Poradnik Przedsiębiorcy

Powered by

wFirma.pl

Poznaj
niezbędne narzędzia
do zarządzania
Twoją firmą!

Dostępne
na wszystkie
platformy

Apple Windows Android BlackBerry

IKE - czy możliwa jest egzekucja należności z III filaru?

Błędnym przekonaniem sporej ilości osób jest myślenie, iż środki zgromadzone na IKE są bezpieczne i zagwarantowane wolnością od zajęć komorniczych. Otóż wierzyciel ma prawo zaspokojenia swoich roszczeń z Indywidualnego Konta Emerytalnego.

Oszczędności IKE pod lupą komornika

Należy wyjaśnić iż wolne od zajęć pozostają środki gromadzone w I filarze ( ZUS ) oraz II filarze ( OFE ) natomiast wpłaty na IKE ( III filar ) z racji tego iż są odprowadzane dobrowolnie ( w przeciwieństwie do składek ZUS i OFE ) podlegają zajęciu komorniczemu w drodze prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

Komornik w poszukiwaniu IKE dłużnika

Jedyny problem z jakim można się spotkać stanowi dotarcie do informacji na temat funduszu z którym owy dłużnik ma podpisaną umowę. Warto pamiętać o umieszczeniu w wniosku egzekucyjnym składanym komornikowi, zlecenia dokonania zapytań do instytucji prowadzących o posiadanie przez dłużnika Indywidualnego Konta Emerytalnego. Aktem normatywnym regulującym funkcjonowanie IKE jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych. 

Egzekucja z IKE

W praktyce egzekucja z IKE to zajęcie wierzytelności na indywidualnym koncie przez komornika, który następnie wypowiada umowę o prowadzenie IKE.