Poradnik Przedsiębiorcy

Skuteczna sprzedaż - wykorzystaj swój potencjał

Sprzedaż przez Internet zyskuje coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie swojej działalności online i osiąga dzięki temu spore sukcesy. W dzisiejszych czasach media społecznościowe oraz e-marketing odgrywają w sprzedaży niebagatelną rolę, a ich potencjał jest jeszcze nie do końca wykorzystany przez firmy. Poznając dobrze rynek sprzedaży internetowej, możemy sprawić, że nasza marka zyska popularność, a my osiągniemy sukces. 

Social selling- z klientem i dla klienta

Decydując się na prowadzenie swojej działalności online właściciel firmy powinien otworzyć się na wszelkie możliwości z tym związane. Pierwszym krokiem, jaki może uczynić, jest wypromowanie swojej marki w mediach społecznościowych. Wielu ludzi korzysta z takich stron jak Facebook, Twitter, Youtube, Goldenline czy Blip. Dają one wiele możliwości nie tylko osobom prywatnym, które które wykorzystują social media do kontaktu ze znajomymi czy promowaniu własnego wizerunku i udostępnianiu treści, związanych z ich zainteresowaniami. Coraz więcej firm decyduje się na założenie konta na tych portalach w celu pozyskania klientów, zwiększenia sprzedaży i utrzymaniu kontaktu z konsumentami. Jest to doskonały sposób, by zmienić postrzeganie marki - nie tylko jako przedsiębiorstwa handlowe lub usługowe, ale także jako jednostki, która zna swoich klientów i zależy jej na bliższych relacjach. Poprzez kontakt z konsumentami w social media można przedsiębiorca może wykreować swój wizerunek i przedstawić się jako ktoś godny zaufania, nie tylko jako poważny biznesmen.   

Media społecznościowe umożliwiają nie tylko rozszerzenie rozpoznawalności marki, ale często również samą sprzedaż, o czym wielu przedsiębiorców nie wie. Potencjał social media jest obecnie jeszcze nie do końca wykorzystany, a nie należy zapominać, że takie portale bardzo szybko się rozwijają i wprowadzają coraz to nowsze i ciekawsze opcje dla swoich użytkowników. Warto śledzić na bieżąco nowości, aby móc tym samym wesprzeć rozwój firmy i zwiększyć sprzedaż.

Skuteczna sprzedaż - obserwuj, słuchaj i działaj

Social selling bazuje przede wszystkim na kontakcie z klientem oraz poznaniu jego potrzeb i upodobań. Aby coś sprzedać, musimy wiedzieć,na co jest obecnie zapotrzebowanie. Do celu zawsze dąży się stopniowo, według ustalonych zasad i dobrze opracowanego planu działania, tak aby w trakcie tej drogi nie zgubić najważniejszego - klienta. Powinniśmy więc tworzyć naszą ofertę w oparciu o opinie innych internautów. Jest kilka skutecznych sposobów, jak pozyskać takie informacje i zbliżyć się do klienta.   

Poniżej wskazówki, dotyczące działalności marketingowej w internecie:

  • Youtube - znana strona internetowa, która umożliwia publikowanie różnych treści za pomocą filmów video. Umieszczając na stronie filmy z prezentacją swojej firmy, rekomendacjami oraz przykładową ofertą i planami zmian i udoskonaleń można poznać opinię internautów. Można uznać to za mało profesjonalne, a komentarze pod filmem mało wiarygodne, ale wiele znanych firm i osób właśnie w ten sposób się wypromowało.

  • Facebook - sposobu działania tego portalu społecznościowego nie trzeba nikomu wyjaśniać. Jego potencjał jest jednak tak ogromny, że niekiedy trudno jest nadążyć nad udoskonaleniami strony i poznać nowe wdrążane projekty. Oprócz tego, że przez Facebooka można udostępnić ofertę sklepu większej ilości ludzi, istnieje także możliwość nawiązania kontaktu z internautami. Każdy z nich może za pośrednictwem portalu zapytać o  firmę i ofertę. Publikując nowości oraz informacje o produktach na tablicy, właściciel przedsiębiorstwa wychodzi naprzeciw klientowi. Nie musi on szukać firmy w internecie, to przedsiębiorca  daje mu możliwość poznania  firmy. Przy pomocy Facebooka można przeprowadzać też ankiety i sondy, co pozwoli dopasować ofertę do potrzeb klienta. Dodatkowo takie działania wzbudzają zaufanie internautów, pokazując, że marka liczy się z ich zdaniem i opinią.

  • Blog i strona internetowa - każdy e-sklep powinien o tym pomyśleć. Spersonalizowana strona internetowa wysyła sygnał, że właściciel firmy jest nie tylko przedsiębiorcą, ale i specjalistą. Sugeruje też klientom, że zna się on na tym, czym się zajmuje i wybór branży nie był przypadkowy, ale stanowi wyraz jego zainteresowań i pasji. Zakładając własną stronę internetową, która będzie wspierać e-sklep, można zaprezentować swoją wiedzę i doświadczenie, a tym samym udowodnić, że oferowany towar lub usługi są najwyższej jakości. Na stronie można też zamieszczać sposoby wykorzystania swoich produktów, wzbogacać wpisy o ciekawostki, którymi zainteresuje czytelnika oraz własne doświadczenia. Za pomocą bloga firma nawiązuje również kontakt z internautami - dzięki ich komentarzom łatwiej jest poznać grupę docelową i dopasować się do jej oczekiwań.

  • Linkedln - sieć specjalistów, która pozwala nawiązać firmom kontakt z klientem. Obecnie liczy ponad 300 mln użytkowników aż z 200 krajów. Pozwala być na bieżąco ze zmianami na rynku, pozostawać w kontakcie z innymi markami, co umożliwia stworzenie takiej oferty, aby móc się wyróżnić na tle innych oraz pokazuje, jak konkretna firma jest odbierana. Doskonały sposób na sprawdzenie możliwości i poszerzenie oferty.

Skuteczna sprzedaż - najpierw poznaj, potem sprzedawaj

Skuteczna sprzedaż musi się opierać na potrzebach klientów, a co za tym idzie, obrót towarem lub usługami nie może być celem samym w sobie. Sprzedanie jak największej ilości produktów jest priorytetem dla większości firm, ale bez poznania klientów osiągnięcie zamierzonego celu.  Podstawowym działaniem początkującej firmy powinno być zdobywanie zaufania i wytworzenie u klientów przekonania, że są oni częścią działalności i współtworzą firmę.  

Skuteczna sprzedaż - analizuj, badaj i poznawaj

Wielkość grupy docelowej i obszar użytkowania przez nią internetu jest pierwszą kwestią, jaką powinien zbadać przedsiębiorca startujący w branży e-commerce. Te dane umożliwiają podjęcie decyzji, w obrębie jakich mediów powinien działać. Warto skoncentrować się na tych, które rzeczywiście  pozwolą pozyskać klientów. Według badań najwięcej polskich firm korzysta z Facebookaa, Youtube’a i Linkedln.

Kolejnym krokiem powinno być zaplanowanie, w jaki sposób przedsiębiorca chce wykorzystać potencjał danego portalu. Temu z pewnością posłuży dokładne zbadanie danej strony i poznanie jej narzędzi - tworzenia fanpage’a, przeprowadzania ankiet i sondaży, dołączania do grup.

Skuteczna sprzedaż - ludzie wizytówką marki

Istotnym elementem firmy są  współpracownicy. Oni również muszą być zaangażowani w działalność firmy. Ich zadanie nie powinno ograniczać się tylko do wypełniania dokumentów i tworzenia nowych ofert. Z cała pewnością korzystne będzie skontaktowanie ich z klientami i pokazanie, że pracownicy przedsiębiorstwa to zespół najlepszych profesjonalistów. Ważne też jest zaangażowanie ich w działalność na portalach społecznościowych i stronie internetowej. Należy umożliwić klientowi zapamiętanie firmy przez pryzmat pracujących w niej ludzi. Żadna reklama nie zastąpi dialogu z konsumentem.

Skuteczna sprzedaż - cenne rady dla początkujących

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne dla przedsiębiorcy stawiającego pierwsze kroki w e-commerce.  

  • Postaw sobie cel i sprawdź, jak go osiągnąć. Zapoznaj się z obecnym zapotrzebowaniem na rynku oraz z preferencjami potencjalnych klientów.

  • Szukaj kanału, jakim dotrzesz do odbiorców. Wychodź im naprzeciw, nie pozwól żeby to oni szukali Ciebie. W odpowiednim momencie przyjdzie czas, kiedy będą zabiegać o kontakt z Tobą.

  • Bądź innowacyjny i oryginalny. Liczy się pomysł, który zainteresuje klienta. Nie podążaj utartymi szlakami, tam już często jest zbyt ciasno, żeby móc wspiąć się na wyżyny.

  • Zachęcaj swoich odbiorców do dzielenia się opinią. Pokaż im, że ich zdanie jest dla Ciebie najważniejsze. Nie zapominaj też wdrążać ich pomysłów.

  • Postaw na ludzi, zaangażuj swoich pracowników w budowanie wizerunku firmy. Niech inni poznają  to, co masz najlepszego.