że nie musimy wychodzić z domu, to tak duża i atrakcyjna oferta w internecie może sprawić, że kupimy znacznie więcej, niż potrzebujemy. 

Wychodzi zatem na to, że duża oszczędność czasu na e-zakupach nie jest do końca prawdą. Chyba że ma się naprawdę silny charakter – kupuję potrzebną rzecz i zamykam przeglądarkę. Poniekąd możemy zaoszczędzić czas przy zakupach internetowych na dojeździe, ale przecież niektórzy mieszkają przy samych centrach handlowych i mogą dotrzeć do sklepu w kilka minut. Wszystko w takim razie zależy od tego, co chcemy kupić, jak daleko mamy sklep stacjonarny i czy jesteśmy nastawieni na kupienie jednej konkretnej rzeczy, czy na oglądanie różnych oferowanych produktów. 

Czy e-handel to kupowanie kota w worku?

Wiele osób uskarża się na to, że robiąc zakupy przez internet, nie mogą dotknąć, powąchać czy sprawdzić wadliwości towaru. Dlatego też wolą tradycyjne sklepy, bo tam mogą namacalnie przetestować produkt – przymierzyć, obejrzeć, powąchać itd.

Tymczasem coraz więcej e-sklepów wprowadza możliwość sprawdzenia produktu przed jego zakupem. Wysyłają klientowi wersję roboczą i pozwalają mu na zapoznanie się z towarem – np. dema gier lub programów itd. Pewnie większość z konsumentów powie, że jednak wciąż mały procent firm daje taką możliwość, a niestety nawet najlepsze opisy i prezentacje produktów nie wystarczą. Ale z drugiej strony w tradycyjnych sklepach również wielu produktów nie można dotykać, a przy przymierzaniu ubrań nigdy nie ma się pewności, kto je wcześniej mierzył.

Zatem obie formy w tej kwestii mają swoje wady i zalety, a na upartego można przyczepić się do wielu aspektów zarówno jednego jak i drugiego.

Płatności elektroniczne - przeszkoda czy wygoda?

Podobno ludzie wciąż boją się płacić kartą za zakupy, bo uważają takie transakcje za mało bezpieczne. Tymczasem dotyczy to w głównej mierze osób starszych, ostrożnie podchodzących do tego typu rozwiązań. Wiele tradycyjnych sklepów nie posiada możliwości płatności kartą co może okazać się uciążliwe, jeśli nie mamy przy sobie gotówki. Dlatego też zakupy przez internet pod tym względem są znacznie łatwiejsze, bo nie musimy lecieć do bankomatu, by pobrać pieniądze – i znów oszczędzamy na czasie.

Czy e-handel pozwala na lepszą kontrolę wydatków?

Kupując produkty w sklepach internetowych, zawsze mamy przed sobą małą ikonkę z koszykiem, obok której zapisana jest suma naszych zakupów, w ten sposób stale kontrolujemy, ile pieniędzy wydajemy. Dodatkowo zakładając konto w e-sklepie możemy sprawdzać historię zakupów i analizować nasze wydatki. Osoby, które zajmują się planowaniem domowego budżetu, w prosty sposób mogą zapisywać wszystkie dane i w pełni zarządzać swoimi finansami.

W sklepach tradycyjnych możemy jedynie zbierać paragony, które po pierwsze mogą się zagubić a po drugie po pewnym czasie ciężko będzie odnaleźć się w tak dużej ilości małych kwitków.

Atrakcyjne ceny

E-hande podobno proponuje bardziej atrakcyjne ceny w porównaniu do standardowych sklepów, ale czy pamiętamy, że do tych cen musimy doliczyć jeszcze koszt przesyłki? Ponadto w tradycyjnych centrach handlowych często są promocje, które zbliżają się cenowo do tańszego produktu ze sklepu internetowego z podliczoną przesyłką. 

Zakupy 24h na dobę

Otóż w tej kwestii e-handel wydają się mieć znaczną przewagę. Wyobraź sobie, że o 2 w nocy zapragnąłeś kupić nowy telefon komórkowy, proszę bardzo, przez internet możesz to zrobić zawsze i nikt nie zamknie Ci w ostatniej chwili drzwi przed nosem.

Jednak zamówienie towaru nie jest równoznaczne z natychmiastowym jego otrzymaniem. Trzeba poczekać najczęściej kilka dni, aż otrzymamy paczkę do domu. Tymczasem mimo że w przypadku tradycyjnego sklepu musisz czekać do rana, to jednak już rano możesz mieć daną rzecz w swoim posiadaniu.

Na powyższych przykładach widać, że między e-sklepami i tradycyjną ich formą jest zachowana swoista równowaga. Ponadto do oceny dochodzi indywidualny gust człowieka, bo dla jednych określona wada jest zaletą, a dla innych odwrotnie.

Z pewnością e-handel daje możliwości takie, jakich tradycyjny sklep zaoferować nie może zwłaszcza dla przedsiębiorców w kwestii promocji i globalności e-sklepów oraz redukcji niektórych kosztów. Z drugiej strony wielu klientów to tradycjonaliści wolący pozostać przy standardowej formie sklepu. Zatem spór o to, która forma zakupów jest lepsza, jest nierozstrzygnięty i pozostaje do indywidualnej oceny.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów