0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koniec OFE, czyli pieniądze z IKE bez podatku

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne obecnie trafił ponownie do prac w komisjach sejmowych. Możliwość przekształcenia OFE w IKE ma pomóc w odbudowaniu zaufania do państwa, dlatego pojawiło się hasło „Pieniądze z IKE bez podatku”. Co to dokładnie oznacza? Wyjaśniamy.

Koniec OFE

Zgodnie z projektem OFE niedługo przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru:

  •  przeniesienie środków z OFE na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) albo
  •  w całości do ZUS-u. 

Opcją domyślną ma być przeniesienie środków na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE). 

Proponowane rozwiązanie daje realne prawo wyboru emerytury opartej na dwóch filarach i gwarantuje prywatny charakter oszczędności na IKE, które będą podlegały dziedziczeniu. Ma to zapewnić wzrost oszczędności emerytalnych Polaków poprzez upowszechnienie IKE oraz odbudowane zostanie zaufanie do systemu emerytalnego. 

Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku. Czas na składanie deklaracji o przeniesieniu środków z OFE do ZUS-u został wyznaczony od 1 czerwca 2021 roku do 2 sierpnia 2021 roku. Natomiast przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte planowo będzie miało miejsce 28 stycznia 2022 roku.

Pieniądze z IKE bez podatku

Najwięcej emocji w proponowanej zmianie budzi opłata przekształceniowa, którą inicjatorzy projektu chcą wprowadzić w celu zachowania równowagi. Emerytury z ZUS-u są opodatkowane podatkiem dochodowym PIT stawką 17 proc. lub 32 proc., natomiast planowo ze środków OFE zostanie pobrana jednorazowa opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w łącznej wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE. Opłata ta ma zostać rozłożona na 2 raty (płatne w 2022 roku), płatnikiem będą specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte powstałe z przekształcenia OFE.

Dzięki opłacie przekształceniowej ma zostać zapewnione równe traktowanie uczestników OFE przenoszących aktywa do IKE oraz ubezpieczonych w ZUS-ie.
Co ważne pieniądze zgromadzone w IKE będą prywatne i dziedziczone – w przeciwieństwie do środków w ZUS-ie. Dlatego pieniędzy z IKE nie będzie można w drodze ustawowej transferować na rzecz budżetu państwa. Natomiast ich wypłata (po osiągnięciu wieku emerytalnego) nie będzie już opodatkowana.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda podkreśla:

„Pieniędzy z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) nikt Polakom już nie odbierze i nikt ich nie opodatkuje”.

Likwidacja OFE budzi niepokój wśród uczestników, tak samo jak planowana opłata przekształceniowa. Jednak aby poznać ostateczną formę przekształcenia OFE, będziemy musieli jeszcze poczekać.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów