0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

IKE - czy możliwa jest egzekucja z III filaru?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Błędnym przekonaniem sporej ilości osób jest myślenie, iż środki zgromadzone na IKE są bezpieczne i zagwarantowane wolnością od zajęć komorniczych. Otóż wierzyciel ma prawo zaspokojenia swoich roszczeń z Indywidualnego Konta Emerytalnego, a co za tym idzie dozwolona jest majątkowa egzekucja z III filaru.

Oszczędności IKE pod lupą komornika

Należy wyjaśnić, iż wolne od zajęć pozostają środki gromadzone w I filarze (ZUS) oraz II filarze (OFE) natomiast wpłaty na IKE (III filar) z racji tego iż są odprowadzane dobrowolnie (w przeciwieństwie do składek ZUS i OFE) podlegają zajęciu komorniczemu w drodze prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

Komornik w poszukiwaniu IKE dłużnika

Jedyny problem z jakim można się spotkać stanowi dotarcie do informacji na temat funduszu, z którym owy dłużnik ma podpisaną umowę. Warto pamiętać o umieszczeniu w wniosku egzekucyjnym składanym komornikowi, zlecenia dokonania zapytań do instytucji prowadzących o posiadanie przez dłużnika Indywidualnego Konta Emerytalnego. Aktem normatywnym regulującym funkcjonowanie IKE jest ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych

Egzekucja z III filaru, czyli z konta IKE

W praktyce egzekucja z IKE to zajęcie wierzytelności na indywidualnym koncie przez komornika, który następnie wypowiada umowę o prowadzenie IKE. 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów