Błędnym przekonaniem sporej ilości osób jest myślenie, iż środki zgromadzone na IKE są bezpieczne i zagwarantowane wolnością od zajęć komorniczych. Otóż wierzyciel ma prawo zaspokojenia swoich roszczeń z Indywidualnego Konta Emerytalnego, a co za tym idzie dozwolona jest majątkowa egzekucja z III filaru.
Oszczędności IKE pod lupą komornika
Należy wyjaśnić, iż wolne od zajęć pozostają środki gromadzone w I filarze (ZUS) oraz II filarze (OFE) natomiast wpłaty na IKE (III filar) z racji tego iż są odprowadzane dobrowolnie (w przeciwieństwie do składek ZUS i OFE) podlegają zajęciu komorniczemu w drodze prowadzonego postępowania egzekucyjnego.
Komornik w poszukiwaniu IKE dłużnika
Jedyny problem z jakim można się spotkać stanowi dotarcie do informacji na temat funduszu, z którym owy dłużnik ma podpisaną umowę. Warto pamiętać o umieszczeniu w wniosku egzekucyjnym składanym komornikowi, zlecenia dokonania zapytań do instytucji prowadzących o posiadanie przez dłużnika Indywidualnego Konta Emerytalnego. Aktem normatywnym regulującym funkcjonowanie IKE jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych.
Egzekucja z III filaru, czyli z konta IKE
W praktyce egzekucja z IKE to zajęcie wierzytelności na indywidualnym koncie przez komornika, który następnie wypowiada umowę o prowadzenie IKE.